Ashburn +8,4 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +8,4 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Rožės apsikloti patalais neskuba

2022/12/04


Be rožių sunku apsieiti. Floristus džiugina jų spalvos ir žiedų dydis, parfumerius – kvapas, konditerius – rožių vanduo ir žiedlapių uogienė. Sodininkus – viskas kartu, juk jie ir gėrisi, ir uosto, gali ir paragauti. Labiausiai gąsdina žiemos, kurių kai kurios sodų karalienės neišgyvena. Marita Makauskienė, greta Vilniaus esančio medelyno „Augalų namai“ savininkė, pasakoja, kaip elgtis, kad rožės gerai jaustųsi ir žiemą.

Giedrė RYMEIKĖ

Ruoškitės iš anksto

Rožes žiemoti reikia ruošti iš anksto. „Rugsėjį–spalį nepamirškite gerai patręšti kompleksinėmis trąšomis be azoto. Tada nupurkškite (geriausiai Burgundijos tirpalu arba vario sulfatu), kol oro temperatūra pliusinė, nes vėliau tokie preparatai neveikia (antrą kartą šiais preparatais nupukšite pavasarį). Tada rožes reikia nukirpti ir surinkti lapus, padėti nuodų graužikams. Jie visai nebijo spyglių, todėl gali sėkmingai suėsti rožes“, – sako medelyno savininkė.

Jeigu rožės nedengiamos, ji pataria nukerpant palikti apie 40 cm, nes daugiau nepavyks apsaugoti. Galima tikėtis, kad žiemą iškris apie 30 cm sniego. Jei šakų galiukai pašals, liks dar 30 cm, iš kurių ataugs labai gražus krūmas. Klaipėdoje, kur švelnesnis klimatas, galima palikti ir 50 cm.

Tada reikia nurinkti senus lapus. Augalas garina vandenį, o žiemą naujo nebelabai pasiima, todėl reikia padėti augalui, kad šis išsaugotų kuo daugiau drėgmės ir sėkmingai peržiemotų. „Ant krūmo neturi likti lapų, nes apatinėje pusėje gyvena kenkėjai. Nenumestus lapus nukirpkite, prie pat kamieno palikdami lapo kotelį. Lapus ir žiedynus surinkite, – apie pasiruošimo eigą pasakoja M. Makauskienė. – Jeigu auginate rožes su gražiais vaisiais (‘Balerina‘, ‘Mozart‘ ir kt.), palikti juos, nes labai gražūs ir paukščiukams pasivaišinti tinkami.“

Ne visas rožes karpyti būtina. Vijoklinių rožių šakas palikite kuo ilgesnes, tačiau prilenkite prie žemės, jei pavyks – nukabinkite nuo atramų. Jei šakos labai senos, sumedėjusios, pakaks apkarpyti nesumedėjusius šakų galus.

Senas, išbandytas būdas apsaugoti gėlynų gražuoles nuo šalčių - patalai iš eglišakių.

Dengiant svarbiausia nepaskubėti

Tai labai svarbi rožių mūsų klimate priežiūros dalis. Jas dengti žiemai reikia tik tada, kai vidutinė paros temperatūra –9 0C. Dengdami gerokai anksčiau, žmonės padaro didžiulę klaidą. M. Makauskienė teigia, kad per Tris Karalius nupuošę eglutę, galime apkloti rožes. „Dar kai kas užpila durpėmis. Man taip nepatinka, nes per atšalimo ir atšilimo ciklus rožės kamienas sušlampa ir drėgmė laikosi durpėse. Drėgna aplinka aplink kamieną skatina atsirasti grybelinių ligų, – perspėja specialistė. – Pavasarį uždangalą reikia nuimti ūkanotą dieną, taip pratinsite rožę prie saulės. Naktį galima vėl uždėti, jei prognozuojamas staigus atšalimas. O durpių lengvai nenuimsi.“

Pašnekovė atvirauja, kad savo rožes dengia eglių ir pušų šakomis: suremia jas smaigaliais, suriša, ir tai gėles apsaugo nuo vėjo. Išeina toks „kurapkų namelis“. Storesnes šakas galima susmeigti į žemę. Arba įsmeigus pagaliukų, šakas dėti ant jų – tada apačioje lieka didesnis tarpas ventiliacijai.

Jeigu neturite eglišakių, rožes užpilkite pjuvenomis.

Rožininkės teigimu, pagrindinė klaida – rožes dengti lapkritį: „Jei dar apsuka daržo plėvele, išeina beveik šiltnamis. Tada rožėms šilta, ir pasitaikius šiltesnei žiemai, pradeda sprogti. Kai ateina tikroji žiema, augalas nušąla. Taip iš didelės meilės rožės nušaldomos. Tad atminkite – geriau vėliau negu per anksti.“

Ar galima nedengti?

„Yra, kas rožių nedengia, net Austino. Jei augalo skiepas yra 8 cm po žeme, to užtenka viršutinei daliai ataugti, jeigu nušaltų. Tačiau lepesnes reikia dengti sulaukus 22–24 0C šalčio. Be abejo, negalima to daryti aklai, viskas priklauso nuo sąlygų: ar yra sniego, ar ilgai minusinė temperatūra laikosi. Jei yra galimybė, galima apsaugoti rožyną tiesiog užkasus ant jo puraus sniego (žinoma, nesuledėjusio, ne gabalais) ir jis saugos, kol nenutirps“, – sako M. Makauskienė.

Žiemai paruošta rožių gyvatvorė: krūmeliai nugenėti, lapai nuskinti ir surinkti.

Yra ir labai atsparių rožių veislių – jų dengti niekada nereikia, užtenka išgenėti. „Mano aštuonerių metų senovinė raudona avietinė „Simpatija“ kartą ėmė ir nušalo. Nors buvo mačiusi įvairiausių žiemų, vienos neatlaikė. Vėliau ten pat, mieste, senamiestyje, užuovėjoje tarp namų, vėl atsirado tokia pati rožė – ir vėl iki vienos geros žiemos“, – patirtimi dalijosi medelyno savininkė.

Pasak jos, lengviausia sodininkams su kultūriniais erškėčiais. Pavyzdžiui, Rosa rugosa nereikia nieko daryti. Nei kirpti, nei dengti. Tik būtinai reikėtų nurinkti lapus, ir būtų gerai profilaktiškai nupurkšti Burgundijos tirpalu. Erškėčių ir vaisiai labai gražūs – jie nurenkami pavasarį, paskui reikės dar kartą nusipurkšti augalą.

Maritos Makauskienės nuotraukos

Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...
2024/03/28

Lenkija ir Ukraina surengė derybas dėl ukrainietiškų produktų importo reguliavimo

Varšuva, kovo 28 d. (AFP-BNS). Lenkijos ministras pirmininkas ketvirtadienį priėmė Ukrainos premjerą ilgai lauktose derybose, kuriomis siekiama sumažinti trintį dėl Ukrainos importuojamų žemės ūkio produktų ir lenkų ūkininkų vykdomų pasieni...
2024/03/28

Kaip sekasi įgyvendinti ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją

Europos Komisija paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgiama iki šiol padaryta pažanga įgyvendinant ES ilgalaikę kaimo viziją, akcentuojami nuo 2021 m. pasiekti teigiami rezultatai ir pristatomos būsimo darbo idėjos.
2024/03/28

Panaikinta Majestic Financial UAB licencija

Lietuvos bankas nustatė, kad Majestic Financial UAB šiurkščiai ir sistemingai pažeidinėjo Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimus. Taip pat nustatyta pažeidimų bei veiklos trūkumų ir kitose įstaigos ...
2024/03/28

Lucasas: Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė

Terorizmas padėjo gimti Vladimiro Putino režimui. 1999 metų rudenį dirbdamas korespondentu Maskvoje mačiau, kokį siaubą visuomenei atnešė kruvini daugiabučių namų sprogdinimai Rusijos sostinėje ir kitur.
2024/03/28

Teismas: „Arvi fertis“ bankrotas – tyčinis, T. Dudėnas trejus metus negalės vadovauti

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų bendrovės „Arvi fertis“ bankrotas pripažintas tyčiniu, o buvęs jos vadovas Tomas Dudėnas trejus metus negalės eiti jokių vadovaujančių pareigų, nutarė Apeliacinis teismas.
2024/03/28

Rankdarbiai ir margučių marginimas – spalvų terapija

Radviliškyje gyvena ir kuria žinoma tautodailininkė Edita Prikockienė. Ji beveik du dešimtmečius įvairiais raštais margina margučius, juos dažo keliomis spalvomis, kitus skutinėja peiliuku. E. Prikockienė yra Lietuvos tautodai...