Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023


Rimantas KAZLAUSKAS

 

Vilija Blinkevičiūtė: „Kai perki kartu su kitomis valstybėmis, yra galimybė nusipirkti pigiau“

2023/10/22


Europos Parlamentas (EP) rugsėjį priėmė ir Europos Sąjungai (ES), ir jos piliečiams svarbių sprendimų. Kokie jie? „Tai sprendimai ir dėl gynybos, ir dėl elektros vartotojų apsaugos. Taip pat priimtas sprendimas, siekiant žmones labiau apsaugoti nuo vartojimo paskolų spąstų“, – teigia EP narė socialdemokratė Vilija BLINKEVIČIŪTĖ.

Gerbiama Vilija, ES vykdo vis daugiau bendrų viešųjų pirkimų. Štai rugsėjį EP balsavo už taisykles, kurios skatina ES valstybes kartu pirkti gynybos produktus. Kuo tai gali būti naudinga Lietuvai?

Tai labai svarbu Lietuvai. Naujos taisyklės skatina ES valstybes kartu pirkti, pavyzdžiui, ginklų sistemas, šaudmenis, medicinos įrangą.  ES rems tuos pirkimus, kuriuose dalyvaus bent trys ES valstybės arba Europos ekonominei erdvei priklausančios Islandija, Norvegija ir Lichtenšteinas. ES padengs 15–20 proc. bendrai įsigyjamų gynybos priemonių kainos.

Taip perkant ginklus, gynybos priemones, užtikrinama didesnė valstybių karinių pajėgų sąveika. Be to, kai perki kartu su kitomis valstybėmis, yra galimybė nusipirkti pigiau.

 ES sukūrė ir bendrą energijos pirkimo platformą. Kaip manote, ar Lietuva pasinaudos šia galimybe?

Ši platforma veikia. Pirmasis pirkimas jau įvykdytas: gamtinės dujos pirktos ES
valstybėms, taip pat Sakartvelui, Moldovai, Ukrainai ir Vakarų Balkanų šalims. Taip pirmą kartą pasinaudota bendra ES politine įtaka, didesnėmis derybinėmis galiomis. Sunkią praėjusią žiemą Europai užtikrintas gamtinių dujų ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimas.

Ar Lietuva ateityje pasinaudos šia galimybe ir suskystintas dujas pirks kartu su kitomis ES valstybėmis? Ar, kaip ir pernai, pirks viena ir už didžiausią rinkos kainą? Reikia klausti tų, kurie šiandien vairuoja valstybės laivą. Lietuvoje pasigendu bent jau viešų diskusijų ir dėl energetinių išteklių, ir dėl gynybos priemonių pirkimo kartu su kitomis ES valstybėmis – vykdant bendrus ES pirkimus.

EP siekia, kad būtų įvykdyta elektros rinkos reforma. Ko konkrečiai siekiama?

Šiuo atveju darbotvarkę dėlioja energetinės krizės pasekmės.

EP siūlo sustiprinti vartotojų apsaugą nuo elektros energijos kainų šoko. Vartotojams turi būti suteikta galimybė pasirinkti tiek fiksuotos, tiek kintančios elektros energijos kainos planus ir gauti daugiau informacijos. Be to, siekiama, kad tiekėjai negalėtų vienašališkai nutraukti sutarčių.

Taip pat numatyta neleisti tiekėjams nutraukti elektros energijos tiekimo pažeidžiamiems vartotojams, pavyzdžiui, ginčų tarp vartotojo ir tiekėjo metu. Elektros tiekėjai negalėtų reikalauti iš vartotojų už paslaugas susimokėti iš anksto.

Dėl elektros rinkos reformos laukia derybos su ES Taryba.

EP patvirtino naujas vartojimo kredito taisykles. Kodėl jas reikėjo keisti?

Kalbame apie paskolas vartojimo prekėms ir paslaugoms įsigyti. Dažniausiai taip atsiskaitoma už automobilius, namų apyvokos prekes, buities techniką, keliones.

Važinėdama po Lietuvą ir bendraudama su žmonėmis, esu girdėjusi dešimtis liūdnų istorijų, kai greitai paimtos net ir nedidelės paskolos ilgainiui tampa nepakeliama našta, griūva gyvenimai.

Taigi, pirma, senosios taisyklės nepakankamai apsaugojo vartotojus, kurie yra pažeidžiami dėl pernelyg didelės įsiskolinimo rizikos. Be to, taisyklės nebuvo suderintos tarp ES šalių.

Antra, naujosios technologijos, pavyzdžiui, paskolų programėlės, leidžia dar paprasčiau imti nedideles paskolas internetu, tačiau vėliau jos gali pasirodyti brangios arba netinkamos.

Naujose taisyklėse teigiama, kad kreditoriai privalo vartotojams skaidriai pateikti standartinę informaciją ir suteikti galimybę lengvai matyti visą esminę informaciją bet kuriame įrenginyje, taip pat ir mobiliajame telefone. Skolintojai privalo įvertinti jau esamus žmogaus įsiskolinimus ir pragyvenimo išlaidas. Kreditų reklama neturėtų skatinti pernelyg įsiskolinusių vartotojų įsigyti kreditų ir turėtų aiškiai nurodyti, kad pinigų skolinimasis kainuoja.

www.blinkeviciute.eu

 

Titulinė nuotr. – Vilija Blinkevičiūtė: „Vartojimo paskolų taisykles reikėjo keisti. Esu girdėjusi dešimtis liūdnų istorijų, kai greitai paimtos net ir nedidelės paskolos ilgainiui tampa nepakeliama našta.“

Užs. Nr. 312/7

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...