Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Pasaulinė pinigų savaitė – kiekvienoje mokykloje ir organizacijoje

2023/03/12


Kovo 20–26 d. Lietuvos bankas kviečia dalyvauti Pasaulinėje pinigų savaitėje, jos metu vyks įvairios veiklos ir bus galima daugiau sužinoti apie tvarius finansus, kriptovaliutas, pinigų istoriją, finansinių įpročių svarbą ir poveikį ne tik asmeniniams finansams, bet ir aplinkai bei visuomenei ateityje.

Siekiant žinią apie vaikų ir jaunimo finansinio raštingumo svarbą paskleisti kuo plačiau, Lietuvos bankas kviečia mokyklas, kolegijas, universitetus ir kitas organizacijas tapti šios Pasaulinės pinigų savaitės kūrėjais – ne tik dalyvauti Lietuvos banko organizuojamuose renginiuose, tačiau patiems inicijuoti įvairias veiklas ir skatinti vaikų bei jaunimo diskusiją finansinio raštingumo klausimais.

„Kviečiame tapti Pasaulinės pinigų savaitės ir proceso – finansinio raštingumo didinimo – dalimi. Kiekvienas galime prisidėti prie reikalingo pokyčio pirmą žingsnį žengdami jau šiandien. Tad kviečiu organizuoti įvairias veiklas ir renginius, susijusius su finansais, taupymu, tvarumu, mokėjimu priimti teisingus finansinius sprendimus“, – sako Viktorija Dičpinigaitienė, Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro vadovė.

Pasaulinės pinigų savaitės kūrėju gali tapti kiekvienas

Svarstantiems, kokiu būdu galima dalyvauti Pasaulinėje pinigų savaitėje, V. Dičpinigaitienė siūlo pradėti nuo dalijimosi idėjomis su savo bendruomene ir bendraminčiais, diskusijų finansinėmis temomis savo mokyklose, kolegijose, universitetuose ar kitose organizacijose inicijavimo. Tam Lietuvos bankas parengė specialų idėjų sąrašą, kurį galima rasti čia.

Edukaciją ir pokalbį taupymo, tvarumo, mokėjimo elgtis su pinigais temomis siūlome pradėti ir socialinėje erdvėje – čia dalintis savo mintimis, patirtimi ir žiniomis. Kad Pasaulinės pinigų savaitės idėja socialinėje erdvėje būtų matoma kuo plačiau, kviečiame prie tokio turinio įrašų pridėti saitažodžius #PinigųSavaitė, #LietuvosBankas, #PlanYourMoney, #PlantYourFuture, #GMW2023.

Lietuvos bankas Pasaulinės pinigų savaitės metu ragina pasitelkti savo kūrybiškumą ir tapti šios savaitės veiklų kūrėjais bei diskusijų finansinio raštingumo temomis skatintojais. Gyventojai, mokyklos, universitetai ir kitos organizacijos gali tai daryti įvairiausiais būdais. Pavyzdžiui, nusifotografuoti šalia Pasaulinės pinigų savaitės plakatų, juos galima parsisiųsti iš Lietuvos banko interneto svetainės, ir nuotraukomis dalintis asmeninėse ar mokyklos, įstaigos, institucijos socialinių tinklų paskyrose.

Dėmesys finansinio raštingumo didinimui

Šios Pasaulinės pinigų savaitės metu pagrindinį dėmesį raginame sutelkti į tvarius finansus, finansinio raštingumo įgūdžius bei žinias. Lietuvos bankas organizuoja ir kviečia dalyvauti debatuose, paskaitose, diskusijose bei ekskursijose Vilniuje ir Kaune.

Pasaulinę pinigų savaitę atidarys „Laisvės debatai“, juose dalyvaus moksleiviai iš visos Lietuvos. Debatus Lietuvos bankas organizuoja drauge su VšĮ „Lietuvos laisvosios rinkos institutu“ (LLRI). Renginio metu 9–12 klasių moksleiviai diskutuos tema „Ar viską galime nusipirkti turėdami pakankamai pinigų?“. Laimėjusios komandos pateks į finalą, kur diskutuos tema „Ar žmogui yra reikalingi pinigai?“.

Kovo 21–23 d. Lietuvos banko Pinigų muziejus kviečia į paskaitas gyvai šiomis temomis „Pinigų istorija: nuo kriauklelių iki kortelių“, „Įdomiausios pinigų istorijos: kaip tinkamai saugoti ir apsisaugoti“, „Kodėl Lietuvos bankui rūpi klimato kaita?“. Paskaitas skaitys Lietuvos banko ekspertai. Būtina registracija čia.

Kovo 23 d. Lietuvos bankas Vilniuje kviečia diskutuoti tema „Ar mums reikalingos 1–2 euro ct monetos?“. Norintys dalyvauti kviečiami registruotis čia. Tą pačią dieną Kaune, Lietuvos banko rūmuose, vyks diskusija tema „Kriptoturtas: leisti negalima uždrausti“. Diskusijoje dalyvaus Lietuvos banko ekspertai ir Vytauto Didžiojo universiteto studentai. Kauno gyventojų taip pat lauks ir ekskursija po Lietuvos banko rūmus Kaune, būtina registruotis čia.

Pasaulinės pinigų savaitės renginius Lietuvoje koordinuoja Lietuvos bankas.

Į Pasaulinę pinigų savaitę jungiasi ir dalyvauja: Lietuvos banko Pinigų muziejus, VšĮ „Lietuvos laisvosios rinkos institutas“, Lietuvos bankų asociacija, VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“, VšĮ Investuotoja („inWEst“), Vytauto Didžiojo universitetas, AB Nasdaq Vilnius, AB SEB bankas, Valstybinė mokesčių inspekcija, AB jungtinė centrinė kredito unija Kreda.

 

Lietuvos banko informacija

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...