Columbus +20,0 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +20,0 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024

Teks šiek tiek palepinti

2021/05/20


Vilija Juškevičienė.

Kol užauga pomidorai ir galime džiaugtis derliumi, daigus tenka ne kartą patręšti. Kaip atpažinti, kokių medžiagų jiems trūksta ir kuo augalus pamaitinti, kad nenukentėtų nuo trąšų stygiaus, teiravomės agronomės, pomidorų augintojos Vilijos Juškevičienės iš Jiezno (Prienų r.).

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

Pirma injekcija

Dar daiginant pomidorus namuose kyla klausimas – ar tręšti mažus daigelius? Prieš sėją kai kurie sodininkai pomidorų sėklytes bent trumpam pamerkia į augimo stimuliatorius, bet galima daryti ir kitaip. „Sėju daug skirtingų veislių po sėklytę ar dvi, tad iš anksto jų nemerkiu. Pasėjusi sausas, palieju stimuliatoriumi“, – patirtimi dalijasi V. Juškevičienė.

Dažnai klausiama – tręšti persodinamus augalus ar netręšti? Jeigu taip, tai kuo palepinti iš patalpų išneštus ir į lysvę ar šiltnamį persodintus jau ūgtelėjusius pomidorų daigus?

„Sodinant daigus į nuolatinę vietą, į duobutę galima įberti porą valgomųjų šaukštų žuvų arba kaulų miltų, tinka ir ragų miltai“, – pataria agronomė, mat žuvų miltuose yra fosforo, o kaulų ir ragų miltuose – ne tik fosforo, bet ir kalcio, kalio, azoto.

Kartais pomidorų daigai pamėlynuoja – tai ženklas, kad trūksta fosforo. Ir nebūtinai jo stinga dirvoje. Dėl žemos dirvos temperatūros gali sutrikti fosforo įsisavinimas. Tokiu atveju tręšti nereikia. „Atšils oras – ir viskas susitvarkys“, – pastebi V. Juškevičienė.

Svarbu – tręšti laiku

Azotas – vienas iš pagrindinių makroelementų. Kai jo trūksta, pomidorų lapai susmulkėja, gelsta. Išsivysto vadinamoji chlorozė. Daug azoto yra komposte, perpuvusiame mėšle. Tačiau agronomė perspėja, kad jo pomidorams daugiau reikia tik iki žydėjimo. Vėliau jie azoto turi gauti mažiau.

Kad nepūtų vaisių galiukai, šis pažeidimas vadinamas viršūniniu puviniu, – pomidorams reikalingas kalcis.

Tad kaipgi su kiaušinių lukštais, kuriais augalus mėgsta palepinti dažnas pomidorų augintojas? Agronomės teigimu, įterpti lukštus tiesiog į dirvą – nieko blogo, bet ir naudos mažai, nes lukštuose esantis kalcis – augalams neprieinamos formos. Jį daržovės įsisavins tik po 5–6 metų. Lukštus reikėtų ištirpinti acte. Tada, atskiedus vandeniu, palieti augalus.

Dar viena problema – netolygus nokimas, kai prie kotelio lieka nesunokusi didelė vaisiaus dalis. Tai aiškiai rodo kalio trūkumą. Tokius augalus V. Juškevičienė pataria palieti kalio monofosfatu. Tik atsargiai – nepertręškite, nes kalio perteklius trukdo įsisavinti kalcį ir magnį.

Dėl žemos temperatūros daigas nepasisavina fosforo ir apatinė lapo pusė nusidažo violetine spalva. Acte ištirpinti kiaušinių lukštai – veiksmingas kalcio šaltinis.

Kiaušinių lukštų tirpalo receptas

Agronomė V. Juškevičienė pasakoja žiemą virtuvės spintelėje laikiusi stiklainį su actu ir kiaušinių lukštais. „Į puslitrinį stiklainį reikia įdėti maždaug 20 kiaušinių lukštų. Tad ir pradėjau nuo puslitrio, vėliau ėmiau litrinį stiklainį, paskui perpyliau į trijų litrų stiklinį indą. Kai lukštai nebetirpdavo, įpildavau dar acto. Tik svarbu neužpildyti stiklainio iki viršaus, nes vykstant reakcijai gana stipriai putoja“, – perspėja daržininkė.

Tirpstant lukštams, susidaro silpnai šarminis kalcio acetatas – augalai jį lengvai įsisavina. „Pats acetatas, anot mikrobio­logo Ivano Russkikho, veikia panašiai kaip gintaro rūgštis, tik jį ne taip greitai sunaudoja dirvos mikroorganizmai, be to, acetatas apsaugo augalus nuo karščio ir sausros“, – teigia V. Juškevičienė.

Panaudojus tirpalą, stiklainyje lieka tik plėvelės, kurias agronomė išmeta. Kai pomidorai pradės megzti vaisius, stiklinę šio tirpalo reikės supilti į 10 litrų vandens ir palieti augalus.

   

Vilijos Juškevičienės nuotraukos

2021-05-20

Dalintis

2024/05/03

Pieno gamintojai užtrenkė Žemės ūkio rūmų duris

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacija (LVPŪA) nuo gegužės 1 d. nebėra Žemės ūkių rūmų (ŽŪR) narė. Ji, priešingai nei kitos Rūmus palikusios organizacijos, neketina papildyti nuo 2017 m. gyvuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) gretų.
2024/05/03

Daržininkavimas Marse? Mokslininkų atlikti bandymai sėkmingi

Žmonių kolonijos Marse kol kas tik mūsų vaizduotėje ir kino filmuose. Bet mokslininkai jau eksperimentuoja, bandydami auginti daržoves, imituodami šios planetos dirvožemį. Pasirodo, jame pomidorų užderėjo beveik dvigubai daugiau nei mūsų pl...
2024/05/03

Pokyčiai dalyvaujantiems ekologinėse sistemose

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), atsižvelgusi į ūkininkų atstovų pateiktus siūlymus, pakeitė Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles. Pok...
2024/05/03

Už beveik 700 tūkst. Eur parduotos „Šilutės polderiai“ akcijos

Turto bankas viešojo aukciono metu už beveik 700 tūkst. eurų pardavė uždarosios akcinės bendrovės „Šilutės polderiai“ 81,02 proc. akcijų paketą.
2024/05/02

Patvirtinti Medžioklės taisyklių pakeitimai

Aplinkos ministras pasirašė Medžioklės taisyklių pakeitimus, kuriuose atsisakoma šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo juos keičiant į skaitmeninius bei numatomi atvejai, kada bus galima naudoti medžioklėje na...
2024/05/02

VMVT užtiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir parduodantį lesalus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai Telšių rajone aptiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir pardavinėjantį vištoms skirstus pašarus. Nustatyta ir tai, kad nebuvo laikomasi higienos reikalavimų ir sa...
2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Vištų klausimo imsis jau net Europos Teisingumo Teismas

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos Europos Komisiją (EK) apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tam nevyriausybininkai ryžosi nesulaukdami, kada Komisija pateiks siūlymą dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo. Dė...
2024/05/02

Dėl deginamų laužų ugniagesiai per dieną kviečiami net po kelis kartus

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Sušilę orai žmones kviečia tvarkytis gyvenamųjų namų, sodybų, sodų aplinką. Ne visi lapus, žoles ar šakas kompostuoja, tad tarp kaimynų dėl deginamų gamtinių atliekų dažnai kyla nesusip...