Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių visoje Lietuvoje dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų VIGS prokurorai.
Kauno apygardos prokuratūros VIGS prokuroras civilinio proceso tvarka kreipėsi ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo į Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmus, prašydamas iš praėjusios kadencijos Jonavos rajono savivaldybės nario Ginto Jasiulionio priteisti 17 957 eurus minėtos savivaldybės naudai.
Tyrimo metu nustatyta, kad tarybos nariui nebuvo pagrindo kompensuoti neprotingai didelio – 13 624 litrų – degalų kiekio. Pagrįstomis išlaidomis už kurą laikytinos tik 54 eurų išlaidos už 41 litrą degalų. Ieškinyje taip pat pripažintos nepagrįstomis degalų įsigijimo išlaidos, patirtos karantino laikotarpiais, kai savivaldybės tarybos posėdžiai vyko nuotoliniu būdu.
Įvertinus politiko valdomo automobilio kuro sąnaudas ir techninių apžiūrų metu fiksuotas ridas, nustatyta, kad G. Jasiulioniui už panaudotus degalus veiklai, nesusijusiai su tarybos nario veikla, nepagrįstai kompensuota beveik 18 tūkst. eurų.
Panevėžio apygardos prokuratūros VIGS vyriausioji prokurorė pateikė ieškinį dėl nepagrįsto praturtėjimo Utenos apylinkės teismo Ignalinos rūmams. Šiuo ieškiniu prašoma iš praėjusios kadencijos Ignalinos rajono savivaldybės tarybos narės Nijolės Trinkūnienės priteisti 10 845 eurus.
2019-2023 m. kadencijos laikotarpiu tarybos narei N. Trinkūnienei iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėti 15 963 eurai su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms apmokėti. Didžioji dalis šios sumos, 14 653 eurai, politikei buvo kompensuota už išlaidas kurui – pagal pateiktus dokumentus N. Trinkūnienė per 4 kadencijos metus esą įsigijo 10 862 litrus degalų.
Tyrimą atlikusi Panevėžio apygardos prokuratūros VIGS vyriausioji prokurorė nustatė, kad dauguma išlaidų degalams N. Trinkūnienei kompensuota nepagrįstai, apmokėjimui pateikti kuro kvitai nepatvirtina, kad minėtai politikei kompensuotos didelio kiekio degalų įsigijimo išlaidos susiję su tarybos nario funkcijų vykdymu. Pavyzdžiui, užfiksuota 13 atvejų, kai tarybos narė pateikė kuro kvitus už tą pačią dieną kelis kartus įsigytus degalus, ne kartą pateikė čekius, pagal kuriuos degalų įsipilta daugiau, nei telpa į jos naudotų automobilių kuro bakus.
N. Trinkūnienė tyrimo metu grąžino į savivaldybės biudžetą 2 355 eurus, kurie jai buvo išmokėti už degalus, kurių įsigijimo metu šalyje buvo paskelbtas karantinas ir tarybos nariai posėdžiavo nuotoliu. Įvertinus visas aplinkybes, prokuratūra kreipėsi į teismą, kad iš N. Trinkūnienės Ignalinos rajono savivaldybei būtų priteista dar 10 845 eurai.
Panevėžio apygardos prokuratūros VIGS prokuroras kreipėsi į Panevėžio miesto apylinkės teismo Panevėžio rūmus su ieškiniu dėl Panevėžio miesto savivaldybės tarybos nario Ramūno Vyžinto nepagrįsto praturtėjimo. Prokuratūra prašo teismo iš šio politiko Panevėžio miesto savivaldybės administracijai priteisti 3 640 eurų.
VIGS prokuroro atlikto tyrimo duomenimis, R. Vyžintui, kaip 2019-2023 m. kadencijos Panevėžio miesto savivaldybės tarybos nariui, buvo kompensuota 6319 eurų. Politikas prokuratūrai nurodė, kad tarybos nario funkcijoms atlikti naudojo du automobilius, priklausančius uždarajai akcinei bendrovei, kurioje jis dirba direktoriumi.
Viešojo intereso gynimo tyrimo metu buvo nustatyta, kad R. Vyžintas deklaravo aiškiai per didelius atstumus vykstant automobiliais neva vykdant tarybos nario funkcijas, pagal pateiktus čekius degalus į automobilius kartais pildavo net kelis kartus per parą, keletą dienų iš eilės. Kai pandemijos metu buvo ribojamas žmonių judėjimas, o tarybos posėdžiai vyko nuotoliniu būdu, už degalus panevėžiečiui politikui buvo kompensuotas 961 euras. Įvertinus visas šias aplinkybes ir tai, kad minėtais dviem automobiliais R. Vyžintas važinėjo ir asmeninėmis bei darbo bendrovėje reikmėmis, prokuratūra apskaičiavo, kad minėtam politikui nepagrįstai iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėta 3 640 eurų ir su tokio dydžio ieškiniu kreipėsi į teismą.
Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 57 civilinius ieškinius bendrai 681 589 eurų sumai.
Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 765 911 eurų į savivaldybių biudžetus.
Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.
Prokuratūros informacija
123rf nuotr.