Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Smurtu prieš vaikus kaltinta pedagogė atleista iš darbo

2023/03/13


Plungė („Žemaitis“). Neseniai rašėme apie nemalonią situaciją Kulių gimnazijoje, tiksliau – vienoje jos priešmokyklinių grupių. Tuomet į mus kreipęsis vienas kuliškis tėvelis, kurio atžala lanko minėtą grupę, bandė pagelbėti auklėtojai, neva „apsėstai“ prieš ją nusiteikusių tėvelių. Tačiau aiškindamiesi, kas iš tiesų vyksta Kuliuose, išgirdome, kad pedagogė galimai smurtauja ne tik prieš mažuosius, bet ir prieš kolegę. Dėl to gimnazija auklėtojos atžvilgiu inicijavo tyrimą, kurį vėliau perėmė Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyrius. Tyrimo išvados interpretacijoms vietos nepalieka – pedagogė vis tik nusižengė ir už tai jau yra atleista iš darbo.

Pažeidimų būta

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis „Žemaitį“ informavo, jog tyrimo išvados jau yra. Kokios jos, vedėjas atsisakė komentuoti, teigdamas, jog „vasario 17 dieną tyrimo išvados pateiktos tik suinteresuotoms šalims“.

Vėliau, spaudžiamas į kampą, G. Rimeikis vis tik paaiškino šiek tiek daugiau: „Kadangi plačiai detalizuoti negaliu, galiu pakomentuoti trumpai. Darbo grupė atliko tyrimą ir nustatė, jog buvo pažeisti teisės aktų reikalavimai ir įstaigos vidinės tvarkos taisyklės. Visa tyrimo medžiaga perduota Kulių gimnazijai, kad ši, remdamasi išvadomis, priimtų sprendimą.“

Labai abstrakčiai kalbėjo ir laikinai Kulių gimnazijai vadovaujanti Inga Blėdienė. Ji tik patvirtino, kad pažeidimų būta, tačiau kokie jie, neįvardijo.

„Pažeidimai nustatyti. Pedagogė yra atleista. Mes vadovavomės tyrimo komisijos išvadomis, kuriose yra aiškiai įvardinta, kokius pažeidimus pedagogė padarė, ką ji pažeidė pagal Švietimo įstatymą, ir tada buvo priimtas sprendimas. Viešinti negaliu. Buvo vertinti pačios pedagogės veiksmai. Jos veiksmuose tėvų ir vaikų atžvilgiu būta pažeidimų“, – lyg nenorėdama, lyg su baime kalbėjo laikinoji vadovė, pokalbio pabaigoje dar pridūrusi, jog į nemalonumus įsivėlusi auklėtoja iš darbo atleista vasario 21-ąją.

Nors nei vedėjas, nei laikinoji direktorė nieko konkretaus nepasakė, iš patikimų šaltinių sužinojome, jog į priešmokyklinės grupės auklėtojos pusę skriejo ne iš piršto laužti tėvelių ir jos kolegės kaltinimai. Esą tyrimas parodė, jog pedagogė išties per daug sau leido ir šiurkščiai nusižengė. Pasak tų pačių šaltinių, į visą šią istoriją įsikišo vaiko teisių apsaugos specialistai bei policija.

Susisiekę su Plungės rajono policijos komisariato viršininku Gintautu Pocevičiumi, išgirdome, jog policija išties buvo sulaukusi pranešimų apie situaciją Kuliuose. Tačiau viską įvertinę pareigūnai priėmė sprendimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą pedagogės atžvilgiu, jos veiksmuose nesant nusikalstamos veikos požymių. Tiesa, tokį sprendimą dar turi patvirtinti prokuratūra.

Pavyks išsisukti?

Panaši situacija ne taip seniai buvo susiklosčiusi Plungės „Ryto“ pagrindinėje mokykloje – seksualiniu priekabiavimu kaltintas fizinio lavinimo mokytojas iš balos išlipo sausas, mat policija, gavusi vaiko teisių specialistų informaciją, tyrimą dėl galimo seksualinio priekabiavimo galiausiai nutraukė. Priežastis – nesulaukta galimai nukentėjusių mokinių tėvų pareiškimų.

Panašu, kad teisėsaugos dėmesio nesulauks ir kuliškė pedagogė, kuri, pasak jau minėtų patikimų šaltinių, gimnazijoje elgėsi, kaip nori, ir jautėsi nebaudžiama, nes įstaigoje turėjo tvirtą užnugarį – tarp darbuotojų buvo ne vienas jos giminaitis. Esą būtent dėl šios priežasties auklėtojos kolegės, net ir matydamos ją nederamai elgiantis, bijojo kam nors apie tai pranešti, nes pačios neva būtų skridusios iš darbo.

Susidorojimo bijojo ir kartu dirbusi auklytė, todėl ilgai nedrįso prabilti, kas iš tiesų vyksta vienoje iš priešmokyklinių grupių.

Nedrąsiai moteris bendravo ir su žurnalistais, kai susisiekėme su ja įsibėgėjus šiai nemaloniai istorijai. Auklytė drebančiu balsu pasakojo, kad jos kolegė ne sykį skriaudė vaikus. Nuo jos esą yra nukentėjusi ir ji pati.

„Dažnai ji negražiai elgdavosi. Jai užeidavo... Bet dabar, kai grįžo po biuletenio, tai išvis buvo paklaikusi. Žemino mane, sakė, kad nieko nesugebu. Grupėje stumdė spinteles, vaikų žaislus liepė išnešti. Man buvo šokas, buvo baisu. Vaikai klausinėjo, kas su auklėtoja darosi. Iš tikrųjų aš jos kiekvieną dieną bijojau, kasdien jaučiau baimę ir įtampą. Pirmus metus buvo nuolat ašaros“, – išsigandusi kalbėjo moteris.

Kad priešmokyklinės grupės auklėtoja galimai ne kartą smurtavo prieš mažuosius, byloja ir tėvelių skundai, iš pradžių pasiekę gimnazijos administraciją, o po to – ir Švietimo ir sporto skyrių.

Skriaudė ir fiziškai, ir psichologiškai

Su nukentėjusių vaikų tėveliais tąkart „Žemaitis“ kalbėjosi asmeniškai.

Viena mama pasakojo, jog pedagogė kai kuriuos mažuosius draskydavo gulinčius lovelėse, tampydavo iš suolo, purkšdavo vandenį į veidą, kad nusiramintų. Skriausdavo, o paskui ramindavo, kišdama saldainius. Vaikų tėvai kalbėjo, kad jų atžalos kentėjo tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

Pati pedagogė tokius kaltinimus kategoriškai neigė ir tikino, jog visa tai – šmeižtas. Esą tėvai ją kaltina nebūtais dalykais, norėdami susidoroti. Jauna pedagogė sakė nesuprantanti, kuo užkliuvo keliems tėvams, ir tikino, kad tik su jais ir kyla bėdų, nes patys vaikai – ja patenkinti, visi puikiai sutaria. Prikurstyta ir nuteikta prieš ją esą buvusi ir auklytė.

 

Gintarė KARMONIENĖ/ŽEMAITIS

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...