Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija švenčia – šimtmetį

2024/02/09


1924 metais 28 valstybių įkurta Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) per šį laiką tapo autoritetinga pasauline gyvūnų sveikatą ir gerovę skatinančia institucija, Šiuo metu ji vienija 183 šalis. Gyvūnų sveikata besirūpinančios organizacijos steigimo būtinumas iškilo, išplitus vienai mirtingiausių to meto ligų – galvijų marui.

Iki 2023 m. gegužės organizacija buvo žinoma pavadinimu Tarptautinis epizootijų biuras (OIE). Gyvūnų sveikata besirūpinančios organizacijos steigimo būtinumas iškilo, XX a. pradžioje išplitus vienai mirtingiausių to meto ligų – galvijų marui. Tik 2011 m. buvo paskelbta, kad ji išnaikinta visame pasaulyje. Auganti tarptautinė prekyba gyvūnais ir jų produktais iškėlė daug su gyvūnų sveikata ir gerove susijusių iššūkių, kurie ir tapo WOAH veiklos pagrindu.

Vieni didžiausių pastarųjų metų iššūkiai, su kuriais susiduria gyvūnų sveikatos organizacija, itin patogeniškų paukščių gripo, kurio atskiri tipai pavojingi ir žmogui, bei nepaliaujamai plintančio afrikinio kiaulių maro kontrolė. Ji iškėlė tikslą ištirti ligų rizikos valdymo galimybes ir aptarti strategijas, pritaikytas dabartinėms kintančioms situacijoms. Tačiau tiek paukščių gripas, tiek antimikrobinis atsparumas zoonozinėms ligoms, pasak organizacijos, ir ateityje kels rimtą grėsmę gyvulininkystės tvarumui.

WOAH visada siekė laikytis mokslinio griežtumo ir skaidrumo principų, o veikla ir problemų spektras keitėsi: nuo užkrečiamųjų ligų plitimo valdymo iki su klimatu susijusių nelaimių ir didėjančios nelygybės. Ilgainiui iš esmės transformavosi ir gyvūnų sveikatos ir gerovės samprata.

Organizacija renka ir analizuoja naujausią mokslinę informaciją apie gyvūnų ligų kontrolę, pateikia ją valstybėms narėms, taip siekdama padėti joms tobulinti šių ligų kontrolės ir likvidavimo metodus.

Apibrėždama gyvūnų gerovės gaires WOAH įvardijo 5 laisves: laisvę nuo alkio ir troškulio, laisvę nuo baimės ir kančios, laisvę nuo diskomforto, laisvę nuo skausmo, sužalojimų ir ligų, laisvę elgtis įprastai.

Naujas postūmis organizacijos veikloje įvyko COVID-19 pandemijai suformavus „One Health“ („Vienos sveikatos“) idėją. Ji paskatino suformuoti keturšalę partnerystę su FAO (Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija), UNEP (Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos programa) ir PSO (Pasauline sveikatos organizacija). Šis junginys į bendrą probleminį lauką leido integruoti žmonių sveikatos, gyvūnų sveikatos ir aplinkos sveikatos klausimus. WOAH pabrėžia, kad gyvūnų sveikata nėra izoliuota visata, ir laikosi požiūrio, kad gyvūnų, žmonių ir aplinkos sveikata tarpusavyje susijusios.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...