Kaunas -4,3 °C Dangus giedras
Penktadienis, 13 Grd 2024
Kaunas -4,3 °C Dangus giedras
Penktadienis, 13 Grd 2024

Netikėkite, jei sakys, kad kaulavaisių genėti nereikia

2023/01/31


 Ankstyvas pavasaris sodininkams – darbymetis. Norint gražių vaismedžių ir kokybiško derliaus, būtina apžiūrėti sodą, nes tikrai dar bus nerei­kalingų šakų. Ar genite kaulavaisius: vyšnias, trešnes, slyvas, abrikosus, persikus? Yra manančiųjų, kad jų galima ir negenėti. Agronomas, kraštovaizdžio spe­cialistas Tautvydas GURSKAS tam nepritaria ir prime­na, ką reikia žinoti apie kaulavaisių genėjimą.

Genėti būtina

Dažnai klausiama, ar išties reikia genėti kaulavaisius. „Žino­ma, reikia. Genėjimas padeda išlaikyti pageidaujamo dydžio medį ir užtikrina, kad jo vainikas gaus daugiau saulės, ge­riau ventiliuosis, mažiau sirgs įvairiomis ligomis, jį mažiau puls kenkėjai, – sako T. Gurskas. – Taip pat ant genimo medžio šakų tolygiau išsidėsto vaisiai – ir arčiau kamieno, ir arčiau vainiko kontūro.“

Be to, genint lengviau suvaldyti į kaukazinę slyvą skiepytų trešnių augimą. Laiku pradėjus genėti ir nuolat tai darant, nesunku suformuoti norimo aukščio medį. „Net pirmamečių vaismedžių viršūnę reikia nukirpti, kad paskatintumėte šakoji­mąsi į šonus. Medis išleis tris keturias šakas ir pradės formuoti naują viršūnėlę. Vėliau nukirpus šias antrines šakas, susiformuos tretinės, – supažindina specialistas. – Palikite vieną silpniausią viršūnę, o stipresnes iškirpkite – ši taisyklė tinka net dekoratyviniams medžiams, jei norite juos gražiai suformuoti. Patarčiau formuoti verpstės forma – apatinį vainiką paliekant didžiausią, o viršutinius laikant mažesniais. Taip visas medis gaus saulės ir geriau derės.“

Jokiu būdu nepalikite pernykščių vaisių ant medžio ar po medžiu. Juos būtina nuskinti, kruopščiai surinkti ir sunaikinti.

Žingsnelis po žingsnelio

  • Pasiruoškite aštrius genėjimo įrankius (pjūklą, sekatorių).
  • Apeikite ir gerai apžiūrėkite medį, ar jis nepažeistas ligų, kenkėjų, ar šakos nenulūžusios. Jei matote vaisių mumijų, jas būtinai nupurtykite ar nuskinkite ir sunaikinkite (tik nemeskite į kom­postą), kad neišliktų juose žiemojan­čių grybinių ligų.
  • Jei ant medžio yra sudžiūvusių ar nu­lūžusių šakų, pirmiausia jas iškirpkite arba išpjaukite.
  • Vėliau imkitės iš žemės išlindusių vilkūglių. Juos mėgsta leisti senesnių slyvų poskiepiai (anksčiau dažnas poskiepis būdavo kaukazinė slyva).
  • Apžiūrėkite, ar yra besitrinančių ar į lajos vidų augančių, net kamieną liečiančių šakų. Jas pašalinkite.
  • Jei laja labai tanki, atrinkite šakas ir jas pašalinkite. Geriausia, kad šakos liktų pasiskirsčiusios aukštais, tarp jų atsirastų ertmės, pro kurias geriau pūs vėjas, švies saulė. Tai paskatins vaisių formavimą arčiau kamieno, o ne vien šakų galuose. Po genėjimo turėtų likti retas vainikas su šakomis, einančiomis į išorę.

Abrikosų ir persikų ūglių trumpinimas

„Genint abrikosus ir persikus, prisimin­kite, kad šiems vaismedžiams svarbu pa­trumpinti pernykščius ūglius. Juos lengva atskirti dėl kitokios spalvos – rausvesnės, žalesnės, – aiškina T. Gurskas. – Trumpinti pernykščius ūglius galima perpus arba palikti tik trečdalį šakos – tai padės augalui megzti vaisius arčiau kamieno, jie tolygiai pasiskirstys po visą medį. Persiko ir abri­koso vaisiai sunkūs, tad nepatrumpinus ūglių, nuo gausaus derliaus vasarą gali išlūžti šakos.“

Genint kaulavaisius (nuotraukoje genima trešnė) būtina palikti nedidelį „kelmelį“, kuris persikams ar abrikosams gali būti ir dar didesnis.

Jis nuramina, kad neverta bijoti, jog taip apgenėjus medelį, jis nežydės ir nesulauksite vaisių – ir žiedų, ir vaisių vis tiek bus daug. Genėjimas paskatins šakojimąsi. Vyšnioms ir trešnėms tai ne taip aktualu – jos mažiau linkusios „bėgti“, jų vaisiai lengvesni.

Kaulavaisiai genimi kitaip

„Nepamirškite, kad kerpant kaulavaisius arba pjaunant šaką, būtina palikti „kelmelį“. Šalinant vyšnios, trešnės ar slyvos šaką, jis turėtų būti 1–2 cm dydžio, o persikų ir abrikosų – 5 cm (arba net 7 cm, jei arti kamieno). Toks kelmelis matosi, jo vaizdas ne visiems patinka, tačiau jo bijoti nereikia“, – sako specialistas.

Jis paaiškina, kad kaulavaisių negalima kirpti prie pat kamieno – jie tokių pjūvių netoleruoja. Apgenėjus prie pat kamieno, kaulavaisiai „nusiverks“, medelis susilpnės ar net žus.

Specialistas primena, kad genint kaula­vaisius, negalioja sėklavaisių taisyklė, kad derlių duoda tik horizontalios šakos. Tiek vyšnios, trešnės ar slyvos, tiek persikai ir abrikosai kuo puikiausiai dera ant vertikalių šakų, todėl jų išpjauti nereikia. Svarbu, kad jos nesiliestų, nesibrūžintų, neaugtų į vainiko vidų. Taip pat nereikia jaudintis dėl derliaus – jis tikrai bus geras.

 

 

„Rasų“ korespondentas Rytas PAUKŠTYS

Radvilės Gurskės nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis