Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Vaisių ir daržovių bei pieno produktų vartojimo skatinimas: jau šešeri metai

2023/04/03


Nors tėvai vaikų mitybai skiria vis daugiau laiko ir dėmesio, ugdymo įstaigos taip pat nelieka nuošalyje. Mokyklų ir darželių bendruomenės tiki: tai vieta, kur taip pat formuojasi vaikų sveikos mitybos įpročiai. Stebuklingo ir greito būdo vaikus supažindinti su sveika mityba nėra, tik nuoseklus, kantrus darbas, kurio ėmėsi visi: ugdymo įstaigų bendruomenės, tėvai, įvairios institucijos ir vietos ūkininkai.

Programos populiarumas auga

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija įgyvendina Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą. Pastarųjų šešerių metų Programos įgyvendinimo rezultatai buvo apžvelgti sostinėje vykusiame seminare-konferencijoje, kartu buvo pristatytos ir ateities gairės bei apdovanoti ūkininkai, ugdymo įstaigos ir savivaldybės už aktyvų įsitraukimą į Programą.

Sutariama, jog vaikystėje suformuoti sveikatai palankios mitybos principai – puikios sveikatos pagrindas, todėl dėmesio maisto kultūrai, sveikai mitybai pritrūkti negali.

Seminare-konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas neabejoja Programos nauda, pasidžiaugė nemažėjančiu ugdymo įstaigų įsitraukimu, o maisto kultūros puoselėjimą laiko ilgalaikiu Programos siekiu.

„Programa populiari ir populiarėja, tad džiaugiamės galėdami prisidėti prie vaikų skatinimo vartoti sveikatai palankius produktus. Maisto kultūros ugdymas – vienas iš ilgalaikių programos siekių“, – komentavo K. Navickas.

„Ši programa – nuostabus dalykas. Ne kiekviena šeima gali pasirūpinti sveikatai palankia vaiko mityba. Nepaprastai smagu, kad Europos Sąjunga kartu su Lietuva rūpinasi vaikų sveikata. Bėgant laikui susiformuoja vaiko įgūdžiai ir įpročiai, o tai – svarbiausia gyvenime“, – Programos nauda įsitikinusi edukologė, konsultantė švietimo klausimais Lietuvoje dr. Austėja Landsbergienė.

Ieško būdų vaikams padėti

Gydytojos dietologės, psichoterapeutės doc. Rūtos Petereit nuomone, vienas pagrindinių šios Programos privalumų – vaikai ugdymo įstaigose turi galimybę formuoti sveikos gyvensenos įpročius. Kalbėdama apie mokyklų ir darželių pastangas vaikus supažindinant su kasdieniais sveikos gyvensenos įpročiais, ugdymo įstaigų bendruomenėms negailėjo liaupsių.

„Ugdymo įstaigų vaidmuo, perduodamos vaikams sveikos mitybos žinias, itin svarbus. Kartais tam tikrų įsitikinimų ir baimių vaikai atsineša iš šeimos. Jeigu šeimoje nevartojami pieno produktai, tėvai jų atsisakė dėl rimtų priežasčių, pavyzdžiui, alergijos, vaikas juos gali išbandyti ir sveikos mitybos įpročius kurti bei puoselėti mokykloje. Labai svarbus mokyklų vadovų indėlis: tiek šviečiant įstaigų personalą, tiek ugdant vaikų sveikos gyvensenos įpročius“, – kalbėjo gydytoja dietologė, psichoterapeutė.

„Kvedarų ūkio“ vadovas Arnas Kvedaras, kalbėdamas apie šalies ateitį – tvarų žemės ūkį, pabrėžė, kad, įgyvendinant šią Programą, kartu su kitomis panašiomis iniciatyvoms, galima pasiekti puikių rezultatų.

„Ši Programa tikrai skatina kurti ir puoselėti sveikos gyvensenos įpročius, o kompleksinėmis programomis galima pasiekti dar puikesnių rezultatų“, – mano A. Kvedaras.

Akademikė prof. dr. Elena Bartkienė antrino, jog ugdymo įstaigose diegiama programa neabejotinai prisideda prie ilgalaikių rezultatų, susijusių su sveikos gyvensenos principų ugdymu.

Šiuo metu ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai dalijamas ekologiškas pienas ir jo gaminiai (geriamasis jogurtas, švieži ir ilgai brandinti kietieji sūriai) bei ekologiškos (EKO) ir nacionalinės kokybės (NKP) daržovės bei vaisiai (obuoliai, morkos, kriaušės ir sultys). Ateityje, svarstant dar labiau plėsti produktų sąrašą, specialistė rekomenduotų įtraukti grūdų produktus, kurie bent kol kas nepagrįstai nuvertinti.

Pradžioje priešinosi, dabar džiaugiasi

Ukmergės lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė pasidžiaugė, jog vis daugiau tėvų domisi ir įsitraukia į vaikų sveikos gyvensenos ugdymą.

„Pradžia buvo sudėtinga, bet dabar vaikai jau žino, kas yra sveika, naudinga organizmui, o ko vertėtų atsisakyti. Tėvai taip pat labai domisi, įstaigoje vyksta naujų patiekalų degustacijos, dalijamasi receptais“, – pasakojo ugdymo įstaigos direktorė.

Kad tėvų požiūris į sveiką gyvenseną keičiasi, pritaria ir A. Landsbergienė. Per pastaruosius 15 metų, edukologės žodžiais, tėvai vis daugiau dėmesio skiria atliekų rūšiavimui, judumui, sveikai mitybai, ir tai labai džiugu.

Žemės ūkio ministras K. Navickas užsiminė apie siekį, kuris, tiki, gali išsipildyti: „Norėtųsi, kad į programą įsitrauktų dar daugiau mažesnių ūkių, ūkininkai bendradarbiautų su mokyklomis, vaikai patys pamatytų, kaip auginamas maistas. Mūsų tikslas, kad kuo daugiau gyventojų pasiektų ekologiški produktai.“

Specialistai sutinka: staiga pakeisti mitybos įpročius nėra lengva – tam reikia žinių, noro ir pastangų. Didžiausi pokyčiai pasiekiami palaipsniui, nuosekliai.

Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa tik patvirtina – labai svarbu sveiką gyvenseną skatinti ir puoselėti būtina nuo mažens.

 

Pagal Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros informaciją

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...