Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024
Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024

Nuo stichinių meteorologinių reiškinių pernai nukentėję ūkininkai kviečiami teikti paraiškas dėl finansinės pagalbos

2024/04/08


Ekstremalūs orai ūkininkams pernai padarė ypač daug žalos. Išguldyti pasėliai, dėl smarkaus vėjo nuplėšti stogai ir dar daugiau – praėjusių metų padarinius dar šiemet jaučia daugybė šalies ūkių.

Siekiant sumažinti ant savininkų pečių gulančią finansinę naštą, dalies savivaldybių ūkininkai iki š. m. gegužės 31 d. gali teikti paraiškas Nacionalinei plėtros įstaigai „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) dėl palūkanų kompensacijos nukentėjusiems nuo audros, vėjo ar krušos.

Lietuvą užklupę gamtos reiškiniai pernai išskirtinai niokojo Joniškio, Pakruojo, Panevėžio rajono, Širvintų ir Ukmergės savivaldybes, kuriose dėl oro sąlygų buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija. Tiesa, rimtus nuostolius patyrė gerokai daugiau ūkininkų visoje šalyje, kuomet stichiniai meteorologiniai reiškiniai, pavyzdžiui, labai smarkus vėjas, labai stipri audra ar labai stambi kruša, buvo fiksuoti ir kitose savivaldybėse. Kai kuriose savivaldybėse buvo suniokoti arba smarkiai pažeisti auginami pasėliai, lėmę svarbių pajamų praradimą, kentėjo ir ūkiniai ar kiti pastatai, jų stogai.

Dėl to, nuo šių gamtos reiškinių nukentėję ūkininkai, kurie užsiima pirmine žemės ūkio gamyba ar produktų perdirbimu, gali susigrąžinti dalį lėšų už šiuo metu imamų arba praeityje paimtų kreditų palūkanas.

„Šimtai šalies ūkių patyrė įvairaus dydžio nuostolius dėl praėjusiais metais siautėjusių audrų, vėjo ar kritusios krušos. Dalis ūkininkų jau kreipėsi į finansines institucijas dėl papildomos pagalbos, norint likviduoti šiuos padarinius, o dalis – dar tik svarsto apie tai. Jau praėjusio paraiškų rinkimo metu sulaukėme 18-os ūkininkų paraiškų, o norėdami dar labiau prisidėti prie spartesnio ir tvirtesnio šalies ūkių atsistojimo ant kojų, kartu su Žemės ūkio ministerija ir toliau iš dalies kompensuosime sumokėtas šių paskolų palūkanas“, – teigia INVEGOS Vyresnioji projektų vadovė Giedrė Valbasytė.

Jau praėjusio paraiškų rinkimo metu sulaukėme 18-os ūkininkų paraiškų, o norėdami dar labiau prisidėti prie spartesnio ir tvirtesnio šalies ūkių atsistojimo ant kojų, kartu su Žemės ūkio ministerija ir toliau iš dalies kompensuosime sumokėtas šių paskolų palūkanas.

INVEGA kartu su Žemės ūkio ministerija kompensuos 80 proc. palūkanų už kreditus, skirtus trumpalaikiam turtui įsigyti bei už paskolas investicijoms, susijusioms su ūkinių pastatų stogų remonto ir žemės ūkio veiklos finansavimu.

Suklusti turėtų ir tų savivaldybių ūkininkai, kuriose ekstremali situacija nebuvo paskelbta. Šio paraiškų teikimo metu į palūkanų kompensaciją pretenduoti gali ir kitų savivaldybių ūkiai, 2023 m. nukentėję labai smarkaus vėjo, labai stiprios audros ir (ar) labai stambios krušos.

Daugiausia stichiniai meteorologiniai reiškiniai pernai fiksuoti vasarą. Rugpjūčio 5–8 d. labai smarkios audros metu stebėtas labai galingas lietus, kruša ir vėjas, labai stambi kruša krito ir rugpjūčio 30 d., ypač stiprus vėjas Lietuvoje pūtė ir rugpjūčio 31 d. Tiesa, dar keli panašūs atvejai fiksuoti ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais.

„Nors įvertinti konkrečius ūkininkų nuostolius sudėtinga, vien po praėjusiais metais rugpjūčio pradžioje šalį siaubusios audros Lietuvos draudikų asociacija fiksavo, jog dėl jos sukeltų nuostolių atlyginimo sulaukta virš 6 tūkst. kreipimųsi, o nuostoliams kompensuoti buvo rezervuota daugiau kaip 7 mln. eurų. Be to, vien šešiose Panevėžio rajono savivaldybėse nuo šios audros buvo pažeista apie 100 tūkst. kv. m. stogų, apie 75 tūkst. kv. m. ūkinių sandėlių ir 6,5 tūkst. hektarų įvairių kultūrų pasėlių. Tai rodo, jog poreikis šiai finansinei pagalbai – išties didelis“, – sako G. Valbasytė.

 

INVEGOS informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis
2024/05/27

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...
2024/05/27

Biokuras Lietuvoje ir vėl tapo pigiausias Baltijos šalyse

Pastarąją savaitę dyzelinas Lietuvoje atpigo 0,9 proc., benzinas 0,3 proc. Tuo tarpu nežymiai didėjo kitų energijos išteklių kainos: biokuro kainos Lietuvoje per savaitę padidėjo 1,3 proc., TTF gamtinių dujų vidurkis pakilo 1,4 proc., o did...
2024/05/27

VDU Agroinovacijų centras – naujos galimybės aukštos kokybės mokslo tyrimams

Lietuvos agrosektorius susiduria su iššūkiais, kurie tiesiogiai atsiliepia jo efektyvumui, tvarumui ir konkurencingumui. Keliami vis aukštesni reikalavimai, nuo didesnio produktyvumo, iki minimalaus išteklių naudojimo i...
2024/05/27

Nuogąstavimai pasitvirtino: Kuršių mariose pastebėtos kritusios žuvys

Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Hidrologinių tyrimų skyriaus atliktų hidrologinių matavimų duomenys parodė, kad deguonies koncentracija pasiekė vandens telkiniuose gyvenančioms žuvims, pavojingai mažą ribą.
2024/05/27

Ministras K. Navickas siekia, kad padidinti muitai būtų taikomi kuo platesniam rusiškos ir baltarusiškos žemės ūkio produkcijos sąrašui

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvaujantis  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas paragino Europos Komisiją (EK) kuo skubiau išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamų žemės ūki...
2024/05/27

Sveikatos apsaugos sistemų ekspertė: kai kurie Lietuvos rodikliai – žemiausi ES

Slopstant pasaulio šalių sveikatos apsaugos sistemas sukrėtusios Covid-19 pandemijos pasekmėms, Lietuvoje neišvengiamai teks atsigręžti į ankstesnes, dar iki pandemijos vyravusias problemas.
2024/05/27

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoj...
2024/05/27

VMVT patikrinimas atskleidė šiurkščius pažeidimus mėsos perdirbimo įmonėje: nesaugi produkcija sunaikinta

Šių metų, gegužės 8–10 dienomis Valstybinės maisto ir veterijanijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą mėsos perdirbimo įmonėje UAB „Riamona“, esančioje Alytaus rajone. &Sc...
2024/05/27

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik na...