Kaunas +1,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 8 Grd 2024

Naudą ūkininkui ir gamtai galima suderinti – kupiškėno pavyzdys

2021/03/27


Į ateitį žvelgiantys Lietuvos ūkininkai ieško būdų, kaip išsaugoti derlingas žemes savo vaikams bei vaikaičiams: įsitraukę į visoje Europoje kuriamą Tvarių ūkių tinklą darniai sujungia produktyvų žemės ūkį ir aplinkos apsaugą.

Vienas pirmųjų mūsų šalies žemdirbių, nuo 2020 m. ėmęsis savo ūkyje diegti tvaraus ūkininkavimo priemones – Kupiškio rajone kartu  su šeimos nariais, taip pat įkūrusiais ūkius, dirbantis Zigmantas Aleksandravičius.

Kartu dirba keturi Aleksandravičių šeimos ūkiai, kurių bendras plotas apima beveik 2 tūkst. ha žemės. Šiemet ūkiuose numatyti įgyvendinti bent keli gamtai naudingi dalykai, o kai kas jau padaryta pernai.

Kelia inkilus, sėja žydinčias juostas, saugo plėšriuosius paukščius

Zigmanto Aleksandravičiaus ūkis rodo gerą pavyzdį, kaip galima tvariai ūkininkauti, saugant aplinką ir bioįvairovę žemės ūkyje.

„Tenka nemažai lankytis užsienio šalyse, jų gerąją praktiką pabandome diegti ir savo ūkiuose. Jau daug metų bendradarbiauju su BASF kompanija. Pernai kartu su kompanijos atstovais buvome Lenkijoje, susipažinome su pavyzdinių ūkių patirtimi, kuriant biologinę įvairovę“, – pasakoja Z. Aleksandravičius.

Pamatęs, kaip kaimynai lenkai laukuose įrengia medinius kuolus su skersiniais plėšriesiems paukščiams nutūpti, tą patį padarė ir savo ūkyje. Nauda dviguba – plėšrieji paukščiai galės lengviau sugauti grobį, o šie kuolai kartu tarnaus ir pažymėti vietoms, kuriose įrengti melioracijos šulinėliai, kad jų neužkliudyti dirbant technika.

Šiemet Aleksandravičių ūkyje lenkų pavyzdžiu ketinama ant elektros stulpų pakabinti inkilų paukščiams (taip jie apsaugomi nuo plėšrūnų). Prie melioracijos griovių pakraščių numatoma pasėti plačias juostas daugiamečių žydinčių medingų augalų. Tai bus ne tik ganyklos bitėms, bet ir apsaugos vandenį nuo trąšų nutekėjimo į jį.

Tiek kupiškėno ūkyje, tiek ir kitų ūkininkų valdose būna sunkiai su technika prieinamų žemės kampelių. Juose taip pat labai tinka įrengti daugiamečių žydinčių augalų juostas. „Mūsų ūkių teritorijoje bitininkai, su kuriais gražiai bendraujame, laiko apie 450 bičių šeimų. Taigi, medingų augalų juostos bus joms papildomos ganyklos. Bitės mums padeda padidinti auginamų kultūrų derlių. Pernai vienam bitynui jau pasėjome 9 ha tų gėlių mišinių“, – pasakoja ūkininkas.

Kupiškėno ūkyje Vilniaus universiteto mokslininkai atlieka paukščių, vabzdžių stebėjimus, kurie padėtų įvertinti biologinės įvairovės skatinimo priemonių efektą. Taip kaupiami duomenys ir patirtis, kuria būtų galima pasidalyti su kitais ūkiais.

„Mūsų ūkis tvirtas, mes stengiamės savo krašte gyventi saugiai, kiek įmanoma saugome gamtą, nes ir patys vartojame žemės ūkio produktus. Todėl negalime elgtis vienadieniškai. Ieškome būdų, kaip nepakenkti gamtai, o kartu turime naudos ir patys“, – sako Kupiškio rajono ūkininkas Z. Aleksandravičius, pernai įsijungęs į visoje Europoje veikiantį BASF Tvarių ūkių tinklą.

