Ashburn +25,1 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 21 Rgs 2023
Ashburn +25,1 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 21 Rgs 2023

Panevėžio veislininkystės krachas

2023/03/04


Šią savaitę neįvyko UAB „Panevėžio veislininkystės“ įmonės aukcionas. Privatizuojamos įmonės, dabar nevykdančios veiklos, bet valdančios įrenginius ir turtą, kurios pradinė pardavimo kaina siekė 375 tūkst. Eur, niekas įsigyti nepanoro. Kol bandoma „Panevėžio veislininkystę“ „iškišti“, žemdirbiai jos bei kitų veislininkystės įmonių, privatizavimą vis garsiau įvardija didele klaida, nes ir taip aišku, kas išloš, jei būsimas pirkėjas Panevėžio bei kitas veislininkystės įmones įsigis be jokių įsipareigojimų vykdyti tą veiklą, kokią vykdė iki šiol.

Šaukštai po pietų

Prieš dvejus metus Lietuvoje buvo užsimota optimizuoti valstybės turto valdymą ir parduoti finansiškai nerentabilias valstybei priklausančias įmones. Sprendimą dėl UAB „Panevėžio veislininkystė“ valstybei priklausančių akcijų privatizavimo Turto bankas paskelbė sausį. Kai kurie žemdirbiai sakė, kad tai, kas jau yra padaryta, – šaukštai po pietų.

Buvęs UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius „Ūkininko patarėjui“ apgailestavo, kad veislininkystė sąlyginai niekam neberūpi tiek, kiek turėtų rūpėti. „Kiek žinau, parodos jau yra perimtos. Jos organizuojamos universitete – persikėlė į Kauną. Todėl Lietuvos centre to daryti kaip ir nebereikia. Kaip bus su galvijų karantinavimu, nežinau. Kai nesugebėjome Lietuvoje išvystyti aukcionų veiklos, kooperacijos, tai ir susiklostė tokia situacija. Tai tas pat, kaip ir pieno sektoriuje. Bus taip, kaip mums dėlios iš viršaus. Kaip supirkėjams ar perdirbėjams šaus į galvą, taip ir darys su mumis. Tas pat ir veislininkystėje – kaip kam bus naudinga, taip ir bus“, – ŪP teigė buvęs UAB „Panevėžio veislininkystė“ vadovas.

Žemės ūkio ministerijos Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius, komentuodamas veislininkystės įmonės privatizavimo procesą, ŪP aiškino, kad privatizavimo programoje nėra numatytų specialiųjų privatizavimo sąlygų ir pažymėjo, kad bendrovė jau daugiau negu metus nevykdo su veislininkyste susijusios veiklos.

Nėra vizijos

„Panevėžio veislininkystės“ pardavimo procesas, pasak šios srities ekspertų, yra gana sudėtingas, todėl gali būti, kad todėl aukcione niekas ir nedalyvavo – nepateikė paraiškų. O kaip pateiks, jei nėra jokios vizijos, jei parduodami ne pastatai, o akcijos?

„Iš bendrovės išėjau prieš metus. Dar man dirbant buvo susiklosčiusi įdomi situacija. Pusei metų veikla buvo sustabdyta, po manęs – taip pat. Tad normalu, kad akcijų vertė ar dirbtinai, ar dėl savaime suprantamų priežasčių smarkiai nukrito. Verslo plano nėra ir jo nebuvo pusantrų metų. Todėl po pusantrų metų, kai niekas bendrovėje nevyko, imti ir pardavinėti akcijas bei tikėtis, kad kas nors jas brangiai nupirks, yra naivu. Čia reikėtų būti dideliu optimistu arba visiškai nesuprasti verslo“, – situaciją apibūdino N. Gricius.

Jis buvo atviras – prieš metus, jam paliekant vadovo postą, bendrovėje situacija buvo nelengva. Kokia situacija yra dabar, nevertėtų net spėlioti. „Bendrovė daugiau nei metus nevykdė jokios veiklos. O juk buvo ir direktorius, ir darbuotojų, buvo išlaidų, brango elektra. Nesidomėjau, kokia finansinė situacija, bet, jei pajamų nebuvo, ji yra labai bloga“, – ŪP aiškino N. Gricius.

Pašnekovas teigė manąs, kad akcijų, kurios buvo įvertintos 375 tūkst. Eur, už tokią kainą niekas nepirks. Gerokai pigiau gal kas nors jas ir nupirks, bet didelė tikimybė, jog pirkėjas įmonės veiklą kreips kiek kita kryptimi, o ne užsiims veislininkyste ar kuria nors kita žemės ūkio sektoriaus veikla. Todėl, N. Griciaus nuomone, valstybė privalėtų įsikišti į veislininkystę, tam skirdama dotacijas. „Traktoriams įsigyti dotacijų yra, o veislinei medžiagai ir jos populiarinimui dotacijų būti negali. Per 8 mano darbo metus niekada nei cento iš valstybės neprašėme, veikla vyko, gyvenome iš to, ką uždirbdavome – organizuodavome parodas, priimdavome gyvulius karantinui. Rengėmės gyvulių aukcionų organizavimui, deja, šios veiklos išrutulioti mums taip ir nepavyko. Koją pakišdavo tai kainos, tai pirkėjai, tai kitos problemos“, – aiškino buvęs UAB „Panevėžio veislininkystė“ vadovas.

