Kol naujasis Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas žaidžia su rusais Kremliaus diktuojamus „taikos žaidimus“, incidentas Rusijos žemės ūkio produkcijos perdirbimo pramonėje kelia pasaulinį ažiotažą: Rusijos vyriausybė nusavino JAV vadovaujamą įmonę „Glavprodukt“ ir perdavė ją valstybės kontrolei, praneša naujienų agentūra „Reuters“. Kremliaus užgrobta ir valstybės kontroliuojama amerikiečių įmonė greičiausiai gamins konservus Rusijos kariuomenei, rodo agentūros aptiktas dokumentas, galintis kelti grėsmę šylantiems Maskvos ir Vašingtono santykiams.
„Glavprodukt“ perėmimas yra daugiau nei pavienis atvejis. Tai rodo, kaip glaudžiai susipynė žemės ūkis, geopolitika ir kariniai interesai. Kai maisto sauga tampa ginklu, žemės ūkio sektorius taip pat patiria politinį spaudimą. Šiuo atveju tai tiesiogiai liečia „Glavprodukt“. Bendrovė garsėja mėsos, pieno, daržovių ir žuvies konservais ir pati teigia gaminanti didžiausią konservų pasirinkimą Rusijoje: daugiau nei 500 įvairiausios sudėties ir pavadinimų.
Anksčiau bendrovė buvo amerikiečių rankose. „Universal Beverage Company“ savininko Leonido Smirnovo, Los Andžele įsikūrusio verslininko dukterinė įmonė dirbo pelningai, kol Rusija ją konfiskavo 2024 m. spalį. Rusijos prokuratūra kaltina L. Smirnovą ir „Glavprodukt“ šešėliniais finansiniais sandoriais. Teigiama, kad 2022–2024 m. iš Rusijos buvo išvežta apie 1,38 mlrd. rublių (maždaug 17 mln. eurų). Apie tai pranešė dienraštis RBC.
Šiuo metu bendrovė „Glavprodukt“ yra kontroliuojama Rusijos federalinės nuosavybės valdymo agentūros „Rosimushchestvo“.
Oficialiai šis žingsnis apibūdintas, kaip „būtinas siekis užtikrinti stabilią gamybą“ ir „nacionalinio saugumo interesus“.
„Reuters“ matytas dokumentas nušviečia schemą, pagal kurią ir buvo nusavinta bendrovė. Jame teigiama, kad „Rosimushchestvo“ naująjį „Glavprodukt“ generalinį direktorių paskyrė rusiškos konkuruojančios bendrovės „Družba Narodov“ prašymu.
Pasirodo, „Družba Narodov“ buvo vienintelis Rusijos nacionalinės gvardijos tiekėja nuo 2018 m.. O su šiuo reikalu susipažinęs asmuo agentūrai teigė, kad „Glavprodukt“ niekada anksčiau netiekė savo produktų Rusijos kariuomenei.
2018 m. velionio opozicijos politiko Aleksejaus Navalno vadovaujamo „Kovos su korupcija“ fondo tyrimas atskleidė, kad tuometinis ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas 2017 m. sutiko, kad „Družba Narodov“ taptų vieninteliu nacionalinės gvardijos tiekėju.
Informacija apie „Družba Narodov“ nuosavybę yra įslaptinta, tačiau Rusijos laikraštis „Kommersant“ 2022 m., remdamasis tuo metu viešai paskelbta Rusijos įmonių registro informacija, pranešė, kad už „Družba Narodov“, matyt, stovi įtakinga žemės ūkio bendrovė „Agrokomplex“, kurios savininkas yra Aleksandras Tkačiovas. Jis yra buvęs žemės ūkio ministras ir artimas Kremliaus patikėtinis. A. Tkačiovas nuo 2014 m. buvo įtrauktas į ES sankcijų sąrašą. Panašu, kad jo valdoma žemės ūkio holdingo bendrovė dabar tiesiogiai pelnosi iš „Glavprodukt“ nusavinimo.
Buvęs savininkas L. Smirnovas neigia visus kaltinimus. Jis kalba apie „valstybės surengtą ataką“, klasikinį įmonių reidą, kaip tai vyksta autoritarinėse sistemose.
Vakarų stebėtojams ir žemės ūkio veikėjams šis atvejis yra pavojingas precedentas. Panašiais pretekstais jau buvo nusavintos įmonės iš Danijos, Suomijos ir kitų ES šalių. Tačiau „Glavprodukt“ yra pirmoji amerikiečių įmonė, kuri taip nukentėjo, pažymi vokiečių portalas agrarheute.de.
Šalies-agresorės vadovo dekretu jau buvo nusavintos didelės Europos dukterinės įmonės, įskaitant Danijos alaus daryklą „Carlsberg“, Prancūzijos maisto gamintoją „Danone“, Suomijos komunalinę įmonę „Fortum“ ar Vokietijos energetikos kompaniją „Uniper“, o Kremlius perspėjo apie daugiau turto areštų.
Kaip rašo „The New York Times“, jau dabar yra nusavinta daugiau nei 500 vakarietiškų kompanijų, o tai vyksta daugiausia trimis metodais: užsienio turto „laikino“ valstybinio valdymo reglamentavimas, teismo sprendimu tariamai neteisėtai įgyto turto nacionalizavimas bei priverstinis pardavimas valstybiniams subjektams privačių įmonių, kurios laikomos strategiškai svarbiomis karo pramonei.
L. Smirnovas savo poziciją išdėstė laikraštyje „The Washington Times“: „Aš turiu asmeninį interesą šiuo klausimu. Nusavinta įmonė „Glavprodukt“, priklausanti „Universal Beverage Co.“, yra mano. Sukūriau ją nuo nulio per pastaruosius 25 metus. Dabar, kai prezidentas D. Trumpas yra Baltuosiuose rūmuose, aš nuoširdžiai tikiuosi, kad ji man bus laiku grąžinta ir nebus konfiskuota daugiau JAV įmonių“.
L. Smirnovas teigia, jog „Glavprodukt“ yra didžiausia Rusijos konservų įmonė, turinti tris gamyklas, šimtus firminių produktų ir daugiau nei 1000 darbuotojų. Neseniai ji buvo įvertinta daugiau nei 200 milijonų dolerių, tačiau dabar ji žinoma kaip pirmoji JAV priklausanti įmonė, kurią nusavino Rusijos Federacija.
Daugiau nei 300 JAV įmonių, įskaitant „Pepsi“, „Philip Morris“ ir „Procter & Gamble“ toliau veikia Rusijoje. L. Smirnovas mano, jog bet kuri iš jų gali tapti kitu taikiniu ir būti konfiskuota, Rusijai bandant didinti spaudimą, tačiau „Pepsi“ dydžio JAV įmonių nusavinimas būtų itin provokuojantis. Tad verslininkas tikisi JAV prezidento griežtos reakcijos, kurios vis dar nėra.
Parengė Ričardas Čekutis