Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Už nuopelnus kaimui ir miestui – garbės ženklas

2023/03/28


ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendė Užvenčio seniūnijoje Girnikų kaime gyvenančiam ūkininkui Algimantui Vaupšui įteikti garbės ženklą „Už nuopelnus Kelmės rajonui“. Tokio įvertinimo ūkininkas nusipelnė už verslo ir kaimo plėtrą, teikiamą paramą skatinant kultūros, sporto, švietimo bei socialinę veiklą Kelmės rajone. A. Vaupšas, Užventyje daržovių auginimo ir perdirbimo verslą pradėjęs nuo nulio, dabar seniūnijoje yra pagrindinis darbdavys. Jo ūkyje įdarbinta 70 vietinių ir aplinkinių vietovių gyventojų. Pats Algimantas pripažino, kad įvertinimas jam – labai malonus, tik nelabai tikėtas.

Tarp ūkio ir gyvenimo – lygybės ženklas

Šiaulių rajone gimęs su iš Tauragės rajono kilusia žmona Irma, daugelį metų dirbusia Užvenčio kultūros namų direktore, bendrą gyvenimą sukūrė Užvenčio krašte. A. Vaupšo daržininkystės ūkis įregistruotas 1996 metais, jo centras įsikūręs Dvarčiaus kaime – buvusio Smilgevičių dvaro vietoje. XX amžiaus pradžioje dvarą valdęs Nepriklausomybės akto signataras Jonas Smilgevičius, čia buvo užveisęs pieninių galvijų bandą, pasėjęs tabako plantaciją, įrengęs modernų vandens malūną, lentpjūvę, plytinę...

Daug gyvų J. Smilgevičiaus laikus menančių ženklų išlikę iki šiol, tik šeimininkai – jau kiti. Neužmirštas tautos patriotas amžino poilsio atgulęs Užvenčio kapinėse.

Algimantas, būdamas labai užsiėmęs žmogus, apie ūkį istorinėje vietoje „Ūkininko patarėjo“ korespondentei pasakoja beveik neatsitraukdamas nuo darbų. Prabanga būtų „tuščios“ kelios minutės. Ūkio šeimininkas jau seniai yra padėjęs lygybės ženklą tarp gyvenimo ir verslo. „Mūsų ūkis ir yra mūsų gyvenimas“, – pritarė ir žmona Irma. Abu iki šiol svarsto, ar tokia lygybė teisinga, bet nieko keisti nesiruošia. Ir, ko gero, nesugebėtų. Pastaraisiais metais A. Vaupšo ūkyje, užimančiame 250 ha, daugiausia auginamos bulvės, kopūstai, burokėliai, morkos, prieskoninės daržovės. Jau iš vieno lauko į kitą persodinami rabarbarai. Per sezoną šios kultūros užauga iki 5 tonų. Maždaug 700 ha skirta grūdinėms kultūroms, lubinams, rapsams. Viso ploto daržovėmis neapsimoka apsodinti – nėra tokio didelio poreikio ir būtų sudėtinga realizuoti derlių. Situacija rinkoje ir taip nėra paprasta. 

„Visos apleistos žemės, pakelės sutvarkytos, krūmokšniai pašalinti. Kraštovaizdį nuolat gražiname. O dėl rėmimo. Paprašo padėti – tai ir padedame“, – pripažino ŪP pašnekovas.

Iš žemės ūkio bendrovės įsigytuose pastatuose įrengtos daržovių saugyklos, gamybiniai pastatai ir ūkio biuras. Ateityje ūkininkas ketina statyti modernų šaldytuvą. Pasak Algimanto, dabartiniuose „trofėjiniuose“ šaldytuvuose dalis daržovių sugenda... O pirkėjams reikia labai aukštos kokybės daržovių už žemą kainą. 

Užvenčio krašte Algimantas Vaupšas ūkininkauja ilgiau negu ketvirtį amžiaus. Kelmės rajono savivaldybės tarybos sprendimu už verslo ir kaimo plėtrą, teikiamą paramą skatinant kultūros, sporto, švietimo ir socialinę veiklą ūkininkas įvertintas garbės ženklu „Už nuopelnus Kelmės rajonui“.

Banali tiesa: sunkumai užgrūdina

A. ir V. Vaupšai yra išbandę įvairių su žemės ūkiu susijusių verslų. Tik sukūrę šeimą ir apsigyvenę Girnikuose viename iš trijų buto kambarių net tulpes augino. Vėliau labai populiarių gėlių prie namų užveisė 5 arus. A. Vaupšas, tuomet dar dirbęs inžinieriumi-tiekėju, iš Burbiškių dvaro tulpių svogūnėlių parsivežė išmainęs į reikalingą detalę. Kaimynai į tokį jaunų žmonių verslą žiūrėjo su nuostaba, o kai kurie nevengė ir pasišaipyti. Bet kalbos nutilo tuomet, kai už parduotas tulpes gautus, taupytus pinigus po kelerių metų šeima įsigijo labai reikalingą lengvąjį automobilį – žiguliuką.

Ūkininkas pasakojo, kad su žmona yra bandę auginti ir kiaules, skerdiena prekiaudavo turguose. Verslas sekėsi neblogai, bet, pasak Algimanto, jis pats jautėsi prastai. Siaubą kėlė ir gyvybės atėmimas. Todėl po truputį pirko žemių, dalį išsinuomojo ir pradėjo auginti daržoves, grūdines kultūras. Pirmosios daržovės – morkos ir kopūstai – augintos vos 5 ha lauke. „Atsigavau“, – nedaugžodžiavo pašnekovas.

Per ilgiau negu ketvirtį amžiaus ūkyje būta ir lengvesnių, ir sunkesnių metų. Gamta tai sausromis, tai liūtimis ar krušomis bandė. Kartais kovai kopūstų daigus tiesiog iš vagų rausė. Bet džiugesio kėlė daržovių, grūdinių kultūrų auginimui palankūs sezonai, kai sulaukta neįtikėtinai gero derliaus.

„Nelengvi ir pastarieji metai. Tiesiog buvo „užsmaugusi“ elektros kaina. „Kosminės“ trąšų kainos. Rudenį daržovių pardavimo kainos buvo didesnės, dabar pradeda kristi. Tiesa, įvairių daržovių dar turiu sočiai, tik švieži kopūstai po truputį baigiasi. Normalu“, – redakcijai sakė A. Vaupšas.  

Ūkininkas pripažino, kad banali tiesa apie sunkumus, kurie užgrūdina, yra 100 proc. teisinga. A. Vaupšas nenuleido rankų ištikus nelaimei 2006-aisiais, kai gaisras sunaikino daržovių saugyklą su derliumi, trąšas, techniką. Buvo patirti didžiuliai nuostoliai. Dabar ūkis visiškai sutvarkytas, iškilusios naujos grūdų džiovyklos-saugyklos. Ugnies siautėjimą primena tik apdegusios plytos, kurias Algimantas suguldė į savo biuro sieną.

Vienintelis, neatsisakęs paremti

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 35, 2023 m. kovo 28 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...