Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Raktas į cimbidžio širdį

2024/01/08


Kai paskutiniai žiedai nuvysta kieme, ant palangės pradeda skleistis cimbidis. Ruduo ir žiema – puikus laikas pažinčiai ir draugystei su šia orchidėjų rūšimi. Prieš kelis dešimtmečius buvę pažįstami kaip egzotiški žiedai gėlių puokštėse, dabar orchidėjų krūmai lengvai prieinami ir kaip kambariniai augalai.

Cimbidžių žydėjimas

Dabar pats cimbidžių (Cymbidium) sezonas. Jis prasideda rudenį ir trunka iki pavasario, žiedai džiugina apie du mėnesius. Net ir nužydėjusi orchidėja atrodo kaip išvaizdus lapinis augalas, be to, puikiai dera kompozicijose su kitais augalais. Kurį laiką sklandė mitas, kad būtent cimbidis yra tikroji orchidėja. Laimei, šiuo metu galima rinktis iš begalės orchidėjų genčių, rūšių ir hibridų, kurie, beje, visi yra tikros orchidėjos, tad patinkančią ras ir išrankiausias augintojas. Cimbidžiai nepriskiriami kvepiančioms orchidėjų rūšims, tačiau kai kurios veislės gali skleisti lengvą, gaivų aromatą.

Cimbidžiai žavi subtilių spalvų žiedais, jų sukrauna nuo kelių iki keliolikos, smulkiažiedžiai – net keliasdešimt todėl net neįprastų žalios, rudos spalvų žiedai atrodo ypač puošniai. Vienas gumbas gali išleisti vieną arba du stiebus, o visą kerą paprastai sudaro keli ar keliolika gumbų, tad vienu metu gali žydėti ir keli stiebai.

orchidėjos, cimbidžiai
Spalvų kontrastas sukuria įspūdį tarsi žiedai papuošti karoliukais.

Šių gėlių greičiausiai įsigysite rudenį arba žiemą, pasidžiaukite jų žiedais, neskubėkite persodinti, sulaukite pavasario. Didžioji dalis visų orchidėjų sunkiau prisitaiko persodinamos rudenį, nes jų nelepina, neskatina augti saulės šviesa, kurios žiemą mažai sulaukiame. Šioms gėlėms labiausiai tinka šviesi vieta, esanti kiek atokiau nuo šilumos šaltinio.

Persodinimas

Sulaukus pavasario, vasarį–balandį, galima persodinti orchidėjas, tačiau jei vazone yra vietos dar keliems gumbams, geriau palikti jas toje pačioje vietoje. Per vasarą verta daugiau dėmesio skirti gerai priežiūrai, tuomet rudeniop cimbidis atsidėkos žiedais. Jei visgi nutarėte orchidėją persodinti, rinkitės kiek maistingesnį orchidėjų substratą. Jį turi sudaryti dalis spygliuočių žievės ir dalis durpių, galima įmaišyti perlito, lavos akmenėlių ar anglies.

Cimbidžiai – tikri trąšų siurbikai. Persodinant į substratą tinka įmaišyti ir saują perpuvusio arklių mėšlo, bet jei neturite, galite naudoti jau pagamintas trąšas: tiek skiedžiamas, tiek lazdelių pavidalo. Reguliariai laistomos ir tręšiamos orchidėjos naujus ūglius užaugins greičiau, jie bus tvirtesni, pasirengę žydėti. Laistyti ar mirkyti cimbidžius patartina kas 3–7 dienas vasarą ir 7–14 dienų žiemą, atsižvelgiant į aplinkos temperatūrą.

orchidėjos, cimbidžiai
Cimbidžių gali būti ir svyrančiais žiedynais, dažniausiai tai smulkiažiedės veislės.

Oro temperatūra

Labai svarbi aplinkos temperatūra būtent rudenį, nuo rugsėjo pabaigos iki gruodžio pradžios. Vasarą pusiau pavėsingoje (nors gerai laistomi ištveria ir saulėkaitą) vietoje cimbidžiams reikia mažiau dėmesio, jie rečiau laistomi, leidžiama jiems pereiti į tam tikrą ramybės būseną, kol gumbai ima leisti žiedynstiebius.

Šiam procesui didelę įtaką daro vasaros pabaigos ir prasidedančio rudens naktys: mažėjanti aplinkos temperatūra ir dienos–nakties temperatūrų skirtumas. Jei cimbidį vasarą laikysite kieme ar balkone, taip tik paskatinsite gėlę sužydėti. Laikoma pastovioje, nuolat šiltoje kambario temperatūroje orchidėja, net ir stropiai prižiūrima, greičiausiai nežydės.

orchidėjos, cimbidžiai
Cimbidžiui nereikia permatomo vazonėlio, tačiau jis turi būti gilus, nes šaknys auga gilyn.

Nuoširdžiai atlikę visus nedidelius priežiūros darbus, vasarą tręšę ir laikę lauke, kol oro temperatūra nukrenta iki 10 °C, spalio mėnesį galite tikėtis pamatyti kraunamą žiedynstiebį. Šiuo momentu svarbu staiga nekeisti orchidėjos augimo sąlygų, nepulti perkelti į šilčiausią namų vietą, netręšti ir kitaip „mylėti“, nes po ekstremalių pokyčių cimbidis gali pradėti stresuoti ir nupūdyti taip laukiamą žiedynstiebį. Kol nepamatysite besiformuojančių pumpurų, laikykite gėlę vėsiausioje namų vietoje, substratą tik šiek tiek drėkinkite ir augalo netręškite. Štai ir bus praėjęs cimbidžio metų augimo ciklas ir vėl sulauksite puokštės be galo įspūdingų žiedų.

Sužaliuoja ir bešaknis gumbelis

Cimbidžius dauginti nesudėtinga. Tai galite daryti dalydami didelį kerą į kelis mažesnius kerelius po mažiausiai tris gumbelius. Net iš bešaknio, belapio gumbelio įmanoma užauginti naują ūgliuką, kuris įsišaknys ir duos pradžią naujam cimbidžių sąžalynui.

Iki švarių vietų nupjaustę, apvalę šaknų augimo vietą, padėję gumbelį ant įprasto cimbidžių substrato, maždaug per mėnesį galite sulaukti naujo ūgliuko iš miegančios gumbo akutės.

Taip daiginti geriausia nedideliame vėdinamame šiltnamyje, substratą dažnai apipurškiant. Tiesa, iki žydėjimo gali praeiti maždaug treji metai, nes gumbeliui reikia laiko subręsti.

orchidėjos, cimbidžiai
To paties augalo žiedų spalva gali šiek tiek skirtis.

Verta žinoti

Baigiantis žydėti cimbidžio žiedas nesuglemba iškart, bet galima pastebėti spalvinių skirtumų. Tai ypač matyti, jei orchidėjos lūpa yra raštuota ir ją sudaro mažesnės ir didesnės dėmelės ar taškeliai. Šviežių žiedelių raštai yra su aiškiais kontūrais, o nužydinčių dėmelės išsilieja. Į šias ypatybes verta atkreipti dėmesį renkantis naują augalą: jei lūpos dėmelės liejasi, cimbidžio stiebelis tikriausiai jau baigia žydėti, ypač jei ant to paties stiebo matote ir žiedų su dar neišsiliejusiomis dėmėmis.

 

Lietuvos orchidėjininkų draugijos narė Dalia VAIČIULAITIENĖ

123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...