Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Kaip ES maisto tiekimo grandinę apsaugoti nuo krizių?

2024/07/25


Didinti pasitikėjimą, skatinti bendradarbiavimu grindžiamą požiūrį ir toliau stebėti maisto tiekimą. Šie principai yra vieni naujausių rekomendacijų, kurias paskelbė Europos aprūpinimo maistu saugumo, pasirengimo krizėms ir reagavimo į jas mechanizmo ekspertų grupė, praneša Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas.

ES maisto tiekimo grandinė įrodė savo atsparumą ir veiksmingumą pirmosiomis COVID pandemijos savaitėmis 2020 m. ir prekybos sutrikimų, kilusių po Rusijos agresijos Ukrainoje 2022 m. pradžioje. ES piliečiai bet kuriuo metu gali gauti pakankamai ir įvairų saugaus, maistingo, įperkamo ir tvaraus maisto. Tačiau ši padėtis ir visų grandinės dalyvių darbas negali būti laikomi savaime suprantamu dalyku. Keletas rizikų ir pažeidžiamumo gali kelti grėsmę stabilumui.

Jungtinio tyrimų centro (JTC) 2023 m. lapkritį paskelbtoje ataskaitoje nustatytos 28 rizikos kategorijos (biofizinis ir aplinkos, ekonominis ir rinkos, socialinis ir kultūrinis bei demografinis, geopolitinis ir institucinis, tiekimo grandinės veikimas, informacija ir technologijos) ir 9 pagrindiniai pažeidžiamumo veiksniai. EFSCM pogrupis dirbo nuo 2023 m. pabaigos iki dabar, kad, Ekspertų grupė, remdamasis JTC pateiktomis išvadomis, nuo 2023 m. pabaigos iki šiol dirbo rengdama rekomendacijas, kaip sumažinti galimas aprūpinimo maistu rizikas.

Tikslas buvo susitarti dėl bendro rekomendacijų rinkinio, kuris tiktų visiems grandinės dalyviams ir būtų pagrindas ateityje išsamioms ir individualioms konkrečios rizikos analizėms. Tikimasi, kad visos nacionalinės valdžios institucijos ir suinteresuotieji subjektai pasinaudos pateiktomis konsultacijomis savo strateginio planavimo, pasirengimo krizėms ir jų valdymo tikslais.

Ataskaitoje pateikiami du bendrieji rizikos mažinimo principai, dešimt struktūrinių priemonių ilgalaikiam maisto grandinės atsparumui stiprinti ir šeši patarimai, kaip didinti pasirengimą krizėms.

Siekiant užtikrinti Europos aprūpinimą maistu, maisto sektorius ir visi kiti ekonomikos sektoriai yra glaudžiai tarpusavyje susiję. Gebėjimas bendradarbiauti ir prisitaikyti yra labai svarbus siekiant visapusiškai mažinti riziką.

Pripažįstama, kad ES teisinė sistema, įskaitant bendrąją žuvininkystės politiką ir bendros žemės ūkio politikos priemonių rinkinį, išlieka labai svarbi siekiant padidinti maisto prieinamumo stabilumą ir tęstinumą. Grupė taip pat pabrėžia, kad reikia tvirtų pramonės politikos priemonių siekiant sustiprinti ypatingos svarbos išteklių ir technologijų gamybos pajėgumus Europoje ir šalyse partnerėse. Norint užtikrinti gerai veikiančią bendrąją rinką, turėtų būti užkirstas kelias bet kokiems nepagrįstiems apribojimams ir kliūtims.

Europos aprūpinimo maistu saugumo, pasirengimo krizėms ir reagavimo į jas mechanizmo ekspertų grupę sudaro 27 Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinės valdžios institucijos, veikiančios žemės ūkio, žuvininkystės, akvakultūros, sveikatos politikos ar maisto saugos srityse. Taip pat jai priklauso 14 papildomų nacionalinių institucijų iš ES nepriklausančių šalių, kurių maisto tiekimo grandinės yra labai integruotos į ES tiekimo grandines.

 

ŪP portalas su EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generaliniu direktoratu

123rf nuotr.

Dalintis