Ashburn +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Rgs 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Rgs 2024

Sukūrė pomidorų rudųjų raukšlių virusui atsparių veislių

2024/08/20


Gal jums jau teko matyti tokių keistai dėmėtų kaip paveikslėlyje pomidorų vaisių? Tai itin pavojingos virusinės ligos požymis. Infekcijos atveju būtina imtis skubių fitosanitarinių priemonių, augalų apsaugos produktų nuo jos nėra. Tačiau problema po truputį sprendžiama. Viena tarptautinė agrochemijos ir sėklų kompanija neseniai paskelbė apie sėkmingą žingsnį kuriant atsparias pomidorų veisles.

Itin atsparus ir agresyvus virusas

Pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių virusas (ToBRFV), kuris 2014 m. pirmą kartą pastebėtas Izraelyje, žaibiškai išplito Viduržemio jūros šalyse, netrukus ir Azijoje, Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Afrikoje.

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) atkreipia dėmesį, kad Europos Sąjungą virusinė liga pasiekė 2018 m.: pirmosios apie šio viruso sukeltos ligos atvejus ant pomidorų pranešė Vokietija ir Italija. Pastaruoju metu virusas aptinkamas daugelyje Europos Sąjungos šalių – Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Graikijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje, Maltoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Slovėnijoje.

ToBRFV yra labai atsparus ir agresyvus virusas. Jis kelia ypatingą susirūpinimą dėl gebėjimo įveikti pomidorų atsparumą. Virusas gali užkrėsti iki 100 proc. pasėlių augalų, dėl to prarandama 30–70 proc. derliaus. Infekcija taip pat gali gerokai sumažinti augalų gyvybingumą, todėl sutrumpėja derliaus ėmimo laikotarpis. Pavyzdžiui, Izraelyje pomidorus apnikus virusinei ligai, nuo kerelio kaip paprastai skinta ne po 24–30, bet tik po 8–10 vaisių. Kartais dėl infekcijos augalai net nepasiekia didžiausio galimo derliaus piko.

Protrūkio atveju būtina sunaikinti visus augalus

Virusą lengva paskleisti atliekant įprastus darbus: persodinant, rišant, genint, nuimant pomidorų ar paprikų derlių. Didelis atsparumas leidžia infekcijai ilgą laiką, kai kada net iki kelių metų išlikti dirvožemyje, augalų liekanose, ant kitų šiltnamių paviršių. Infekcija gali plisti su daigais, vaisiais, su konteineriais, kuriais buvo gabenami užkrėsti vaisiai, su sėklomis.

Augalų apsaugos produktų nuo pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių viruso nėra. Todėl VAT rekomenduoja įsigyti tik sertifikuotą sėklą (Europos Bendrijos kilmės sėklos keliauja su augalo pasu, kuris išduodamas atlikus laboratorinius tyrimus). Dirbant su augalais patariama naudoti vienkartines pirštines, jas vėliau saugiai išmesti.

Pastebėjus viruso požymių, pagal ES reikalavimus būtina pranešti atsakingai tarnybai (VAT). Jei laboratoriniais tyrimais viruso sukelta liga būtų patvirtinta, reikėtų pašalinti visus užkrėstoje vietoje augančius augalus-šeimininkus bei šalia augusius augalus ir jų liekanas, padėklus, auginimo terpes ir kitas medžiagas. Visa tai geriausia būtų sudeginti, giliai užkasti ar termiškai apdoroti.

Šios vasaros naujiena – dar keturios atsparios veislės

Kompanija „Syngenta“ turi naujieną – ką tik pristatė keturias vyšninių pomidorų veisles, kurios, teigiama, išsiskiria genetiniu atsparumu, turi didelį derlingumo potencialą, o kartu išlaiko kokybę ir skonį.

Atsparumas rudųjų raukšlių virusui, mozaikos virusui ir kitoms ligoms, pasak kompanijos, buvo pasiektas derinant tradicinius auginimo metodus ir pažangias technologijas greitesnėms inovacijoms.

Veislių kūrėjai didžiuojasi: įprastai nuo atsparumo savybės atradimo iki naujo produkto komercinio prieinamumo gali praeiti 5–15 metų, o jiems pavyko per mažiau nei 10 metų nuo ligos atsiradimo rinkoms pasiūlyti 15 atsparių veislių.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje: Pomidorų  vaisiaus rudųjų raukšlių viruso pažeisto kero vaisiai. VAT nuotr.

Dalintis