Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Šios sausmedžio veislės tikrai nenuvils

2024/06/21


Sausmedžio uogų gerbėjų Lietuvoje kasmet vis daugiau. Veislių nemažai, bet kai kuriomis sodininkai kartais nusivilia. Dažniausiai norisi tokių, kurių uogos saldesnės, didesnė, būtų galima mėgautis ilgiau. Ne mažiau svarbu ir tai, kad uogos tvirčiau laikytųsi ant šakelių ir greitai nenubyrėtų. Štai kokias veisles rekomenduoja specialistai.

Jau birželio pradžioje gaiviomis uogomis pradžiugina melsvauogio sausmedžio (Lonicera caerulea L.) ankstyvosios veislės ‘Karina’ ir ‘Duet’, o birželiui įpusėjus galima mėgautis vėlyvos veislės ‘Adut’ derliumi.

Valgomieji sausmedžiai užauga iki 0,7–2,0 m aukščio. Pas mus žydi balandį–gegužę, jų žiedus lanko kamanės ir bitės. ‘Karina’ ir ‘Duet’ išaugina tamsiai mėlynas su vaškine apnaša, pailgas, lašo formos, 1,5–3 cm ilgio daugiasėkles uogas.

sausmedis
‘Adut’

‘Adut’ uogų forma kiek apvalesnė, krūmų lapai irgi apvalesni. Uogų skonis primena mėlynes, vaivorus, tik yra stambesnės, jų minkštimas tvirtesnės kon­sistencijos.

Pasak patyrusių sodininkų, sausmedžių derlius priklauso nuo augalo amžiaus. Pavyzdžiui, nuo šešiamečio krūmo galima priskinti po 2–3 kg vitaminingų uogų, kurios stiprina organizmą, gerina apetitą ir savijautą, turi baktericidinių savybių.

sausmedis
‘Karina’

Norintiesiems sausmedžių, kurie ilgai dera ir jų uogos tvirtai laikosi ant šakelių, siūloma rinktis kanadines veisles. Dėmesio vertos ‘Borealis’, ‘Borealis Beast’, ‘Borealis Beauty’, ‘Borealis Blizzard’, ‘Aurora’. Jų uogos didelės, saldžiarūgš­tės ir tvirtai laikosi ant šakelių. Verta išbandyti ir ‘Blue Rock’, ‘Honey Bee’.

Didžiausias šių uogakrūmių privalumas tas, kad jie nebijo šalnų, žiemą niekada nepašąla, visada dera ir yra nereiklūs. Jų nepuola ir ligos.

Beje, kanadiniai sausmedžiai auga aukš­tesniais krūmais. Vienoje vietoje gali derėti 40 metų. Tik būtina nepamiršti juos genėti. Ant jaunų šakelių gausiau derės uogos.

sausmedis
‘Duet’

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis