Ashburn +24,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +24,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

BNS

 

S. Gentvilas: Prezidentūros siūlymai dėl SND nedera su aplinkosaugos politika

2024/02/09


Prezidentūros siūlymas kompensuoti verslo ir gyventojų išlaidas dėl nuo sausio smarkiai padidinto suskystintų naftos dujų (SND) akcizo nedera su Lietuvos įsipareigojimais mažinti taršą, sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Aš priminsiu, kad prezidentas pats pasirašė Akcizų įstatymą, prezidentas važinėja po Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijas, prezidentas žino, kokie Lietuvos įsipareigojimai yra ir žino, kad Akcizų įstatymas per silpnas“, – BNS penktadienį sakė S. Gentvilas.

S. Gentvilas anksčiau šią savaitę pranešė, kad Lietuva yra gavusi pastabų iš Europos Komisijos dėl nacionalinio energetikos ir klimato srities valdymo plano, nes jis nepakankamai ambicingas, o mažinant akcizus atotrūkis dar didės.

Anot S. Gentvilo, mažas akcizas reiškia investicijas neteisinga kryptimi.

Aplinkos ministerija siūlė SND akcizą sumažinti iki 70,58 euro už toną (be PVM). Ministro teigimu, Vyriausybei neatsižvelgus į jo pasiūlymą jis neatmetė, kad tokias Akcizų įstatymo pataisas Seime teiks Liberalų sąjūdžio atstovai.

Prezidento patarėjas Jarekas Niewierowiczius (Jarekas Neverovičius) penktadienį sakė, jog šalies vadovas palaiko ūkininkų reikalavimus ir mano, kad nuo sausio padidintas SND akcizas turėtų būti mažinamas tiek, kad būtų kompensuota per du mėnesius permokėta suma, o tuomet jis galėtų būti grąžintas į ankstesnį lygį – Vyriausybės siūlomą 41 eurą.

S. Gentvilas BNS penktadienį sakė manantis, kad tai priešrinkiminis susitikimas.

„Aš tai vertinu kaip priešrinkiminį susitikimą su ūkininkų bendruomene, niekaip kitaip (...) Tai tikrai priešrinkiminis susitikimas ir ypač vertinant prezidento, kaip ekonomisto kompetenciją, žinant, kad prezidentas pažįsta skaičius, žino, kaip jie dedasi ir prezidentas tikrai supranta, kad negalima to pažadėti ūkininkams“, – BNS teigė jis.

Gitanas Nausėda penktadienį susitiko su žemdirbių organizacijų atstovais. Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas po susitikimo teigė, kad Vyriausybės pasiūlytas SND akcizas ūkininkų netenkina – jis turėtų būti toks pat ar mažesnis nei kaimyninėse šalyse.

Nuo sausio šioms dujoms taikomas 304,1 euro (be PVM) tarifas. Iki tol jis buvo 41 euras.

Vyriausybė šią savaitę jau pritarė siūlymui sumažinti SND akcizą iki 41 euro už toną. Tokios Akcizų įstatymo pataisos bus teikiamos Seimui, jas bus prašoma svarstyti skubos tvarka – Seimas tai numato daryti kitą savaitę.

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis