Sisteminio herbicido – glifosato – gamybos apimtis pasaulyje yra didžiausia iš visų herbicidų. Jo naudojimas per pastaruosius 40 metų visame pasaulyje išaugo 260 kartų, t. y. nuo 3 200 tonų 1974 metais, iki 825 000 tonų 2014 metais 2017 m. glifosatas sudarė 33 proc. visos ES herbicidų rinkos. Nors 76 proc. glifosato visame pasaulyje sunaudojama žemės ūkyje, jis plačiai naudojamas ir miškininkystėje, prižiūrint infrastruktūros objektų aplinką. Tačiau, kaip pristatydama prieštaravimo projektą ENVI posėdyje teigė viena iš jo iniciatorių Maria Arena, glifosato poveikis esą nėra tinkamai ištirtas, nėra atsižvelgta į jo galimą poveikį visiems gyviems organizmams ir esą nėra paneigtas jo kancerogeniškumas. „EK turėtų grįžti prie savo siūlymo pratęsti leidimą naudoti glifosatą ir dar kartą gerai išanalizuoti visus duomenis“, – teigė M. Arena.
ENVI pateiktame prieštaravime tikinama, kad EK, siūlydama pratęsti leidimą naudoti glifosatą dar 10 metų, nepakankamai išanalizavo visus duomenis apie jo galimą poveikį žmonių sveikatai ir neatsižvelgė į Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros, Nyderlandų tyrimų instituto bei kitų mokslininkų atliktų tyrimų duomenis. Prieštaravimo projekte taip pat buvo abejojama, ar pagrįstai EK siūlo daugiau sprendimo galių palikti pačioms valstybėms narėms, nes kai kurios iš jų jau dabar yra apribojusios šios cheminės medžiagos naudojimą.
Tačiau M. Arena ir kai kurių kitų europarlamentarų parengtam prieštaravimų projektui ENVI posėdyje pritarta nebuvo. Už tai, kad prieštaravimas būtų priimtas, balsavo 40 ENVI narių, prieš – 48, o susilaikė 6 ENVI nariai.
Kaip „Ūkininko patarėjas“ rašė, EK pasiūlė įteisinti glifosato naudojimą dar 10 metų, gavusi Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) ir Europos maisto saugos agentūros (EFSA) išvadas, kuriose teigiama, kad nėra mokslinių įrodymų glifosatą priskirti prie kancerogenų, todėl esą nėra svarbių priežasčių, kodėl nebūtų galima pratęsti jo naudojimo ES valstybėse narėse dar 10 metų.
EK, siūlydama pratęsti glifosato naudojimą, kartu pasiūlė suteikti daugiau galimybių valstybėms narėms stebėti glifosato poveikį pasėliams, smulkiems žolėdžiams gyvūnams, leisti joms pačioms įvertinti netiesioginį poveikį biologinei įvairovei bei požeminio ir paviršinio vandens apsaugos poreikį. Tačiau vieningai visoje ES būtų uždrausta glifosatą naudoti grūdams džiovinti.
Pasak EK narės, atsakingos už sveikatą ir maisto saugą, Stellos Kyriakides, net ir pratęsus leidimą naudoti glifosatą dar 10 metų, tai nereikš, kad jau nebus galima šio leidimo atšaukti, jei atsiras naujų mokslu pagrįstų įrodymų apie šios medžiagos kancerogeniškumą.
EK siūlymas dar 10 metų pratęsti glifosato naudojimą ES šalyse šį mėnesį buvo aptartas EK Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete (SCoPAFF), tačiau valstybių narių atstovai niekaip negalėjo susitarti, ar jie pritaria EK iniciatyvai, ar prieštarauja.
Šiuo metu Europos Tarybai pirmininkaujančios Ispanijos atstovas yra prasitaręs, kad sieks, jog galutinė EP nuomonė dėl EK pasiūlyto reglamento projekto būtų suderinta iki metų pabaigos.
ŪP fotoinformacija
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos