Retomis daržovėmis besidominti Genovaitė Kudrevičienė teigia, kad armėniškus agurkus (kitaip dar vadinamus Armėnijos gigantais) augina jau ne pirmą sezoną iš eilės: „Jų skonis kiek salstelėjęs ir gaivus. Skaniausi kelių sprindžių dydžio. Man užaugo iki 1,5 kg sveriantys vaisiai. Deja, sėklytės iš mano išaugintųjų netiko, bet jų vis parsisiunčiu iš Gruzijos. Šiltnamyje užauga tiesūs vaisiai, o lauke, ant žemės – riesti kaip pusmėnuliai“, – pasakojo patyrusi daržininkė ir prasitarė, kad šiuos agurkus auginanti po du ar tris, nes auginami po vieną, jos darže nubarstydavo žiedus.“
Apie Lietuvoje kol kas dar naują armėnišką agurką (lot. Cucumis melo var. flexuosus, angl. Armenian cucumber) keletą klausimų uždavėme A. Soikinui, kurio daigų ūkyje įvairių įdomybių atranda daržininkai
Kodėl ši daržovė pavadinta armėnišku agurku?
Iš tiesų tai ne agurkas, labiau meliono atmaina, kuri itin panaši į agurką. Galima sakyti, kad ši daržovė – meliono ir agurko hibridas.
Deja, į klausimą, kodėl šis augalas pavadintas būtent armėnišku agurku, argumentuotai niekas negali atsakyti. Tik spėliojama, jog XVII amžiuje melionai buvo Armėnijos nacionalinis augalas, todėl pasauliniu mastu šis augalas ir gavo „krikšto“ vardą ARMĖNIJA, o žodis „cucumber“ (agurkas) pavadinime atsirado todėl, kad vaisių forma, tekstūra ir skonis labai primena agurką.
Ar tiesa, kad jis sunokina tikrai įspūdingo dydžio ir skonio vaisius? Kaip juos reikėtų auginti?
Ši daržovė abejingų nepalieka net tų žmonių, kurie visiškai nesidomi daržininkyste. Matydami vaisių, švelniai salotinės spalvos, raukšlėta ir kiek pūkuota odele, sveriantį apie kilogramą, siekiantį net 100 cm ilgio, o viduje kvepiantį melionu, žmonės patiria vienintelę emociją: „Ir aš tokio norėčiau! “
Yra ir tokių šios daržovės auginimo entuziastų, kurie užaugina 2–3 kg sveriančių, daugiau kaip metro ilgio siekiančių vaisių. Mūsų ūkio rekordas yra 2,75 kg vaisius. Šiais metais tikimės pagerinti rezultatą.
Pats augalas auginamas lygiai taip pat, kaip ir mums įprasti agurkai. Gal tik vertėtų jį auginti šiltnamyje arba nuo vėjo apsaugotoje vietoje lauke. Vis dėlto ši daržovė yra šilumamėgė.
Mūsų ūkis augina šias daržoves šiltnamyje tiesiog tarp įprastų agurkų. Jokios išskirtinės priežiūros neskiriame. Pasodiname ir pamirštame. Prisimename tik tuomet, kai pamatome išskirtinio grožio vaisius, kurie tarsi kas minutę vis labiau ūgteli.
Tikrai rekomenduojame duoti šansą šiam augalui kiekvieno daržininko šiltnamyje. Esame beveik tikri, kartą pabandę, kitais metais jau norėsite užauginti dar didesnio dydžio vaisių nei pavyko pirmaisiais auginimo metais.
Kodėl žmonės domisi ir pradeda auginti šias daržoves Lietuvoje? Kokios priežastys skatina tai daryti?
Pirmiausia dėl emocijų. Juk malonu užauginti tokį vaisių, grožiu pavergiantį jau iš pirmo žvilgsnio.
Taip pat svarbu nepamiršti ir maistinių savybių. Jeigu vaisiai auginami maistui, juos nurinkti nuo krūmo reikėtų maždaug sprindžio–dviejų ilgio. Tuomet pavyks paragauti tikrai saldžių, traškių, pakankamai sultingų egzotinio skonio vaisių. Armėniški agurkai naudojami šviežioms salotoms pasigaminti, tinka konservuoti žiemai. Visgi dažniausiai sodinami dėl įdomumo, siekiant užauginti kuo didesnį vaisių.
„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.