Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Trečioji sodininkų karta

2024/01/17


„Esu trečios kartos vaismedžių ir vaiskrūmių augintojas“, – sakė po 17 metų į savo tėviškę Žadžiūnuose (Šiaulių r.) sugrįžęs ir tėvų puoselėjame medelyne dirbti pradėjęs Kęstutis Ralys. Medelyną Klaipėdos krašte netoli Gargždų dar praėjusiame amžiuje buvo įkūręs Kęstučio senelis Feliksas Triušys. Vėliau auginti vaismedžius ir vaiskrūmius ėmė ir su vyru Stasiu į Žadžiūnus persikėlusi Kęstučio mama Vanda Ralienė. „Ir aš kitaip negalėjau. Užsienyje nepritapau, o namuose labai gerai jaučiuosi, ir darbas teikia malonumą“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino K. Ralys. Ir pridūrė norįs, kad ir ateityje jų šeimos verslas išlaikytų tęstinumą.

Darbų medelyne – sočiai

Ralių medelyne Žadžiūnuose nuo vaismedžių ir vaiskrūmių įvairovės raibsta akys. Obelaitės, kriaušaitės, trešnės, vyšnios, slyvos, iš egzotiškesnių – abrikosai, persikai, svyrantys šilkmedžiai. Auginama ir dekoratyvinių augalų, tokių, kaip trijų keturių rūšių pušys, yra ir šermukšnių, gudobelių, putinų, medlievų. Per metus daigyne pasodinama nuo 13 iki 15 tūkst. vnt. medelių.

„Daug ir įvairių medelių pas mus yra, kad žmonės turėtų iš ko rinktis. Tiesa, kartais sulaukiame pageidavimų tokių medelių, kuriems visiškai netinka mūsų klimatas. Tokių ir neturime, ir kitiems nepatariame eksperimentuoti“, – redakcijai sakė V. Ralienė.

Dauguma medelių sodinami į vazonus. Pavasarį augalai pasodinami, rudenį – suakiuojami. Per kitą sezoną medeliai auga, o dar kitą rudenį – išraunami ir persodinami. Toks yra darbų eiliškumas. Pirkėjai, pasak V. Ralienės, pageidauja būtent vazoninių medelių, o ne išrautų su ilgomis šaknimis. Vazonuose jie jau būna tvirtai prigiję, keletą mėnesių sėkmingai augę, todėl geriau prigyja ir pasodinti žmonių pasirinktose vietose.

Žiemą medeliai vazonuose stovi sukrauti sandėliuose ir laukia pavasario. Laukuose lieka tik suakiuoti augalai. Pavasarį medeliai bus prie akutės nukarpyti, per vasarą užaugs jau vienmečiai augaliukai. Rudenį medeliai vėl raunami. Ir taip medelyne sukasi darbų ratas.

Įvairiausių užsiėmimų medelyne, pasak V. Ralienės, yra sočiai įvairiais metų laikais. Darbingiausias sezonas prasideda tik išėjus pašalui, kai vazoninius augalus jau galima vežti į lauką iš sandėlių ir sodinti į žemę. Prasideda ir prekyba turguose. Paprastai sezono pradžia sutampa maždaug su kovo mėnesio antrąja puse, jei tik nebespaudžia šalčiai. Staiga vėl atšalus, augalai, iš sandėlio atsidūrę lauke, labai kenčia.

„Daugiausia veiklos medelyne būtent pavasarį ir rudenį. Daug laiko, jėgų reikalauja ir medelių priežiūra: įvairūs purškimai nuo kenkėjų, ravėjimas, genėjimas. Po žiemos „įsivažiuoja“ prekyba, medelius reikia išsivežti, susivežti, surūšiuoti ir panašiai. Bet mes nesiskundžiame, patys pasirinkome tokį darbą“, – ŪP sakė V. Ralienė.

Ralių medelynas žinomas ne tik Šiaulių rajone ir aplinkinėse vietovėse. Medeliai iš Žadžiūnų iškeliauja ir į Radviliškio rajoną, Šiaulius, Pakruojį, Rietavą. Pirkėjai atvyksta ir į prekiautojų medeliais namus.

medelynas
Medelyne – įvairiausi medeliai, kad žmonės turėtų iš ko rinktis.

Pradžia – Klaipėdos rajone

Žadžiūnuose Ralių medelynas gyvuoja ne vieną dešimtmetį. Tačiau, pasak V. Ralienės, jų šeimos vaismedžių ir vaiskrūmių auginimo ištakos – visai kitoje vietoje, Klaipėdos rajone, netoli Gargždų.

Ten – moters tėviškė. Jos tėvas F. Triušys turėjo medelyną, kuriame augino vaismedžius ir vaiskrūmius. Dar maža būdama, V. Ralienė padėdavo tėčiui medelyne tvarkytis.

Ištekėjusi su vyru Stasiu išvyko gyventi į Šiaulių rajoną, į Žadžiūnus, kur buvo anksčiau įsikūręs vyro brolis. Buvo minčių atgal grįžti, bet liko ir pasiliko, priprato. Patys po truputį, savaitgaliais, kai valdiškų darbų nereikėdavo dirbti, pradėjo ūkininkauti, vaismedžius, vaiskrūmius auginti, beje, sodinukų iš V. Ralienės tėvo parsivežę. O kai tų darbų nebeliko, medelynas tapo Ralių pagrindine darboviete.

„Užaugo ir vaikai. Apie keturis dešimtmečius jau čia esame. Šį balandį bus metai, kai vyras mirė. Tvarkomės su sūnumi Kęstučiu, grįžusiu į savo gimtuosius namus iš užsienio“, – apie savo atsiradimo, įsikūrimo ir gyvenimo Žadžiūnuose istoriją pasakojo V. Ralienė.

Moteris pridūrė, kad nėra lengva dėl vyro netekties, bet stengiasi į viską žvelgti filosofiškai. „Gyviesiems nėra kapų“, – sakė žadžiūniškė.

Užsienyje nepritapo – traukė į namus

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Titulinėje nuotr. – Vaismedžius ir vaiskrūmius medelyne Klaipėdos r. augino Vandos Ralienės tėvas Feliksas Triušys, dabar medelynu rūpinasi ji pati su sūnumi Kęstučiu.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.