Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Pavyzdys – šeimos pieno ūkis

2022/12/02


Kai Lietuvoje sparčiai mažėja karvių ir pieno ūkių, Dalios Kairaitienės pieno ūkis, ne vienerius metus tituluojamas didžiausiu ir efektyviausiu šeimos ūkiu, kasmet didėja. Pernai šiame ūkyje buvo melžiamos 886 karvės, šiemet jų jau per 900.

Pernai supirkėjams buvo parduota 8 073 t pieno, šiemet, akivaizdu, bus dar daugiau. Kazlų Rūdos sav. Pavabalkšnio kaime įkurtas D. Kairaitienės šeimos pieno ūkis – išskirtinis pavyzdys, kaip pradėjus nuo 11 rankomis melžiamų karvių galima tapti moderniu, vienu didžiausių ir efektyviausių pieno ūkių Lietuvoje.

Augintas 30 metų

D. Kairaitienė nelinkusi dramatizuoti net ir pačių sudėtingiausių situacijų, viską racionaliai apskaičiuoja, pasveria ir sprendžia, kur ir kiek investuoti, kam pieną parduoti, ką patobulinti, kad darbo procesas būtų lengvesnis, o gauta nauda – didesnė.

„Puikiai prisimenu pačią ūkio pradžią, kai rankomis pačiai teko melžti 11 karvių, pačiai girdyti veršius, dar laikėme 10 paršavedžių kiaulių, kurias šerdavau. Ūkyje padėdavo ir vyras Aidas. Dirbome labai daug, o visas gautas lėšas investavome į ūkio vystymą, jo plėtrą“, – prisiminė ūkininkė.

Pasak jos, ūkis po truputį augo, pradėjo į darbą priimti žmonių, nes jau vieni visų darbų neaprėpė. Dabar ūkyje visi darbai mechanizuoti, karvės melžiamos aparatais, triūsia 8 melžėjos, o ūkio darbininkų skaičius siekia nuo 40 iki pusės šimto. Mat ūkis verčiasi ne tik pieno gamyba, bet ir augalininkyste. Turimos žemės plotai siekia apie 1 000 ha. Augina rapsų, kviečių, kvietrugių, kukurūzų.

Kai kurių grūdų pašarams užsiaugina patys, kai kurių – perka. Ūkio fermos modernizuotos, yra grūdų džiovykla, valykla, grūdainio gaminimo technika, savaeigis pašarų maišytuvas. Papildomai pašarų racionui gerinti perka baltyminių priedų, sojų, rapsų, mineralų. „Pašarų balansus ūkiui sudaro Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras, jų atstovas atvyksta į ūkį, viską apskaičiuoja, subalansuoja, pakonsultuoja. Jei ką nors darai, turi daryti gerai“, – tikino vieno geriausių pieno ūkių šeimininkė.

Kasdien iš D. Kairaitienės pieno ūkio išvažiuoja apie 21–22 t pieno. Ūkyje yra 936 melžiamos karvės. Jau daug metų D. Kairaitienės šeimos ūkis pirmauja Lietuvoje pagal laikomų karvių skaičių, parduodamo pieno kiekį ir jo kokybę. Pernai iš 886 melžiamų karvių primelžta ir realizuota 8 073 t pieno, 2020 m. supirkėjams ūkis pardavė 7 400 t pieno ir laikė 797 melžiamas karves, 2019 m. pardavė 6 824 t pieno, laikė 735 melžiamas karves. Vidutiniškai per dieną iš karvės ūkyje primelžiama apie 30 l pieno. Ūkis pagamintą produkciją pastaruoju metu tiekė UAB „Marijampolės pieno konservai“, tačiau per daugelį metų bendradarbiauta ir su kitomis Lietuvos pieno įmonėmis – apie 20 metų su „Pieno žvaigždėmis“, „Vilkyškių pienine“. Dabar pienas iš šio Suvalkijos kaimo ūkio keliauja į „Žemaitijos pieno“ bendrovę. Pasak D. Kairaitienės, kartais tenka operatyviai persiorientuoti ir keisti verslo partnerį, jei ima netenkinti kainos ar kitos bendradarbiavimo sąlygos.

Geros karvės ne tik užsienyje

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje, „Ūkininko patarėjas” Nr. 137, 2022 m. gruodžio 3 d.

Kaip užsisakyti el. leidinio versiją.

 

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...