Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Palaimintojo Teofiliaus Matulionio laiškai

2023/10/10


Išleista knyga „Teofilius Matulionis. Laiškai“, kurioje publikuojami palaimintojo vyskupo Teofiliaus Matulionio laiškai artimiesiems; dvasininkams, kalintiems sovietų kalėjimuose; paties vyskupo gauti laiškai ir kiti dokumentiniai šaltiniai.

Pirmą knygos „Teofilius Matulionis. Laiškai“ dalį sudaro apie šimtas vyskupo laiškų artimiesiems – broliams Juozui, Jeronimui, brolienėms Michalinai, Emilijai, dukterėčiai Marijai, krikštasūniui Mindaugui, giminaičiui kunigui Jonui Pilkai.

Dar šimtas knygoje skelbiamų laiškų parašyta Kaišiadorių vyskupijos dvasininkams, kalintiems sovietų Rusijos kalėjimuose, lageriuose, tremtyje – Jonui Žviniui, Stanislovui Kiškiui, Jonui Kaušylai, Juozapui Matulaičiui-Labukui – arba jau grįžusiems į sovietinę Lietuvą.

Trečia vyskupo Teofiliaus epistolių dalis – tai laiškai, pareiškimai, protestai ir pažymos įvairioms sovietinės valdžios institucijoms, rašyti grįžus į Lietuvą 1956 metais.

Paskutiniame leidinio skyriuje sudėti laiškai iš Ypatingojo archyvo, kurie buvo siųsti pačiam vyskupui Teofiliui, dauguma iš užsienio, ir konfiskuoti KGB.

Sovietų Sąjungos kalėjimuose, areštinėse, KGB rūsiuose, nuteistųjų paskirstymo punktuose Teofilius Matulionis praleido apie 16 metų. 1924 m. buvo kalinamas Sokolnikų kalėjime Maskvoje, iki 1933 m. praleido Solovkų salyno lageriuose. Vėl suimtas Kaišiadoryse 1946 m., vyskupas 10 mėnesių buvo tardomas Vilniaus KGB vidaus kalėjime. Nuteistas 7 metų griežto režimo bausme, 1947–1954 m. kalėjo Vladimiro kalėjime ir iki 1956 m. – invalidų namuose Mordovijoje. Būtent laiškai iš Oršos, Vladimiro kalėjimų ir Potmos invalidų namų sudaro šio epistolinio leidinio pamatą.

Knyga „Teofilius Matulionis. Laiškai“ parengta paisant rankraščių originalo. Lygiagrečiai pateikiamos skenuotos laiškų kopijos ir surinktas tekstas – su visomis Teofiliaus tarmybėmis, stiliaus subtilumais, netgi gramatinėmis klaidomis. Kalėjimuose priverstinai rusiškai rašyti laiškai surinkti taip pat paisant originalo, bet išversti į norminę kalbą. 

Leidinį „Teofilius Matulionis. Laiškai“ išleido 2017 m. Vaidoto Žuko su bendraminčiais įkurtas Palaimintojo Teofiliaus Matulionio labdaros ir paramos fondas. 2019 m. Alantos dvare šis fondas atidarė Teofiliaus Matulionio muziejų, tais pačiais metais išleido Vaidoto Žuko parengtą dvikalbį dokumentinį fotoalbumą „Vyskupas kankinys Teofilius Matulionis. Blessed Bishop Martyr“. 2023 m. Teofilių Matulionį fondas pristatė Pasaulio tautų teisuolio nominacijai – iš Kauno geto išvesta ir vėliau vyskupo Teofiliaus išgelbėta Estera Elinaitė (Ester Yellin), garsi pianistė, yra parašiusi išsamų šių įvykių liudijimą.

Spalio 11 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) įvyks knygos pristatymas. Knygą pristatys jos sudarytojas, Palaimintojo Teofiliaus Matulionio labdaros ir paramos fondo įkūrėjas Vaidotas Žukas. Jį kalbins dr. Tomas Riklius.

 

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija

Vygaudo Juozaičio nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...