Augalai yra gyvybės Žemėje pagrindas: jie aprūpina mus ne tik oru, kuriuo kvėpuojame, bet ir maisto ištekliais. Tačiau šiomis dienomis dėl klimato kaitos bei žmogaus veiklos augalai patiria didžiulį stresą. Prie problemos prisideda ir augalų kenkėjai, kurie gali padaryti milžiniškų ekonominių bei aplinkosauginių nuostolių.
„Augalų sveikata yra labai svarbi mūsų gerovei ir aplinkai. EFSA, EK ir valstybės narės bendradarbiauja siekdamos apsaugoti ES nuo augalų kenkėjų bei ligų. Kampanija #PlantHealth4Life yra bendra organizacijų iniciatyva, kuria siekiama didinti piliečių informuotumą apie augalų sveikatai kylantį pavojų. Susitelkę siekiame sukurti kolektyvinę atsakomybę už tai, kad augalai būtų sveiki“, – sako EFSA vykdantysis direktorius Bernhardas Urlas.
„Europos Komisijos darbotvarkėje „One Health“ konceptas užima labai svarbią vietą, todėl apsauga nuo į ES įvežamų augalų kenkėjų ir ligų yra mūsų visų prioritetas. Net ir mažiausi veiksmai gali turėti didelį poveikį. Tinkamai parengta ir pateikta informacija užtikrins, jog kiekvienas suprastų ES vaidmens prasmę saugant mūsų biologinę įvairovę“, – sako Claire Bury , Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato (DG SANTE) generalinio direktoriaus pavaduotoja atsakinga už tvarų maistą.
Lietuvoje plintantys augalų kenkėjai
Skirtingose ES šalyse yra randami skirtingi kenkėjai, sukeliantys įvairias ligas vietiniams augalams. Lietuvoje daugiausiai žalos pridaro karantininiai kenkėjai, kurie puola auginamas bulves.
„Karantininių kenkėjų plitimas pasaulyje yra bene rimčiausias ir pavojingiausias iššūkis žemės ūkiui, galintis padaryti žalos ne tik pavieniam augintojui, bet ir didelių nuostolių visam ūkiui Lietuvoje bei regione. Mūsų šalyje karantininių kenkėjų sukeltos ligos labiausiai paveikia bulvių augintojų sektorių“, – sako Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) direktorius Sergejus Fedotovas.
Lietuvoje kasmet vykdomi bulvių karantininių kenkėjų tyrimai rodo, kad mūsų šalyje aptinkamos dvi karantininių kenkėjų rūšys: bulvių žiedinis puvinys ir auksiniai bulviniai nematodai. Dažnu atveju tokie kenkėjai (ypač ligos) ankstyvoje stadijoje yra nepastebimi, o ir valstybinės sienos šiems parazitams negalioja.
Anot Augalininkystės tarnybos direktoriaus, žmonės dažnai nesusimąsto, kaip atkeliauja įvairios augalų ligos. Net ir su savoms reikmėms parsivežtu augalo ūgeliu ar sėklomis galima atsivežti Lietuvoje dar neaptiktų kenkėjų, kuriems išplitus būtų padaryta milžiniška žala. Pavyzdžiui, kas nutiktų, jei kenkėjai pažeistų Stelmužės ąžuolą ar Kuršių nerijos pušynus?
„Vis norisi priminti, kad kenkėjų atsiradimą galima stabdyti, tačiau to turi imtis kiekvienas. Kad atostogautojai, užsienio šalyse pamatę dar nematytą augalą norėdami jį parsivežti – nerizikuotų. Įsigytos maistinės bulvės, kurias neturintys teisės prekiauti sėklinėmis bulvėmis, nesąžiningi ir neatliekantys tinkamos savo pasėlių priežiūros pardavėjai įvardija kaip „sėklines“, ar atsivežtos iš kitų šalių maistinės bulvės būtų suvartojamos maistui, bet jokiu būdu ne sodinamos“, – prideda S. Fedotovas.
Mūsų veiksmai yra svarbūs – prisidėkite!
„Saugodami augalus, saugome gyvybę“ – taip skamba kampanijos žinutė, kviečianti visus atlikti svarbų vaidmenį. Apsilankykite #PlantHealth4Life interneto svetainėje ir sužinokite, kaip galite apsaugoti augalų sveikatą:
Keliaujate už ES ribų? Jei kelionės metu aptikote egzotišką augalą, nufotografuokite jį, bet nesivežkite sėklų ar kitos augalo dalies namo. Priešingu atveju, savo bagaže į Lietuvą galimai vežate naujus kenkėjus.
Kenkėjai bei ligos gali patekti ir su mūsų įsigytais augalais, jei jie nebuvo tinkamai patikrinti ir sertifikuoti. Pirkdami augalus internetu iš ES nepriklausančių šalių, įsitikinkite, kad jie turi fitosanitarinį (augalų sveikatos) sertifikatą.
Kalbėkitės su savo vaikais apie augalų svarbą ir užauginkite jaunąją augalų sveikatos ambasadorių kartą.
Kampaniją gali paremti kiekvienas. Kampanijos interneto svetainėje rasite į visas ES kalbas išverstas priemones – vaizdo įrašus ir tekstus, skirtus dalytis socialiniuose tinkluose. Kartu galime užtikrinti sveikesnę ateitį sau, savo bendruomenėms ir aplinkai!
Apie kampaniją
#PlantHealth4Life yra daugiametė kampanija, parengta EK prašymu ir pagrįsta tyrimu apie su augalų sveikata susijusį suvokimą ir elgseną visoje Europos Sąjungoje. Šiais metais kampanija įgyvendinama 12-oje šalių: Belgijoje, Kipre, Čekijoje, Estijoje, Suomijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Juodkalnijoje, Šiaurės Makedonijoje ir Slovėnijoje. Be to, trijuose aktyviausiuose kelionių už ES ribų centruose – Amsterdame, Madride ir Milane – bus įrengtos trimatės vaizdo instaliacijos, kurios įtrauks žiūrovus į kitą, realų ar įsivaizduojamą, pasaulį, leidžiantį manipuliuoti aplinka ir su ja bendrauti.
EFSA– tai 2002 m. įsteigta ES agentūra, kuri yra nešališkas šaltinis mokslinių patarimų rizikos valdytojams ir informuoja apie su maisto grandine susijusią riziką. Ji bendradarbiauja su suinteresuotosiomis šalimis, siekdama skatinti ES mokslinių rekomendacijų nuoseklumą, ir teikia mokslinį pagrindimą įstatymams ir kitiems teisės aktams, kuriais siekiama apsaugoti Europos vartotojus nuo su maistu susijusios rizikos – nuo lauko iki stalo.
Augalininkystės tarnyba. Sveiki augalai, saugi aplinka, sveika visuomenė. Valstybinės augalininkystės tarnybos misija – stiprinti Lietuvos augalininkystę, itin reikšmingą žemės ūkio šaką, užtikrinant augalų sveikatingumą, kokybę, saugant aplinką ir žmonių sveikatą bei didinant visuomenės informuotumą.
Kampaniją Lietuvoje taip pat koordinuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri yra EFSA nuolatinis atstovas Lietuvoje ir kurio misija – užtikrinti ir plėtoti tinkamą bendradarbiavimą tarp EFSA ir atitinkamų rizikos vertinimo, kontrolės, mokslinių tyrimų institucijų, kitų socialinių partnerių Lietuvoje.
EFSA informacija