Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Vaisių ir daržovių bei pieno produktų vartojimo skatinimas: jau šešeri metai

2023/04/03


Nors tėvai vaikų mitybai skiria vis daugiau laiko ir dėmesio, ugdymo įstaigos taip pat nelieka nuošalyje. Mokyklų ir darželių bendruomenės tiki: tai vieta, kur taip pat formuojasi vaikų sveikos mitybos įpročiai. Stebuklingo ir greito būdo vaikus supažindinti su sveika mityba nėra, tik nuoseklus, kantrus darbas, kurio ėmėsi visi: ugdymo įstaigų bendruomenės, tėvai, įvairios institucijos ir vietos ūkininkai.

Programos populiarumas auga

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija įgyvendina Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą. Pastarųjų šešerių metų Programos įgyvendinimo rezultatai buvo apžvelgti sostinėje vykusiame seminare-konferencijoje, kartu buvo pristatytos ir ateities gairės bei apdovanoti ūkininkai, ugdymo įstaigos ir savivaldybės už aktyvų įsitraukimą į Programą.

Sutariama, jog vaikystėje suformuoti sveikatai palankios mitybos principai – puikios sveikatos pagrindas, todėl dėmesio maisto kultūrai, sveikai mitybai pritrūkti negali.

Seminare-konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas neabejoja Programos nauda, pasidžiaugė nemažėjančiu ugdymo įstaigų įsitraukimu, o maisto kultūros puoselėjimą laiko ilgalaikiu Programos siekiu.

„Programa populiari ir populiarėja, tad džiaugiamės galėdami prisidėti prie vaikų skatinimo vartoti sveikatai palankius produktus. Maisto kultūros ugdymas – vienas iš ilgalaikių programos siekių“, – komentavo K. Navickas.

„Ši programa – nuostabus dalykas. Ne kiekviena šeima gali pasirūpinti sveikatai palankia vaiko mityba. Nepaprastai smagu, kad Europos Sąjunga kartu su Lietuva rūpinasi vaikų sveikata. Bėgant laikui susiformuoja vaiko įgūdžiai ir įpročiai, o tai – svarbiausia gyvenime“, – Programos nauda įsitikinusi edukologė, konsultantė švietimo klausimais Lietuvoje dr. Austėja Landsbergienė.

Ieško būdų vaikams padėti

Gydytojos dietologės, psichoterapeutės doc. Rūtos Petereit nuomone, vienas pagrindinių šios Programos privalumų – vaikai ugdymo įstaigose turi galimybę formuoti sveikos gyvensenos įpročius. Kalbėdama apie mokyklų ir darželių pastangas vaikus supažindinant su kasdieniais sveikos gyvensenos įpročiais, ugdymo įstaigų bendruomenėms negailėjo liaupsių.

„Ugdymo įstaigų vaidmuo, perduodamos vaikams sveikos mitybos žinias, itin svarbus. Kartais tam tikrų įsitikinimų ir baimių vaikai atsineša iš šeimos. Jeigu šeimoje nevartojami pieno produktai, tėvai jų atsisakė dėl rimtų priežasčių, pavyzdžiui, alergijos, vaikas juos gali išbandyti ir sveikos mitybos įpročius kurti bei puoselėti mokykloje. Labai svarbus mokyklų vadovų indėlis: tiek šviečiant įstaigų personalą, tiek ugdant vaikų sveikos gyvensenos įpročius“, – kalbėjo gydytoja dietologė, psichoterapeutė.

„Kvedarų ūkio“ vadovas Arnas Kvedaras, kalbėdamas apie šalies ateitį – tvarų žemės ūkį, pabrėžė, kad, įgyvendinant šią Programą, kartu su kitomis panašiomis iniciatyvoms, galima pasiekti puikių rezultatų.

„Ši Programa tikrai skatina kurti ir puoselėti sveikos gyvensenos įpročius, o kompleksinėmis programomis galima pasiekti dar puikesnių rezultatų“, – mano A. Kvedaras.

Akademikė prof. dr. Elena Bartkienė antrino, jog ugdymo įstaigose diegiama programa neabejotinai prisideda prie ilgalaikių rezultatų, susijusių su sveikos gyvensenos principų ugdymu.

Šiuo metu ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai dalijamas ekologiškas pienas ir jo gaminiai (geriamasis jogurtas, švieži ir ilgai brandinti kietieji sūriai) bei ekologiškos (EKO) ir nacionalinės kokybės (NKP) daržovės bei vaisiai (obuoliai, morkos, kriaušės ir sultys). Ateityje, svarstant dar labiau plėsti produktų sąrašą, specialistė rekomenduotų įtraukti grūdų produktus, kurie bent kol kas nepagrįstai nuvertinti.

Pradžioje priešinosi, dabar džiaugiasi

Ukmergės lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė pasidžiaugė, jog vis daugiau tėvų domisi ir įsitraukia į vaikų sveikos gyvensenos ugdymą.

„Pradžia buvo sudėtinga, bet dabar vaikai jau žino, kas yra sveika, naudinga organizmui, o ko vertėtų atsisakyti. Tėvai taip pat labai domisi, įstaigoje vyksta naujų patiekalų degustacijos, dalijamasi receptais“, – pasakojo ugdymo įstaigos direktorė.

Kad tėvų požiūris į sveiką gyvenseną keičiasi, pritaria ir A. Landsbergienė. Per pastaruosius 15 metų, edukologės žodžiais, tėvai vis daugiau dėmesio skiria atliekų rūšiavimui, judumui, sveikai mitybai, ir tai labai džiugu.

Žemės ūkio ministras K. Navickas užsiminė apie siekį, kuris, tiki, gali išsipildyti: „Norėtųsi, kad į programą įsitrauktų dar daugiau mažesnių ūkių, ūkininkai bendradarbiautų su mokyklomis, vaikai patys pamatytų, kaip auginamas maistas. Mūsų tikslas, kad kuo daugiau gyventojų pasiektų ekologiški produktai.“

Specialistai sutinka: staiga pakeisti mitybos įpročius nėra lengva – tam reikia žinių, noro ir pastangų. Didžiausi pokyčiai pasiekiami palaipsniui, nuosekliai.

Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa tik patvirtina – labai svarbu sveiką gyvenseną skatinti ir puoselėti būtina nuo mažens.

 

Pagal Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros informaciją

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.
2024/05/23

Seime – idėja gaminantiems vartotojams leisti pertekline elektra aprūpinti šeimos narius

Grupė Seimo narių siūlo liberalizuoti gaminančių vartotojų pagamintos perteklinės elektros pardavimą. Nuo 2025 metų sausio siūloma gaminantiems vartotojams leisti tokią elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, s...
2024/05/22

Per dvi dienas iš anksto antrajame ture rinkdami Prezidentą balsavo 103,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkdami Respublikos Prezidentą II rinkimų ture, iki 20 valandos vakaro Lietuvos savivaldybėse iš viso balsavo daugiau kaip 96 tūkst. rinkėjų. Dar v...