Columbus +14,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 28 Spa 2024
Columbus +14,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 28 Spa 2024

Vyriausios rinkimų komisijos nuotr.

Seimo rinkimai: valdžią renkame vangiai (papildyta)

2024/10/27


Šiandien vyksta Seimo rinkimų antrasis turas 63-ose vienmandatėse apygardose, reguliariai skelbsime rinkėjų aktyvumo duomenis, o naktį paskelbsime ir galutinę 2024-ųjų LR Seimo sudėtį, vos tik ji paaiškės.

Aktyvumas

Sekmadienį renkant Lietuvos parlamentą iki 20 val., Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš viso balsavo 41,32 proc. rinkėjų. Prieš dvi savaites tokiu metu jau balsavo 52,06 proc. rinkėjų.

Antrajame Seimo rinkimų ture balsuodami iš anksto, namuose ir specialiuose punktuose savo valią iš viso pareiškė 223 tūkst. 328 arba 10,8 proc. rinkėjų. Prieš dvi savaites aktyvumas buvo didesnis – tuomet iš anksto balsavo 11,75 proc. rinkėjų.

Rezultatai: gautų mandatų skaičius

Lietuvos socialdemokratų partija: 20

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: 18

Politinė partija „Nemuno aušra“: 15

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“: 8

Liberalų sąjūdis: 8

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga: 6

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga: 2

Išsikėlė patys: 1

Prezidento nuomonė

Prezidentas Gitanas Nausėda sako manantis, kad valdančioji koalicija išaiškės jau pirmadienio naktį po antrojo Seimo rinkimų turo.

„Aš manau, kad taip. Manau, kad nereikės labai ilgai laukti ir matysime galbūt net prieš vidurnaktį, nors nenoriu spėlioti, priklausys nuo balsavimo skaičiavimo efektyvumo“, – sekmadienį žurnalistams sakė Naujojoje Vilnioje balsavęs šalies vadovas.

Valdančiąją koaliciją jau po pirmojo rinkimų turo ketino sudaryti trys partijos – Lietuvos socialdemokratų partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tačiau dalis ekspertų abejoja, jog šios politinės jėgos po abiejų Seimo rinkimų turų turės daugumą naujajame Seime.

Prezidentas sakė nenorintis spėlioti, ar trijų partijų užteks valdančiajai koalicijai sudaryti. „Tai visiškai būrimas iš kavos tirščių“, – sakė G. Nausėda.

Pažeidimai

Kuršo rinkimų apygardoje, Kretingos rajone esančioje Raguviškių rinkimų apylinkėje fiksuotas atvejis, kad vienas komisijos narys buvo apsvaigęs – kiti komisijos nariai pastebėjo, jog jis nuolat darydavo pertraukas darbe ir išeidavo į lauką. Vieno tokio pasivaikščiojimo metu jį pastebėjo patruliavęs policijos pareigūnų ekipažas. Patikrinus komisijos nario blaivumą, nustatytas 1,98 promilių girtumas. Jis nedelsiant nušalintas nuo darbo.

Kaip skelbia nepriklausoma rinkimų stebėjimo organizacija „Baltosios pirštinės“, per visą išankstinio balsavimo laikotarpį stebėtojai sulaukė kelių dešimčių rinkėjų skambučių apie galimus pažeidimus.

Anot organizacijos, vyresnio amžiaus gyventojai sulaukia rinkimų komisijų, nors nepareiškė noro balsuoti, taip pat pranešama apie komisijų daromą spaudimą balsuoti už konkretų kandidatą. Stebėtojai pastabų turėjo ir dėl neužtikrinamo balsavimo slaptumo, biuletenio žymėjimo už rinkėją.

Itin daug įtarimų sulaukė vadinamoji Pasaulio lietuvių apygarda, kur varžosi „laisvietė“ Aušrinė Armonaitė bei konservatorė Dalia Asanavičiūtė ir į kurią suplaukia visi ne Lietuvoje atiduoti balsai – buvo manoma, jog kažkas iš jų specialiai „pavėžina“ savo gerbėjus iki Latvijos ar Lenkijos... Laisvės partija net prašė VRK riboti nuolatiniams Lietuvos gyventojams galimybę balsuoti Seinuose, o to nepadarius, partija teigė prašysianti rinkimų rezultatus Seinuose anuliuoti.

Tačiau sekmadienio vidurdienį Vyriausios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė iš esmės paneigė šiuos įtarimus: „Seinuose situacija visai nepakitusi. Latvijoje yra padaugėję šiek tiek rinkėjų, bet bent jau pagal pavardes negalime spręsti, kad būtų kažkaip susiję. Tikėtina, kad žmonės keliauja savaitgaliais. Tuo labiau, kad prasideda mokinių atostogos kitą savaitę, tai turbūt ir natūralu yra. Tas pagausėjimas Latvijoje yra labai nežymus, tik keliais asmenimis“.

Rinkimų tvarka

Šiemet balsuoti savivaldybių patalpose arba specialiai įrengtose vietose buvo galima tris dienas – nuo antradienio iki ketvirtadienio. Penktadienį dar vyko balsavimas namuose ir specialiuose punktuose, kuris tęsėsi ir šeštadienį.

Antrajame ture renkami 63 Seimo nariai, balsuoti nereikia aštuonių vienmandačių apygardų rinkėjams: Senamiesčio-Žvėryno, Antakalnio, Kelmės-Šilalės, Kėdainių, Žiemgalos vakarinės, Šalčininkų-Vilniaus, Nemenčinės ir Jonavos. Čia parlamentarai išrinkti per pirmąjį rinkimų turą.

Antrojo Seimo rinkimų turo dieną – sekmadienį – balsuoti galima tik savo rinkimų apygardos rinkimų apylinkėse.

Per pirmąjį turą išrinkti 78 Seimo nariai iš 141.

 

Parengė Ričardas Čekutis

 

Dalintis