Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Prognozuoja ekologiško pieno gamybos augimą – naudą pajus ir rinkos dalyviai, ir vartotojai

2023/09/25


Europos Komisija (EK) prognozuoja, kad nuosekliai auganti ekologiškų produktų paklausa skatins tolesnį tvarų rinkos augimą.

„Eurostat“ duomenimis, ekologinei žemės ūkio gamybai naudojamas plotas ES didėja kiekvienais metais. Šis plotas 2021–aisiais per metus išaugo iki 15,9 mln. ha ir sudarė 9,9 proc. visų naudojamų ES žemės ūkio naudmenų. Minimu laikotarpiu ekologiniam ūkininkavimui naudojami plotai Bendrijoje išaugo 8 proc., o Lietuvoje – 11,2 proc. iki 261,8 tūkst. ha. Analizuojamu laikotarpiu ekologinei žemės ūkio gamybai naudojamas plotas Lietuvoje sudarė panašią dalį kaip ES vidurkis – 8,9 proc. visų šalyje naudojamų žemės ūkio naudmenų.

ekologine

Sertifikuotų ekologinės gamybos ūkių skaičius Lietuvoje 2022 m., palyginti su 2021 m., padidėjo 4,6 proc. iki 2,65 tūkst., o sertifikuotas plotas juose padidėjo 3,65 proc.

Pasak Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio, remiantis EK prognoze, ekologiško pieno gamyba augs – tai suteiks ekonominę vertę, naudą aplinkai ir geresnę gyvūnų gerovę.

„Tikimasi, kad ekologiškos žaliavos gamintojai ir perdirbėjai kurs didesnę produktų vertę, ypač ekologiškų lietuviškų sūrių ir šviežių pieno produktų gamyboje, kurie išliks pieno sektoriaus augimo varikliu“, – pažymi E. Simonis. Komisija prognozuoja, kad ES ekologiškas pienas, sudarantis 3,5 proc. viso ES primelžiamo pieno, 2031 m. pasieks 8 proc.

Bendrovė „Pieno žvaigždės“ pirmoji Lietuvoje pradėjo ženklinti ekologiškus pieno produktus ir šiuo metu su prekės ženklu „Bios“ gamina įvairių skonių ekologiškus jogurtus, grietinę ir varškės sūrį. Ekologišką pieną „Pieno žvaigždėms“ tiekia sertifikuoti ekologiniai ūkiai, kuriuose naudojama ekologiška ūkininkavimo sistema, dirva netręšiama pesticidais, todėl karvės ėda natūraliai augančią žolę.

„Ekologišką pieną mums teikia sertifikuoti ekologiniai ūkiai, kurių ganyklose nenaudojami pesticidai, o pašarams ir priežiūrai nenaudojami genetiškai modifikuoti organizmai ar hormonai. Karvės čia ėda natūralią žolę, yra švariai, sveikai prižiūrimos ir nerišamos, kad galėtų nevaržomai judėti“, – sako bendrovės „Pieno žvaigždės“ vykdomasis direktorius Gžegož Rogoža.

Sertifikacijos įstaigos „Ekoagros“ duomenimis, 2022 m. pabaigoje Lietuvos ekologinės gamybos ūkiuose buvo auginama beveik 58 tūkst. galvijų, iš kurių melžiamos karvės sudarė ketvirtadalį.

„Atidžiai renkamės ne tik pieno tiekėjus – ypatingą dėmesį skiriame produktų sudėčiai, gamybai bei pakuotėms. „Bios“ ekologiškų pieno produktų išskirtines savybes liudija tarptautiniai ekologiškumo ir sveikumo ženklai bei ekologinę gamybą patvirtinantys dokumentai“, – sako G. Rogoža.

Kad vartotojai būtų tikri, jog perka ekologiškus produktus, ši produkcija griežtai reglamentuojama, kontroliuojama ir sertifikuojama. Ekologišką maistą lengva atpažinti dėl išskirtinio ženklinimo. Visi supakuoti ekologiški produktai paženklinti specialiu ES logotipu – žalios spalvos stačiakampiu, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių. Greta šio dedamas ir nacionalinis ekologiškų produktų ženklas, kuris yra privalomas ant visų mūsų šalyje pagamintų ir supakuotų ekologiškų produktų.

ES šalims minint Ekologijos dieną, siekiama paskatinti ekologiškų produktų gamybą ir vartojimą, prisidėti prie biologinės įvairovės strategijos tikslų, mažinant trąšų, pesticidų ir antimikrobinių medžiagų naudojimą, įgyvendinimo.

 

Partnerio turinys

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Ledinės maudynės tampa kultūros dalimi

Vis daugiau savo sveikata besirūpinančių žmonių susidomi grūdinimosi ir imuniteto stiprinimo būdais, o žiema – pats tinkamiausias metas tam. Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS)  jau 34 metus organizuoja grūdinimąsi skatinančius renginius.
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...