Mąstyk globaliai, veik lokaliai

„BASF Farm Network“ yra platus ūkių tinklas, besidalijantis informacija apie bioįvairovę ir tvarumą. Jis pradėtas kurti prieš 15 metų. Į tinklą jau įsijungė Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Čekijos, Lenkijos ir kitų šalių ūkininkai. Projekto veikloje,  ūkiuose atliekant bioįvairovės pokyčių stebėjimus, taip pat dalyvauja mokslo įstaigos ir BASF specialistai. Dirbama su nepriklausomais ūkininkais, aplinkos apsaugos organizacijomis, universitetais, tyrimų institutais ir ūkiams skirtas inovacijas kuriančiomis įmonėmis. Ekspertai įvertina kiekvieno BASF Tvarių ūkių tinklo nario progresą.

„Norime, kad ūkininkai nesunkiai įgyvendintų tvarias priemones, padidintų derlių ir pelną, kartu apsaugodami biologinę įvairovę, vandenį, dirvožemį ir kitus brangius resursus. Veikiame lokaliai – ūkiuose, mūsų bandymai praktiniai, nes ūkininkas tvarią praktiką gali išbandyti dalyje savo ūkio ir įvertinti, ar ji tinkama, ar ją verta išplėsti didesnėje ūkio dalyje. O gauti rezultatai prisideda ir prie globalių tikslų, nes padės įveikti ateities pasaulio iššūkius“,  – sako BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.

BASF Tvarių ūkių tinklo veiklos rezultatai parodo, kad rūpinimasis aplinka ir šiuolaikinis ūkininkavimas gali žengti kartu, kad biologinę įvairovę galima skatinti ir intensyviai dirbančiuose dabarties ūkiuose. Bendradarbiaujant Tvarių ūkių tinklo nariams ir nepriklausomiems aplinkos ekspertams yra sukurta ir toliau kuriama daugybė priemonių, skirtų biologinei įvairovei.

Kuriant natūralios gamtos buveines mažiau produktyviose teritorijose galima išlaikyti didelio derlingumo plotus. Tokiu būdu ūkininkai randa pusiausvyrą tarp produktyvumo ir gamtos išteklių apsaugos. Žvelgiant į ateitį biologinės įvairovės ir aplinkos apsaugos skatinimas turi tapti neatsiejama žemės ūkio dalimi.

Z. Aleksandravičiaus ūkyje jau treji metai naudojama inovatyvi „Ezi-connect“ sistema. Ši patikima saugaus purkštuvo užpildymo įranga paplitusi Danijoje ir, BASF įsitikinimu, artimiausiu metu taps standartu, saugiai užpildant purkštuvus su augalų apsaugos produktais. „Ezi-connect“ sudaro saugias darbo sąlygas, padėdama išvengti žmogaus sąlyčio su augalų apsaugos produktais, koncentruoto tirpalo netyčinio išsiliejimo ir dar, supylus augalų apsaugos produktą, jo tara būna švariai išplaunama – saugiau žmonėms, saugiau gamtai.

O nuo šių metų ūkis dalyvaus augalų apsaugos produktų  pakuotės surinkimo  pilotiniame  projekte, „Skalauk teisingai“,  kurį vykdo Lietuvos augalų apsaugos asociacija. Tinkamas pakuotės išskalavimas, ruošiant darbinį tirpalą, yra pirmasis ir labai svarbus teisingo tvarkymo akcentas, gali padėti sutaupyti iki 2 proc. produkto, kuris būtų prarandamas, jei pakuotė nebūtų skalaujama. Kai pakuotė išskalaujama ir nuoplovos supilamos į darbinio tirpalo talpą ir yra sunaudojamos, nesusidaro užterštas vanduo. Tai irgi yra atsakingas ūkininko požiūris į aplinkos apsaugą.

Nr. 88/7

2021-03-27     biologinė įvairovė
Dalintis

Verslas