Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

2023/03/28


Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindinius reikalavimus, kuriuos privaloma žinoti visiems tiekiantiems ar platinantiems AAP ar ketinant šia veikla užsiimti.

Gali būti platinami ir reklamuojami tik Lietuvoje registruoti arba tapatūs Lietuvoje registruotiems AAP. Griežtai draudžiama prekybai tiekti Lietuvos Respublikoje (LR) neregistruotus, falsifikuotus ir (ar), netapačius LR registruotiems AAP, taip pat – pasibaigusio galiojimo ir nė vienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje beicuotas neregistruotu AAP augalų sėklas. Visi platinami AAP privalo būti paženklinti etiketėmis lietuvių kalba. Tiekdami rinkai beicuotas augalų sėklas, dauginamosios medžiagos tiekėjai privalo užtikrinti jos tinkamą ženklinimą (beicuotų sėklų etiketėje ir (arba) prie jų pridedamuose dokumentuose turi būti nurodytas AAP, kuriuo buvo beicuotos sėklos, pavadinimas, tame produkte esančios veikliosios medžiagos pavadinimas bei nurodytos standartinės frazės dėl saugos priemonių ir riziką mažinančios priemonės).

Prekybai būtinas leidimas

Fiziniams ir juridiniams asmenims patariame AAP pirkti tik iš legalių platintojų. Prekyba AAP konkrečioje vietoje ar internetu leidžiama tik turint AAP platinimo leidimą, kurį išduoda Augalininkystės tarnyba.

Leidimas platinti AAP suteikiamas ypač operatyviai – jau kitą dieną po deklaracijos ir pateikus reikiamus dokumentus Augalininkystės tarnybai bei už paslaugą sumokėjus valstybės rinkliavą.

Įspėjame, kad nelegalūs (neregistruoti, falsifikuoti) produktai gali pakenkti ne tik apdorojamiems augalams, bet ir aplinkai, ypač vandens organizmams, naudingiems vabzdžiams, taip pat turėti neigiamą poveikį sveikatai žmogaus, kuris vartoja augalinę produkciją, užaugintą naudojant nelegalius, vadinasi, netikrinamus dėl saugos AAP. Tuo tarpu prieš registruojant AAP visada įvertinamas ne tik produkto efektyvumas, bet ir poveikis žmogui bei aplinkai, veikliųjų medžiagų likučių susidarymas augaluose.

Kvalifikacijai kelti rengiami kursai

Platinimo leidimo turėtojai prekybos vietoje turi užtikrinti pakankamą skaičių kvalifikuotų darbuotojų, išklausiusių augalų apsaugos platintojų mokymo kurso programą ir turinčių galiojančius augalų apsaugos pažymėjimus. Tik kvalifikuoti darbuotojai pirkėjams gali suteikti patikimos informacijos apie įsigyjamų AAP naudojimo reikalavimus – tinkamą saugojimą, saugų naudojimą ir AAP likučių bei tuščių pakuočių tvarkymą, taip pat apie alternatyvius AAP, keliančius mažesnę riziką žmonių sveikatai ir aplinkai. Augalų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka privaloma kas 5 metus atnaujinti įgytas žinias.

Informacija apie augalų apsaugos kvalifikacijos tobulinimo kursus, jų laiką bei vietą, mokymus atliekančias įstaigas skelbiama VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros interneto puslapyje.

Neprofesionaliems naudotojams, t. y. asmenims, neturintiems augalų apsaugos pažymėjimo, draudžiama parduoti profesionaliajam naudojimui skirtus AAP.

Platinantys AAP internete taip pat turi paisyti reikalavimų: skelbti ne tik informaciją apie produktus, bet ir jų etiketes, kuriose aiškinama, kaip saugiai AAP naudoti.

Reikalavimai AAP laikymui

Visi AAP platintojai privalo turėti reikalavimus atitinkančias patalpas, kuriose turi būti įrengtas mechaninis vėdinimas, grindys atsparios laikomų cheminių medžiagų poveikiui ir nelaidžios skysčiams. Patalpos turi būti paženklintos ir laikomos užrakintos. AAP turi būti laikomi ant padėklų ar lentynose. AAP gali būti laikomi ir rakinamose spintose su įrengtu mechaniniu vėdinimu. Saugojimo patalpose privalo būti saugomų AAP saugos duomenų lapai bei talpyklos su natūraliais (smėliu, pjuvenomis, durpėmis ar kitais) ar sintetiniais sorbentais.

Draudžiama platinti pasibaigusio galiojimo termino produktus. Tokius AAP (jeigu galiojimo terminas pasibaigė ne daugiau nei prieš 12 mėn.) galima tiekti rinkai tik turint gamintojo laboratorijoje ar akredituotoje laboratorijoje atlikto tyrimo teigiamus rezultatus ir AAP gamintojo ar jo įgalioto atstovo rašytinę išvadą (popierinę ar elektroninę), kad pasibaigusio galiojimo termino AAP kokybinė ir (ar) kiekybinė sudėtis atitinka LR registruoto AAP sudėtį. Šiuos dokumentus reikia pateikti Augalininkystės tarnybai ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki tiekimo rinkai pradžios. Pasibaigusio galiojimo termino AAP pakuotė privalo būti papildomai paženklinta žymeniu: „Augalų apsaugos produkto galiojimo terminas pratęstas iki (data)“.

Už pažeidimus gresia baudos

2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus ANK 342 str. pakeitimams yra padidintos baudos už AAP vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai, reklamavimo, įvežimo į LR reikalavimų pažeidimus.

Siekiant išvengti nusižengimų ir administracinės atsakomybės už juos, raginame domėtis teisės aktų reikalavimais ir jų griežtai laikytis. Ypač didelės baudos už LR neregistruotų, netapačių ir falsifikuotų AAP įvežimą ir tiekimą rinkai numatytos juridiniams asmenims Augalų apsaugos įstatyme ir gali siekti iki 14 proc. bendrųjų metinių pajamų.

Visuomenę raginame nebūkite abejingai ir pranešti apie pastebėtus galimus AAP platinimo ar naudojimo veiklos pažeidimus, ypač – apie galimai nelegalios prekybos AAP atvejus.

 

VAT informacija

123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...