Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Siūlo tobulinti Miškų įstatymą

2023/10/25


Aplinkos ministerija (AM) pateikė pakartotinai derinti  Miškų įstatymo ir jį lydinčiųjų įstatymų pakeitimų projektus. Teigiama, kad jais atsižvelgiama į Nacionalinio miškų susitarimo proceso metu pasiektus sutarimus, numatomi kiti pokyčiai, kurie leistų geriau subalansuoti miškų funkcijas, atsisakoma perteklinių ribojimų, o kartu stiprinamas visuomenės įsitraukimas sprendžiant svarbiausius miškų valdymo klausimus.

Siūloma iš esmės pertvarkyti šiuo metu galiojančią miškų grupių sistemą, išskiriant penkias miškų grupes: griežtos apsaugos miškus, plantacinius miškus bei ekologinio, socialinio ar ekonominio prioriteto daugiafunkcinius miškus. Teigiama, kad tai sudarytų prielaidas geriau subalansuoti miškų funkcijas, gerinti pirmykščių miškų ir sengirių apsaugą.

Naujoms grupėms Lietuvos miškus pagal Vyriausybės nustatytus normatyvus per trejus metus priskirtų Valstybinė miškų tarnyba (VMT). Žadama užtikrinti proceso viešumą, jau pereinamuoju laikotarpiu dabartinių IIA (ekosistemų apsaugos) ir IIB (rekreacinių) grupių miškuose atsisakyti pagrindinių miško kirtimų, miško savininkams už šiuos ribojimus numatant kompensacijas.

Būtų atnaujinama tvaraus miškų valdymo samprata, atsisakoma perteklinių ribojimų, tarp jų ir miško žemės įsigijimo ribojimų, dėl kurių Europos Komisija galėtų pradėti pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą. Taip pat planuojama atsisakyti privalomo miškotvarkos projekto mažoms miško valdoms, leisti miške įrengti nesudėtingus rekreacinės paskirties objektus, nerengiant projekto.

Siūloma miško savininkams ar valdytojams sudaryti sąlygas patiems priimti miškininkavimo sprendimus, bet griežčiau prižiūrėti, kaip yra laikomasi aplinkosauginių ir darbų saugos reikalavimų.

Įstatymo pakeitimais taip pat būtų sudarytos palankesnės sąlygos mišku paversti medžių savaiminukais apaugusius žemės plotus. „Valstybinėje žemėje siūloma paankstinti tokių savaiminukų amžiaus ribą nuo 20 iki 10 metų, o privačioje žemėje finansiškai skatinti savininko sprendimą išsaugoti tokį savaiminį mišką“, – vieną iš daugelio siūlomų pakeitimų pristato AM.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis