Kaip praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, sausio 7 d. Anykščių rajone, Troškūnų seniūnijoje, Juostininkų kaime degė ūkiniai pastatai, kieto kuro sandėlis-malkinė. Atvykus ugniagesiams, pastatas degė atvira liepsna.
Laimei, gyvulius spėta išvesti iki ugniagesių atvykimo, tačiau sudegė melžimo aparatas, išdegė ūkinio pastato vidus, nudegė perdanga. Beliko guostis, jog pavyko išgelbėti 3 t grūdų, 10 kub. m. malkų, 100 šieno rulonų, esančių vos 5 m atstumu nuo ūkinio pastato.
Sausio 8 d. Raseinių r. Betygaloje atvira liepsna degė lauko virtuvė. Pastatas mūrinis, perdanga gelžbetonio, stogo konstrukcijos medinės, dengtas šiferiu. Pastate, esančiame šalia namo, buvo įrengta dujų šildymo sistema. Iš pastato išnešta 12 dujų balionų, vienas iš jų buvo sprogęs. Gaisro metu nudegė stogas, išdegė pastato vidus. Apsaugotas gyvenamasis namas, esantis vos už 8 metrų ir greta esantis ūkinis pastatas.
Įvykiai svetur primena, kad nelaimė visada vaikšto greta.
Gaisras Vokietijoje
Kaip praneša Vokietijos Žemutinės Saksonijos Diepholco policijos nuovada, praėjusį savaitgalį Asendorfe, bendroje Bruchhauzeno-Vilseno savivaldybėje, kilo rimtas gaisras tvarte.
Vokiečių agrarheute.de rašo, jog ugniagesiai su liepsnomis kovojo kelias valandas. Pastate buvo daug transporto priemonių, kas apsunkino gesinimo darbus. Gaisras grėsė ir gyvenamajam pastatui, tačiau jį pavyko išsaugoti
Padaryta didžiulė materialinė – apie 350 000 eurų.
Įspėtos ugniagesių tarnybos operacijų vadovas pranešė, kad važiuojant ten gaisras buvo matomas iš toli. Taip pat buvo girdėti keli sprogimai. Netrukus po to, kai atvyko pirmosios pajėgos, nukentėjęs tvartas sugriuvo. Pasak vietos savanorių ugniagesių departamento, pastate buvo transporto priemonių, tad greičiausiai sproginėjo kuras jų bakuose.
Laimei, greita ugniagesių reakcija į nelaimę neleido ugniai išplisti į namą. Sužalojimų ir aukų išvengta. Vyksta gaisro priežasties tyrimas, mat atsirado įtarimų, jog tai galėjo būti ir tyčinis padegimas.
Nelaimė Lenkijoje
Kaip praneša tygodnik-rolniczny.pl, sausio 2 d. per daugiau nei šešias valandas trukusius gaisro gesinimo darbus Lenkijoje Leonovo k. (Mazovijos vaivadija) buvo išgelbėta 21 karvė. Tačiau ūkinis pastatas sudegė visiškai.
Ugniagesiams atvykus į įvykio vietą, mūrinis tvartas mediniu stogu ir bei šalia esanti ferma skardiniu stogu jau visiškai skendėjo liepsnose. Daugiau nei šešias valandas trukusiame gesinime dalyvavo 10 ugniagesių komandų.
„Per kelias minutes jie prarado viską, ką turėjo, visą savo gyvenimo darbą. Dabar nieko neturi. Visą ūkinę patalpą apėmė didžiulis gaisras. Jie liko be nieko. Kartu ir visos kasdieniam naudojimui reikalingos ūkio mašinos sudegė, kita technika. Mano tėvai paliko ūkį, po tokios nelaimės jie negali toliau dirbti žemės ūkyje“, – pasakoja nuo tragedijos nukentėjusių ūkininkų sūnus.
Kaimynai bei kiti kaimo gyventojai dabar renka paramą nukentėjusiai šeimai.
Pietų Kalifornijoje – nekontroliuojama stichija
Tuo metu Los Andželas (JAV) šiuo metu kovoja su masiniais gaisrais. Čia siautėjantys nekontroliuojami gaisrai nusinešė mažiausiai 10 gyvybių, o dar beveik 180 000 žmonių buvo priversti palikti savo namus. Pareigūnai nurodė, kad tikslus žuvusiųjų skaičius nežinomas.
Sausra ir stiprūs vėjai sukėlė mažiausiai šešis didžiulius gaisrus, sukeldami precedento neturinčius vaizdus vietovėse, kuriose iki šiol nieko panašaus nebuvo. Išdegė daugiau, nei 70 kvadratinių kilometrų teritorijos bei miškų, sunaikinta daugiau, nei 1000 įvairių pastatų bei konstrukcijų. Nuostoliau, žinoma, tik didės, bet jau dabar vertinami daugiau nei 50 mlrd. dolerių.
Beveik 10 milijonų Los Andželo rajono gyventojų telefonais buvo išsiųsti įspėjimai apie evakuaciją , o tai sukėlė paniką ir baimę žmonėms, gyvenantiems net ir toli nuo pavojaus zonos.
Apie nukentėjusius ūkius kol kas nepranešama, nors akivaizdu, kad jų tikrai yra. Žuvusių naminių bei laukinių gyvūnų kol kas niekas neskaičiavo, tačiau remiantis paskelbta JAV gyvūnų gerovės instituto (AWI) ataskaita, vien tik 2024 m. tvartų gaisruose šalyje žuvo daugiau nei 1,5 milijono ūkiuose auginamų gyvūnų. Apskritai per pastaruosius 12 metų tvartų gaisruose žuvo mažiausiai 8,3 mln. auginamų gyvulių, tačiau tikrasis skaičius gali būti gerokai didesnis. Priešgaisrinės tarnybos ir savivaldybės neprivalo pranešti apie gaisruose žuvusių gyvūnų skaičių, o iš žiniasklaidos gaunamas neišsamus vaizdas.
Naujos priemonės ūkiams
Kaip praneša „Los Angeles Times“, nuo šios savaitės JAV Kalifornijos valstijos San Joaquin slėnio ūkininkams uždrausta lauke deginti žemės ūkio atliekas – valstijoje ir taip siautėja didžiuliai gaisrai bei pučia stiprus vėjas. San Joaquin slėnyje – pagrindiniame valstijos žemės ūkio centre, šiuo metu yra didžiausia kietųjų dalelių oro tarša.
Valstybė ilgus metus stengėsi sumažinti atvirų atliekų deginimų skaičių, motyvuodama dideliu regiono kvėpavimo takų ligų kiekiu ir kitomis sveikatos problemomis, susijusiomis su prasta oro kokybe.
Tačiau toks draudimas sulaukė griežto augintojų ir vietos pareigūnų pasipriešinimo, kurie tvirtina, kad brangesnės atliekų šalinimo alternatyvos apsunkina Kalifornijos ūkininkus ir sukuria nepalankią konkurencinę situaciją.
Siekiant nuraminti besipriešinančius, įstatyme net įrašyta nuostata, suteikianti San Joaquin slėnio oro taršos kontrolės rajonui veiksmų laisvę atidėti atliekų deginimo terminas, jei būtų nustatyta, kad atliekų šalinimui „nėra ekonomiškai pagrįstos alternatyvos“. Rajonas ne kartą naudojosi šia išimtimi, tačiau šiuo metu gaisrų situacija pernelyg rimta.
Parengė Ričardas Čekutis