Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Pienininkų godos – tiesiai į politikų ausis. Tik ar išgirdo?

2024/02/09


Antradienį Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos išplėstiniame posėdyje buvo prisimintos neseniai vykusios ūkininkų laužų ir traktorių akcijos. Pieno gamintojai, kiti dalyviai, bendraudami su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovais ir aplinkos ministru Simonu Gentvilu, neslėpė pykčio, ironijos arba skendėjo tylioje neviltyje, kartais juokėsi. „Jei nepaisysite mūsų reikalavimų, vėl atvažiuosime į Vilnių“, – grasino aktyvesni posėdžio dalyviai. Kai ką jie iš S. Gentvilo išsiderėjo.

Sunku išgyventi

Asociacijos tarybos išplėstinis posėdis vyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA). Jį pradėjęs LPGA pirmininkas Jonas Vilionis tikino, kad pernykštės pieno gamintojų sektoriaus pajamos dėl kritusių pieno supirkimo kainų yra 170 mln. Eur mažesnės nei 2022 m. Užtat įspūdingas grynasis pelnas, kurį pernai esą uždirbo šalies didieji pieno perdirbėjai ir prekybos tinklai. Pernai, kilus pieno krizei, Europos Komisija (EK) iš Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio rezervo Lietuvos pieno gamintojams skyrė 10,66 mln. Eur paramą. Deja, premjerė nusprendė, kad jiems užteks 8 mln. Eur.

„Perdirbėjai už pieną moka mažiau ir ūkininkams, ir kooperatyvams. Kaip mums išgyventi dar ir dėl to, kad įvedami taršos ir kiti mokesčiai? Turėsime arba vėl važiuoti į Vilnių, arba susinaikinti. Juk niekas nenorės dirbti už dyką“, – neabejojo J. Vilionis ir minėjo kitas pieno sektoriaus problemas. Antai pernai Lietuvoje išnykus 2,6 tūkst. pieno ūkių, neliko 11 tūkst. karvių. Šalis per metus pagamina 1 mln. 250 tūkst. t pieno. Turbūt pieno perdirbimo pramonė žlugtų, jei negautų žaliavos iš estų ir latvių. Lietuvos įmonės per dieną perdirba 3,5 tūkst. t pieno. Kita bėda – pieno ūkiai nesiekia investicinės paramos, mat per mažas jos intensyvumas – iki 50 proc. Todėl ūkiai nesiplečia, nemodernėja.

siuse stombergas
Kėdainių r. Ažytėnų ŽŪB administracijos vadovas Šarūnas Šiušė ir Jonavos r. Pauliukų ŽŪB pirmininkas Andrejus Štombergas.

Per metus neliko tūkstančių

VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) Gyvūnų produktų apskaitos skyriaus vadovė Julija Šataitė vardijo, kad Lietuvoje 2024 m. sausio 1 d. pieninių karvių buvo 5 proc. mažiau nei 2023 m. sausio 1 d. Pernai minimu laiku buvo 222 954, o šiemet – 212 885 pieninės karvės. Šalyje mažėjo visų galvijų skaičius. Sausio 1 d. pernai buvo 641 066, šiemet – 627 712 galvijų. Pernai buliukų ir telyčaičių eksportuota dvigubai daugiau nei 2022 m. Dauguma jų atsiduria Lenkijoje, Italijoje, Izraelyje, Rumunijoje, Vengrijoje.

Bet Lietuvoje daugėja ūkių, vykdančių pieninių karvių kontrolę. Šių metų sausio 1 d. jie sudarė 59 proc. visų pieno ūkių. Dažniausiai šią kontrolę vykdo stambūs ūkiai, kuriuose yra daugiau nei 51 karvė. Kasmet stambėjant pieno ūkiams, gerėja ir karvių produktyvumas. Daugiausia pieno parduoda ūkiai, kuriuose yra 51 ir daugiau karvių. Jie sudaro 65 proc. visų ūkių, parduodančių pieną perdirbėjams. Stambūs ūkiai už bazinių rodiklių pieną esą vidutiniškai gauna 328 Eur/t.

Tauragės r. jaunasis ūkininkas Eimantas Eigirdas suabejojo J. Šataitės teiginiu, kad, šalyje per metus 5 proc. sumažėjus karvių skaičiui, primelžiamo pieno kiekis yra stabilus – toks pat, kaip 2023 m. „Kur logika? Neliko 11 tūkst. karvių, o pieno kiekis toks pat! Vadinasi, nėra problemos?“ – stebėjosi jis.

J. Šataitė spėjo, kad primilžiai apskritai šalyje stabilūs, nes ūkiuose padaugėjo karvių mišrūnių. Kaišiadorių r. ūkininkas Albinas Jusas tvirtino, jog kai kurios mišrūnės iš tiesų produktyvios.

Ekologiškas pienas – užsienin

Šilalės r. ūkininkas Egidijus Gečas ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Mindaugas Petkevičius apgailestavo, kad didžiąją dalį ekologiško pieno tenka eksportuoti dėl menko jo poreikio šalyje. Jie teigė norėję ekologišku pienu ir iš jo pagamintais produktais pamaitinti šalies vaikus. Ugdymo įstaigos – vaikų darželiai, mokyklos – nori tokių produktų, tačiau privalo dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Juose ekologiški produktai nepajėgūs konkuruoti su tokių pat pavadinimų produkcija, pagaminta pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą. Kita vertus, dauguma vaikų, kurie nemokamai gauna ekologiško jogurto, jo nevalgo, nes nesaldus. „Galbūt tai šeimų problema – nemokome vaikų valgyti tokių produktų“, – svarstė M. Petkevičius.

Parama mažės

Nuotoliniu būdu posėdyje dalyvavusi ŽŪM ES reikalų ir paramos politikos departamento direktorė Jurgita Stakėnienė priminė, kad iš 241 mln. Eur, 2021–2023 m. skirtų žemės ūkio sektoriaus paramai, 45 proc. (109 mln. Eur) atiteko pieno sektoriui. Kasmet, sakė ji, parama žemės ūkio sektoriui mažės. 2025–2026 m. numatyta 35 mln. Eur parama, o pieno sektoriui iš šios sumos ketinama atriekti 10 mln. Eur. Pernai pieno sektorius galėjo investicijoms gauti 15 mln. Eur paramos, tačiau paraiškose prašyta suma buvo 7 mln. 730 tūkst. Eur – beveik perpus mažesnė.

J. Stakėnienė kvietė ūkininkus balandį ir gegužę teikti paraiškas pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Tikino, kad ši priemonė itin palanki jauniesiems ūkininkams, pavyzdžiui, numatyta lengvatinė paskola, kai projekto vertė yra iki 100 tūkst. Eur.

Robotai kol kas – ne visiems

„Kodėl iš priemonės „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ išbraukėte šėrimo robotus ir automatinio šėrimo įrangą?“ – klausė Telšių r. ūkininkas Dainius Dargis. Pasak jo, pasitelkiant šias technologijas, į aplinką šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskiriama mažiau, nei karves melžiant ir šeriant įprastai.

J. Stakėnienė patarė jam modernizuoti ūkį pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Ūkininkas atsakė, kad tuomet teks įsipareigoti plėsti ūkį. Jis to daryti nenorįs. Kita vertus, standartinis – nedidelis – ūkis nė nesurinks minimalių 35 balų, artinančių prie galimybės gauti paramą pagal šią priemonę. Jos kriterijai neleidžia modernizuoti ūkio robotais.

„Išgirdome jūsų norą“, – viltį D. Dargiui ir kitiems ūkininkams suteikė J. Stakėnienė ir drąsino juos įrašyti robotus ir automatinį šėrimą į investicijų į žemės ūkio valdas projektus.

„Jaunimas nori melžti robotais. Kaime juk nėra melžėjų“, – savo ruožtu J. Vilionis padrąsino ją priimti palankų pienininkams sprendimą.

Utenos r. ūkininkas Arūnas Kudrevičius ir Lazdijų r. ūkininkas Nerijus Narauskas supažindino su savo ir kitų žemdirbių, siekiančių gauti leidimą fermos ar kito ūkinio statinio statyboms, vargais. Dėl perteklinių reikalavimų, ekspertų iš Aplinkos ministerijos (AM) galimo susireikšminimo jo tenka laukti net trejus metus. Esą tai kerta per sveikatą ir tuština kišenes. Vien poveikio aplinkai įvertinimas (PAV) ir didesnės galios elektros įvadas atsieina po 10 tūkst. Eur. Kai tokia tvarka, sunku pasinaudoti investicine parama.

Vėliau į posėdį atvykęs aplinkos ministras S. Gentvilas užsirašė šių ūkininkų telefono numerius. Sakė, paskambinęs gilinsis į problemą, ją spręs. LPGA nariai prašė statybų leidimus išduoti ne vėliau, kaip praėjus 6 mėnesiams nuo projekto pateikimo.

bicius puskunigis
Liūdni posėdyje susitiko, liūdni iš jo skirstėsi Lietuvos pieno gamintojų asociacijos direktorius Eimantas Bičius ir Šakių r. Griškabūdžio ŽŪB pirmininkas Petras Puskunigis.

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Titulinėje nuotr. – „Ar girdi, Giedraiti?“ – į ekrane matomą žemės ūkio viceministrą kreipėsi Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis, kai aplinkos ministras Simonas Gentvilas (kairėje) pažadėjo srutų išvežimo terminą vėlinti iki gruodžio 1 d., o mėšlą leisti lauko rietuvėse laikyti metus.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.