Ashburn -7,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -7,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Per prievartą žemės ūkio ministras žemdirbių nepamils

2021/12/02


Pirmadienį išplėstiniame Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) prezidiumo narių posėdyje, vykusiame Akademijoje (Kėdainių r.), kalbėta apie nesenus įvykius ir LŪS poziciją dėl būsimų veiksmų. Iki pareikšto nepasitikėjimo žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku visuomenė ir daugelis politikų nelabai domėjosi žemės ūkio reikalais ir tuo, kaip Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) sekasi įgyvendinti žemės ūkio politiką. Po pareikšto nepasitikėjimo ministru, įvykiai pasileido tarsi lavina, todėl stebintiems iš šalies, bet aktyviai nedalyvaujantiems įvykiuose buvo sunku suprasti, kas vyksta, kas įvykių iniciatorius bei kokia tų įvykių nauda ar žala Lietuvos žemės ūkiui ir kaimui.

Kas prisiims atsakomybę?

Posėdyje dalyvavo Seimo narys Kazys Starkevičius ir kiti jo vadovaujamos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumo suformuotos darbo grupės nariai – Jonas Gudauskas, Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) narys, ir Justinas Urbanavičius, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys.

Tik po to, kai spalio 6 d. Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei išsakė žemdirbių nepasitikėjimą ministru K. Navicku ir po daugelio vėlesnių įvykių, TS-LKD prezidiumas spalio pabaigoje priėmė sprendimą suformuoti darbo grupę, kurios tikslas – siekti platesnio dialogo su socialiniais partneriais. Koks santykis tarp Seimo narių darbo grupės ir vykdomosios valdžios atstovo žemės ūkio ministro K. Navicko? Kas prisiima atsakomybę už žemės ūkio politiką ir jos įgyvendinimą? Ko ūkininkams tikėtis ateityje iš tokios valdymo pertvarkos? Kaip bus sprendžiamos jau įsisenėjusios problemos žemės ūkyje ir ar galima tikėtis, kad bus užbėgta už akių naujoms problemoms atsirasti? Pasak LŪS pirmininko Raimundo Juknevičiaus, tai klausimai, iki šiol neduodantys ramybės visiems žemės ūkio sektoriaus dalyviams.

Pastebėta, kad nuolat parlamentinę kontrolę vykdantis KRK jau turėjo daug pastabų ŽŪM įgyvendinamai žemės ūkio politikai. Komitetas įsiklauso į žemdirbių problemas, bet ŽŪM į jas atsižvelgia ne visada. Ar KRK mato esminių ŽŪM darbo kokybės pokyčių?

LŪS lyderis R. Juknevičius pastebėjo, kad į žemės ūkį buvo atkreiptas visų lygių politikų, nuo Vyriausybės iki Seimo narių ir Prezidento, dėmesys. Aktyvavosi žemdirbių protesto organizacinis štabas, kurio veiksmai atkreipė ir valdžios atstovų, ir visuomenės dėmesį, paskatino diskusijas viešojoje erdvėje.

LŪS sprendimus priima vieningai.

Juknevičius sakė, kad sekti pastarojo meto įvykius buvo gana sudėtinga, nes žiniasklaidoje jie nušviečiami dviprasmiškai. Taip atsitinka todėl, kad ne visa žiniasklaida yra objektyvi, ji skelbia ir užsakomuosius straipsnius, todėl žmonėms suprasti, kas iš tikrųjų vyksta, nėra taip jau paprasta.

„LŪS administracijoje gyvenimas taip pat buvo nepaprastas, nes kurti ir siųsti tuos naujienlaiškius pasidarė labai sudėtin- ga, – teigė R. Juknevičius. – Pirmasis ir svarbiausias LŪS darbas – spėti susipažinti su teisės aktais, juos išanalizuoti, įvertinti, dalyvauti darbo grupėse – darbų pasipylė tiesiog lavina. Ypač didelį agrarinės bendruomenės nepasitenkinimą sukėlė asmeninėje K. Navicko feisbuko paskyroje pasirodęs įrašas: „TOP-1 „sofos ūkininkas“ valstybinėje žemėje, kas? Ogi, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras.“

LŪS pirmininko pastebėjimu, į istoriją įeis ir kiti vėlesni įvykiai. Štai birželio 23-iosios Seimo KRK posėdyje LŪS vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius pasiūlė žemės ūkio ministrui atsistatydinti, nesikankinti pačiam ir nekankinti žemdirbių. Rugsėjo 15 d., remiantis visuomenės apklausos rezultatais, vertinant visus Vyriausybėje dirbančius ministrus, žemės ūkio ministrą K. Navicką nepalankiai vertino tik 1,3 proc. apklaustųjų, tai mažiausiai neigiamų atsiliepimų tuo metu sulaukęs ministras. Rugsėjo 28 d. paskelbtas LŪS sprendimas, kad ūkininkai nepasitiki ministru. Apie šį sprendimą buvo nutarta informuoti kitas žemdirbių asociacijas ir, turint jų palaikymą, apie tai informuoti Premjerę I. Šimonytę. Spalio 4 d. LŽŪT nutarė, kad nepasitiki žemės ūkio ministru. Spalio 6 d. LŽŪT įteikė Premjerei rezoliuciją dėl nepasitikėjimo K. Navicku.

K. Starkevičius – apie poslinkius

Istorija dar turės nustatyti ir kitų įvykių prasmę. Vienas iš jų – kodėl, pradėjus veikti K. Starkevičiaus vadovaujamai darbo grupei, K. Navickas pradėjo kalbėtis su žemės ūkio sektoriaus atstovais? R. Juknevičiaus teigimu, šį rudenį vyko tarsi dvejopas spaudimas valdžiai: ir organizuojant akcijas, ir darbo grupėse, į kurias ŽŪM jau įsileido ir žemdirbius bei agrarinio mokslo atstovus, būtent rengiant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą.

K. Starkevičius LŪS prezidiumo nariams papasakojo jau apie paskutiniuosius susitarimus. Jo teigimu, jau užfiksuota, kad nebus didinami akcizo mokesčiai už žymėtąjį (žaliąjį ir raudonąjį) dyzeliną. K. Starkevičius vadovaujama darbo grupė ketina padėti ŽŪM rasti išeitį ir dėl reikalavimo atkurti užartas pievas.

„Gerai, kad ministerija pradėjo kalbėtis, judame teigiama kryptimi. Dabar ministras performuoja savo komandą ir reikia žiūrėti, kaip ji dirbs. Iškėliau užduotį ministerijos perkrovimui“, – teigė K. Starkevičius. Bet ūkininkai neišgirdo konkrečių atsakymų į jų iškeltas esmines problemas, kas prisiims atsakomybę už žemės ūkio politiką ir jos įgyvendinimą, ar galima tikėtis, kad naujiems netikėtumams bus užbėgta už akių, ir t. t.

„Ar jie perdžia?“ 

Kaišiadorių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Saulius Stirna pateikė K. Starkevičiui klausimą ir patarimų: „Kodėl jūs, tokią didelę patirtį turintis politikas, negalite matyti, ką Vyriausybė ir konkrečiai mūsų negerbiamas ministras daro ne taip, ir pasakyti jiems: „Taip negerai, tai negerai“. Vyksta konservatorių tarybos posėdis, kai platesniame rate galite padiskutuoti apie problemas. Dabar jūs kalbate visai kitaip, nei mums ministras sako. Jūsų kalba žemdirbiui yra maloni, o štai ministras nepripažįsta savo klaidos, kad pražiopsojo, ir toliau reikalauja žemdirbių už savo lėšas atsėti suartas pievas. Paprotinkite tokį ministrą.“

Plungės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, LŪS vicepirmininkas Marijus Kaktys kalbėjo: „Gali būti susidomėjimą keliantis ministras ir gali būti rūpestį keliantis ministras. Tai aš galvočiau, kad žemės ūkio ministras yra rūpestį keliantis. Lapkričio 8 d., kai liko dvi savaitės iki termino pabaigos, parašėme ŽŪM raštą, kad nesuspėsime išvežti viso mėšlo į laukus, ir prašėme pratęsti šį terminą. Nesulaukėme jokio atsakymo. Tai reiškia, kad ministerijoje nėra jokio operatyvumo, jokios reakcijos. Lapkričio 20-ąją paskelbė, jog dar galima vežti mėšlą. O iš tikrųjų po 20-osios mėšlą jau bus galima vežti nebent ant šlapdribos, ant sniego. Viskas paaiškės sausio ar vasario mėnesį, kai persipildys visi rezervuarai, tada vešime mėšlą pasislėpdami. Tai labai blogas ministro sprendimas. O Nacionalinė mokėjimo agentūra jau pasiskubino išplatinti pranešimą, kad nuo gruodžio 1-osios pradedanti patikras. Toks ir yra biurokratų požiūris.“

Kupiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, LŪS vicepirmininkas Z. Aleksandravičius, kaip visada, žodžio kišenėje neieškojo: „Gyvename nepaprastai įdomiu laikotarpiu. Anądien užeinu į „Maximą“, nuperku anūkams vaikišką knygelę „Ar jie perdžia?“. Ant viršelio parašyta: „Gyvūnų oro gadinimo vadovas vaikams“. Jei anksčiau man kas nors būtų pasakęs, kad vaikams galima skaityti tokias pasakas, niekaip nebūčiau patikėjęs. Aišku tik tiek, kad gyvenimas verčiasi kūliais ir mes turime nuo jo neatsilikti. Todėl noriu pasakyti, kad mūsų LŪS niekada nebuvo tokia stipri, tokia veikli kaip dabar. Antra, niekada tiek daug nedirbo rajonų ūkininkų sąjungų pirmininkai. Niekada paprastų ūkininkų įtaka nebuvo tokia didelė kaip dabar. Jie dalyvauja įvairiuose susitikimuose, teikia savo pasiūlymus ir t. t. Esu didelis optimistas, bet galiu pasakyti, kad nebus lengva su tuo ministru. Ypač tai paaiškėjo, kai K. Navickas apsilankė Prezidentūroje ir kai I. Šimonytė pasakė, kad jį laikanti už abiejų rankų. Todėl šypsena nuo jo veido ne tik nedingsta, bet ir dar labiau didėja.“

KRK – žemdirbių raudų siena?

Seimo KRK narys J. Gudauskas tikino, kad ministro ir žemdirbių nesusikalbėjimas kyla ir dėl nepatrauklios ŽŪM komunikacijos. „Ypač taip atsitinka tada, kai sprendimai pateikiami žemdirbiams nesuprantama valdininkų kalba. Negalima ūkininkų laikyti baimėje. Esu tą sakęs ir ministrui. KRK nuolat vykdo parlamentinę kontrolę ir turėjo nemažai pastabų ŽŪM įgyvendinamai žemės ūkio politikai“, – kalbėjo J. Gudauskas.

R. Juknevičius pastebėjo, kad šią kadenciją KRK tapo kaip kokia žemdirbių raudų siena. Taip atsitiko, nes ŽŪM negirdi žemdirbių nuomonės, todėl kaimo žmonės kreipiasi ten, kur yra išklausomi. Bet KRK – ne vykdomoji valdžia. Visus įsakymus dėl žemės ūkio ir toliau pasirašo tas pats ministras.

Todėl ūkininkai patys sau užduoda klausimą, ar tikrai reikia dar trejus metus dirbti su tokiu ministru, kuris atvirai išreiškia nemeilę žemdirbiams? Išklausę kalbėjusiųjų nuomones, LŪS prezidiumo nariai vienbalsiai pareiškė, jog pasitikėti šiuo žemės ūkio ministru nebegalima, kad reikės organizuoti naujas akcijas, kuriose būtų pademonstruota aiški ūkininkų pozicija.

2021-12-02

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Autoriaus nuotrauka

Kęstutis Navickas, Kazys Starkevičius, nepasitikėjimas ministru, KRK, LŪS, ŽŪM, Justinas Urbanavičius, Jonas Gudauskas

Marijus Kaktys, Zigmantas Aleksandravičius, žemdirbių asociacijos, Stasys Bielskis, Ūkininko patarėjas

Dalintis

2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...
2023/02/04

Lydekos ir baltieji plačiakakčiai skaidrina Lietuvos ežerų vandenis

Žydinčių ežerų vandenų būklei gerinti 2018 m. pradėtas ir 2023 m. tęsiamas įžuvinimo projektas. Liko į vandens telkinius, būtent į Veisiejo ežerą Lazdijų rajone, paleisti 38 tūkst. lydekaičių.
2023/02/04

Nors dažniausiai mirštama nuo širdies ir kraujagyslių ligų, labiausiai bijoma vėžio: ką sako medikai?

Vasario 4 d. minima pasaulinė kovos su vėžiu diena. Nors Lietuvoje daugiau nei pusę mirties atvejų per metus sudaro širdies ir kraujagyslių ligos, vis dėlto draudimo bendrovės ERGO ir tyrimų centro SKDS atliktas saugumo indekso tyrimas rodo...