Pamynė pažadus

N. Gricius pasakojo, kad iš pradžių daug idėjų turėjo buvęs „Panevėžio veislininkystė“ valdybos narys, dabartinis žemės ūkio kooperatinės bendrovės „BIO LEUA“ direktorius Nikolajus Dubnikovas. Tačiau jo idėjos blėso, blėso ir išblėso, dingo noras ką nors daryti, nes paaiškėjo, kad jei ką nors darai, tampi blogesniu, negu nieko nedarydamas. Tai ir yra keisčiausia Lietuvoje. „Man labai keista, kad 2013 m. sėdėjome prie stalo drauge su valdininkais, žemdirbių savivaldos organizacijomis ir asociacijomis, visi kartu planavome kaip ir ką darysime, bet po 2 metų tai pamiršome, nors vadovai, kurie tuokart gražiai kalbėjo, liko tie patys. Atsitiko taip, kad niekam nieko nebereikia. Net ir ministerijų departamentų vadovai, kurie tikino, kad veislininkystė būtina, nes matė, kad ūkininkams to reikia, praėjus tam tikram laikui jau palaikė privatizavimą“, – stebėjosi N. Gricius.

Jis minėjo, kad tuoj po to, kai paliko bendrovę „Panevėžio veislininkystė“, esą buvo išparduota dalis technikos, o bendrovės skolos dar labiau išaugo.

Nebuvo atsižvelgta į nuomonę

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 26, 2023 m. kovo 4 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/21

Iš Traupio kraštotyros muziejaus archyvų

Anykščiai (Nykščiai.lt). 2022 metais uždarius Traupio mokyklą, ištuštėjusiame pastate liko Traupio istorijai vertingas objektas – mokyklos kraštotyros muziejus. Bibliotekos darbuotoja ėmėsi iniciatyvos, kad...
2023/09/21

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija: saugumui keliuose didinti pasitelkiami ir mokslininkų sprendimai

Ruduo pamažu įsibėgėja – orai vėsta, lauke vis anksčiau temsta. Šiuo metu gerokai didėja laukinių gyvūnų migracija, o prasidėjus rujai, jų elgesys pasikeičia kardinaliai – jie praranda atsargumą ir tampa nebe tokie baikštūs.
2023/09/21

„Enefit“ į elektromobilių stoteles Lietuvoje investuos daugiau nei 10 mln. eurų

Estijos valstybinio energetikos koncerno „Eesti energia“ antrinė elektros ir dujų tiekimo bendrovė „Enefit“ per dvejus metus į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą Lietuvoje ketina investuoti daugiau nei 10 mln. eurų, sako...
2023/09/21

Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota

Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ar Jungtinėje Karalystėje, ne visada būna po ranka. O ir ne kiekvienas, kuriam šio...
2023/09/21

Daržas po stiklu visai bendruomenei

Tokią idėją Horsto kaimo gyventojams Nyderlandų Limburgo provincijoje pasiūlė Richardas Jakobsas ir Bianca Smits, turintys profesionaliai įrengtą ir paprikoms auginti skirtą  šiltnamį. Tačiau jiems kilo mintis jį pasiūlyti vietos gyven...
2023/09/21

Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys nuteistas dėl kyšininkavimo

Kauno apygardos teisme šią savaitę paskelbtu nuosprendžiu Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys Valentinas Padriezas pripažintas kaltu paėmęs kyšius iš 9 užsienio šalių piliečių, informuoja ...
2023/09/21

Seimas uždraudė kailinių žvėrelių fermas

Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymą, nuo 2027 metų Lietuvoje uždraudžiantį kailinių žvėrelių verslą.
2023/09/21

Kolekcijoje keli šimtai kardelių, darže – derliaus rekordai

Pietvakarių Lietuvoje įkurto Kalvarijos miesto vardas siejamas su Jeruzalėje esančios kalvos vardu. Egzotišką, tačiau lietuvio ausiai įprastai skambantį vardą turinčiame mieste yra sodybą, kurioje auga ir ananasai, ir neįprastai dideli pomi...
2023/09/21

Miškų vertę galima padidinti pasinaudojant parama

Nuo rugsėjo 15 d. iki lapkričio 15 d. miškų valdytojai gali kreiptis dėl paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinim...