Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Pedagogu būti nenorėjo, nes labiau traukė žemė

2023/03/05


Uogoms auginti daug žemės nereikia, įsitikinęs Akmenės rajono Kruopių seniūnijos jaunasis ūkininkas, 34 metų Donatas Adomaitis, savo valdas įkūręs 2015 m. Dalį plotų iš deklaruojamų 7 ha dirbamos žemės paskyrė grūdinėms kultūroms auginti, o prie namų esančiame sklype pasodino 600 šilauogių sodinukų ir 10 tūkst. Olandiškų braškių daigų. Ateityje planuoja pasodinti ir dar daugiau vaiskrūmių.

Vieninga komanda

Donatas „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad jį ūkininkauti išmokė darbštūs tėvai Nijolė ir Virginijus Adomaičiai. Jie savo ūkį įkūrė 1992 m. Idėjų ir sumanymų generatorė buvo mama. Jų ūkininkavimo pradžia nebuvo lengva, tačiau atkakliai kabinosi į žemę, kasmet didino dirbamos žemės plotus. N. ir V. Adomaičiai Akmenės rajone buvo vieni geriausių ūkininkų, pelnė įvairių apdovanojimų, tapo konkurso „Metų ūkis“ laureatais. Jie sėkmingai plėtojo nemažą augalininkystės ūkį. Didžiąją dalį dirbamos žemės tėvai perleido sūnums – jų ūkininkavimo tradicijas sėkmingai tęsia mokslus baigę trys sūnūs: Gedas ir Albertas plėtoja augalininkystės ūkius, o Donatas nutarė auginti ne tik grūdines kultūras, bet ir uogas.

Kruopių seniūnijoje visi žino, kokia stipri yra keturių Adomaičių ūkininkų komanda. Trys broliai ir jų tėvas yra vieningi, vieni kitiems padeda, todėl nereikia samdyti kitų darbuotojų. Mama yra keturių ūkių informacijos centras, puiki patarėja ir organizatorė, ji tvarko dokumentus.

Donato šilauogės ir braškės

Jaunasis ūkininkas D. Adomaitis ŪP pasakojo, kad prieš šešerius metus nusprendė imtis ir kitos veik­los – pabandyti auginti šilauogių ir braškių. Pirmiausia pasodino šilauogių sodinukus. Didžiausios investicijos buvo skirtos šilauogių sklypui paruošti. Šie vaiskrūmiai mėgsta rūgščią dirvą, todėl pirko 140 kub. m durpių. Iš Lenkijos nusipirko ne pirmamečių, o ketverių metų sodinukų. Vieno sodinuko kaina buvo 3 Eur. Dešimties arų plote pasodino 600 šilauogių krūmų. Pirmaisiais metais nuskynė visus žiedus, kad krūmai gerai įsišaknytų. Kitais metais jau galėjo pasidžiaugti pirmuoju derliumi – prinoko 60 kg uogų. Vertingos šilauogės yra  paklausios, uogas mielai pirko vietiniai žmonės. Pernai prinoko gana neblogas derlius. Donatas sakė, kad sulaukė daug užsakymų, pirkėjams dalį uogų pristatė į namus, nemažai klientų patys atėjo nusipirkti vertingų uogų. Pirmosios sezono uogos yra brangesnės, kilogramo kaina – 6 Eur, o vėliau prinokusios yra pigesnės.

Braškes Donatas auginti pradėjo prieš trejus metus. Ankstyvųjų, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų veislių šaldytų braškių daigų nusipirko iš Olandijos. Vieno daigo kaina – 20–22 ct. Keturiasdešimties arų sklype pasodino 10 tūkst. daigų.

Jaunasis ūkininkas sakė, kad jam, pradedančiajam braškių augintojui, didelė paspirtis buvo finansinė parama. Už gautas lėšas jis įsigijo nedidelį traktorių vejai pjauti, dirvai paruošti.

Donatas Adomaitis savo šilauogių ir braškių plantacijoje.

Įsikūrė močiutės name

Tvarkingas šilauogių ir braškių plotas yra šalia sodybos, kurioje Donatas gyvena. Jis Kruopiuose įsigijo buvusį močiutės namą, renovavo, pats pagamino tvirtą metalinę tvorą ir vartus. Už ūkinio pastato, atšlaitėje, vasarą noksta šilauogės ir braškės. Su Donatu apžiūrėjome jo šilauogių ir braškių plantaciją. Žemė jau kvepia pavasariu. Viduryje sklypo ūkininkas iškasė tvenkinį, kuris užima 7 arus. Vanduo reikalingas sodinukams ir braškėms laistyti. Jaunasis ūkininkas įrengė lašelinę laistymo sistemą.

„Ir šilauogėms, ir braškėms vasarą reikia daug drėgmės, o jei dar saulėtas ir šiltas oras, tada prinoksta gardžių ir sveikų uogų. Ypač daug darbo braškyne. Ateityje vietoje braškių planuoju pasodinti kokių nors vaiskrūmių, kurie nokina uogas“, – apie būsimus planus pasakojo uogų augintojas.

Donatas dirba Kruopių gaisrinėje ugniagesiu. Vieną parą budi gaisrinėje, o trys paros – laisvos, todėl užtenka laiko ūkininkauti. Jis yra baigęs tuometį Šiaulių universitetą, įgijo kūno kultūros ir pedagogikos mokytojo kvalifikaciją. Bet Donatas nedirbo pedagoginio darbo. Prasitarė, kad nenorėtų būti mokytoju – žemė labiau jį traukia. Smagu su broliais ir tėvu kartu ūkininkauti, auginti ir javus, ir uogas. Laisvalaikiu Donatas šoka Kruopių suaugusiųjų liaudiškų šokių kolektyve. Po visų darbų mėgsta meškerioti, su bendraminčiais išsiruošia į medžioklę.

 

 

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Autorės nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...