Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Vienuolio abitą ir operos sceną iškeitė į pieno ūkį

2023/02/25


Šeduvoje (Radviliškio r.) pienininkystės ūkį ėmėsi kurti 45 metų Mindaugas Diliautas, studijavęs teologiją, buvęs vienuoliu, Pary­žiuje baigęs operinio dainavimo studijas bei dirbęs solistu operos teatruose. Jis 2018 m. vasarą sugrįžo į tėvų namus ir nusprendė ūkininkauti. Šeduviškiai kartais gali išgirsti skambų Mindaugo balsą – užtraukti dainas jis nesibodi ir dirbdamas ūkio darbus.

Norėjo būti kunigu

Gyvenimo mėtytas ir vėtytas M. Diliautas – labai spalvinga ir įdomi asmenybė. Jis greitai bėrė žodžius, vaizdingai pasakojo apie savo mokslus ir klajones po įvairias užsienio šalis bei darbą operos teatruose. Nusišypsojęs ištarė, kad jo balse galima išgirsti teologiją studijavusiems būdingų intonacijų.

Mindaugo tėvai gyvena Šeduvoje, abu buvo žemės ūkio specialistai, praktikuojantys katalikai. Juos nuolat persekiojo įvairaus plauko skundikai, bet jie buvo atkaklūs, kartu su sūnumi ėjo melstis į bažnyčią. Baigęs vidurinę, Mindaugas įstojo į Kauno kunigų seminariją – toks buvo jo pašaukimas, labai norėjo būti kunigu. Po trejų metų perėjo į dominikonų vienuolyną Vilniuje.

Žinių troškimas ir noras pažinti pasaulį buvo toks stiprus, kad Mindaugas atsidūrė Prancūzijoje. Dvejus metus praleido vienuolyne, išmoko prancūzų kalbą. Vėliau Paryžiaus katalikų universitete baigė teologijos studijas. Po paskaitų dirbo su vaikais, padėjo jiems ruošti namų darbus. Baigęs studijas gavo Romos teologijos bakalauro laipsnį, nes jam – pasauliečiui, kunigo šventimų nesuteikė. Vėliau išsipildė didžioji Mindaugo svajonė – įstojo mokytis operinio dainavimo. Vienu metu mokėsi Paryžiaus aukštojoje muzikos mokykloje ir konservatorijoje.

Mindaugą muzika lydėjo nuo mokyklos laikų, dalyvavo „Dainų dainelės“ konkurse, giedojo seminarijoje ir vienuolyne, vargonavo.

Besimokydamas operinio dainavimo, vakarais ir naktimis dirbo budėtoju viešbutyje. Būtent tada jis pravėrė tyliąsias duris į paslaptingą aukštuomenės pasaulį, daug ko išmoko aptarnaudamas pasaulio įžymybes.

Greitas, veržlus ir įtemptas

Mindaugas pasakojo, kad jo balsas – dramatinis tenoras. Mėgstamiausias kompozitorius – Richardas Vagneris. Jam teko dainuoti įvairiuose Europos operos teatruose, dar papildomai dirbo viešbučiuose ir restoranuose. Visur buvo daug skubėjimo, įtampos, aukštų reikalavimų. Kai su prancūze Sofija sukūrė šeimą, atvažiavo gyventi į Maskvą, nes žmona buvo paskirta dirbti Prancūzijos ambasadoje. M. Diliautas dainavo operos teatre. Porai Maskvoje gimė sūnus Edgaras, kuriam dabar jau 15 metų.

Kai išsiskyrė Mindaugo ir jo žmonos gyvenimo keliai, jis vėl sugrįžo į Prancūziją. Paskui ketverius metus dirbo Šveicarijoje. Mindaugas sakė, kad tada buvo labai veržlus jo modus vivendi (gyvenimo būdas) – dainavo Europos operos teatruose, dalyvavo konkursuose, be to, uždarbiaudavo viešbučiuose arba restoranuose. Jam patikėdavo atsakingas pareigas – aptarnauti aukštus svečius.

Gyvendamas Prancūzijoje, Mindaugas kūrė ateities planus ir svajojo įkurti savo ūkį. Jis pradėjo lankyti ūkininkų kursus, net parengė 70 puslapių ūkio kūrimo ir veiklos projektą. Mat jį nuolat lydėjo gimtųjų namų ilgesys, mintimis vis sugrįždavo į tėvų namus Šeduvoje. Pagaliau Mindaugas nusprendė palikti Paryžiaus šurmulį ir sugrįžti į gimtąjį kraštą.

Mindaugas Diliautas.

Modernus pieno ūkis ir sūrinė

Gimtinės šauksmas buvo stipresnis nei solisto karjera, todėl jis parvažiavo į Šeduvą padėti garbaus amžiaus tėvams. Mindaugas į Lietuvą sugrįžo 2018 m. vasarą ir kibo į tėvų ūkio darbus. Dabar jis laiko 22 galvijus: keturias melžiamas karves, turi veršingų telyčių ir prieauglio. Karves pats melžia rankomis. Už žalio pieno kilogramą perdirbėjai pieno ūkį kuriančiam Mindaugui moka tik 16,8 ct. Jis sakė, kad tai yra pasityčiojimas iš žmogaus darbo.  Mindaugo nuomone, Lietuvoje pati didžiausia problema, jog darbas nelaikomas  vertybe. Kaip galima sukurti gerovės valstybę, jeigu nevertinamas žmonių kasdienis darbas? Jis stebėjosi, kad Lietuvoje auga trečioji „pašalpinių“ karta. Žmonės neskatinami dirbti ir sąžiningu darbu užsidirbti pragyvenimui.

Plačių užmojų pradedančiajam ūkininkui Mindaugui jau aiškūs būsimo ūkio kontūrai. Jo siekis – sukurti pažangų pienininkystės ūkį, pastatyti naują fermą, įsigyti du melžimo robotus, laikyti 120 melžiamų karvių ir kurti aukštesnės pridėtinės vertės produktus – gaminti ilgai branditus fermentinius sūrius.  Iki šiol jis prisimena prancūziškų sūrių skonį. Tai – ilgaamžė to krašto sūrininkų tradicija. M. Diliauto svajonė – moderni sūrinė, Šeduvoje jis nori kurti gastronomines sūrių tradicijas.

M. Diliautas 2022 m. įstojo į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą studijuoti veterinarinės medicinos. Pasirinko dienines studijas. Iš Šeduvos į paskaitas Kaune važiuoja automobiliu. Iš užsienio parsivežė tvirtą nusiteikimą, kad siekti savo tikslo niekada nėra vėlu. Pieno ūkį kuriantį M. Diliautą domina galvijų genetika, todėl stengiasi pats didinti ir gerinti savo bandą, nori laikyti didelio produktyvumo melžiamas karves. Mindaugas su verslo partneriu įkūrė dvi įmones: pieno ūkiams pristato bulių spermą iš Vokietijos, Olandijos ir Prancūzijos, galvijų augintojams parduoda iš Prancūzijos atvežtų kokybiškų papildų. Be to, veiklusis Mindaugas planuoja ūkininkams teikti žinių ir mokslo paslaugų: su gyvulininkystės naujovėmis supažindins iš užsienio pakviesti pažangūs mokslininkai. Mindaugas gerai moka prancūzų, anglų ir rusų kalbas, yra išvertęs ne vieną knygą.

 

ŪP korespondentė  Aldona SIREIKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...