Columbus +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +17,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Viliojantys pasiūlymai paskutiniams sodinimo darbams

2022/05/18


Gegužės antroji pusė – šilumamėgių augalų sodinimo metas. Dekoratyvinių augalų daugintojai gerai žino, kad didžiausią paklausą jų produkcija turi Vilniuje, kur telkiasi daug sodininkų mėgėjų, o išpuoselėta aplinka yra prestižo dalykas įstaigoms, namų valdų savininkams. Štai ką įdomaus sužinojo „Ūkininko patarėjas“, apsilankęs Vilniaus pašonėje, Buivydiškėse, šurmuliavusioje augalų mugėje „VikoFlora“.

muge, geles, Mugėje daugiausia lankosi naujieji miesto sodininkai, savaitgaliais į sodybas vykstantys vilniečiai.

Vienos mugės per sezoną negana

Vos už keleto kilometrų nuo triukšmingų didmiesčio gatvių – gamtos ramybė. Jaukiame plote tarp beržų – augalų mugė, kurioje viskas, ko gali prireikti: nuo žolinių prieskoninių augalų, pomidorų ir agurkų daigų iki įspūdingo dydžio spygliuočių vazonuose. Šis tas ir iš mažosios sodo architektūros, nedidelė gastronominė gatvelė kvepia lašinukais, gardžia duonele, rūkyta žuvimi, latviškais sūriais, gruziniškais prieskoniais. Savaitgalį vykstantiesiems į sodybas patogu – viskas vienoje vietoje.

Mugės erdvę giria ir prekeiviai, atvažiavę iš visos Lietuvos. Jų gausa stebina – daugiau kaip šešios dešimtys. Kai kurie pakalbinti mugės dalyviai tvirtino, kad čia jiems jaukiau ir ne vienu atžvilgiu geriau negu Vilniaus universiteto botanikos sode Kairėnuose rengiamoje mugėje „Lietuvos žiedai“.

„VikoFlora“ – tai Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros erdvėje rengiama tradicinė augalų mugė. Augalų poreikis toks, kad vieno tokio renginio per sezoną nepakanka – tiek pavasarį, tiek rudenį rengiama po dvi muges.

Susipažįstu su mugės šeimininku, dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro „VikoFlora“ vadovu Tomu Čižoku. Apie kitą tradicinę panašią mugę užsiminiau neatsitikinai. Pasirodo, kad kaip tik ji savotiškai prisidėjo prie augalų mugės „VikoFlora“ atsiradimo. Kolegijos želdinimo centras nuo 2010 metų dalyvauja mugėje „Lietuvos žiedai“, o jos lankytojai ir dalyviai prašneko, kad tokios mugės reikalingos ir kitame Vilniaus pakraštyje, nes aplink kuriasi naujos gyvenvietės. Taigi mugė „VikoFlora“ atsirado iš natūralaus poreikio ir turi jau netrumpą istoriją.

Apklausos rodo, kad čia daugiausia lankosi naujieji miesto sodininkai. Pasak T. Čižoko, augalais labai domisi jaunimas. Atvykę bando išsiaiškinti, ką sodinti vos aro ar pusantro aro dydžio ploteliuose prie kotedžų, kad būtų gražu ir naudinga.

Augalų mugės „VikoFlora“ atsirado iš natūralaus poreikio, teigia
Tomas Čižokas.

Dekoratyvinių augalų ir želdinimo centras

Augalų mugėse tiek pavasarį, tiek rudenį turi ką pasiūlyti kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedra, dekoratyvinių augalų ir želdinimo centras.

Pavasarį parduodami daugiausia pomidorų, agurkų, vienmečių gėlių daigai, o rudenį – daugiametės gėlės. Diduma čia išauginamų gėlių daigų yra skirti Vilniaus kolegijos fakultetų, centrinių rūmų gėlynams, o kas lieka – parduodama. Studentai mugėje neprekiauja, tačiau turi veiklos – gauna užduočių, bendrauja su augalų daugintojais, iš kurių rūpimais klausimais gali sulaukti išsamiausių atsakymų.

Ši mugė išsiskiria plastiko tvarų naudojimą skatinančia akcija. Mugės lankytojai nešė panaudotus plastikinius vazonėlius – jų surinktas ne vienas karutis. Surūšiuoti vazonėliai vėl bus panaudoti pagal paskirtį. Pasak T. Čižoko, jie patys stengiasi naudoti kuo mažiau plastiko, daigus sodina į plono plastiko maišelius. Vazonėlių antrinio panaudojimo akcija prasidėjo nuo bendradarbiavimo su socialiniais partneriais apželdintojais. Dabar nutarta apie akciją paskelbti garsiai. Mugės lankytojams tai labai patiko, nes ne vieno sodininko mėgėjo namuose susikaupia nemažai vazonėlių.

Dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro „VikoFlora“ kolekcijos ir želdynai užima apie 2 ha plotą. Tai mažas botanikos sodas, kuriame galima rasti visą reikalingą informaciją. Pasak centro vadovo, yra kelios kolekcijos, kurios pagal galimybes papildomos ir atnaujinamos. Viena retesnių, kokių Lietuvoje iš viso yra gal 4–5, yra Lietuvos floros reti saugomi augalai. Studentams ir klientams aktuali gyvatvorių ekspozicija – galima įsitikinti, kaip atrodo gyvatvorės visais metų laikais. Taip pat yra daugiamečių gėlių ekspozicija, nedidelė sumedėjusių augalų kolekcija.

Pernai pradėtas įgyvendinti, šiemet tęsiamas dar vienas projektas – natūralistinis gėlynas, vadinamas olandiškąja banga. Šio tipo gėlyno įrengimas yra užduotis pirmakursiams. Pernai rudenį buvo matomi pirmieji rezultatai, šią vasarą laukiama augalų suvešėjimo.

muge, geles, tvarumas Jaukioje erdvėje tarp beržų augalų mugė vyko tris dienas, o kita tokia pavasario mugė rengiama birželio pirmąjį savaitgalį.

Natūralistiniai gėlynai pranašesni už tradicinius

Šis pavasaris šiek tiek vėlyvas, natūralistinio gėlyno grožis dar neatsiskleidęs, tačiau dabar apie tai pakalbėti yra tikrai gera proga, o T. Čižokas yra tas žmogus, kuris apie natūralistinius gėlynus pasakoja su įkvėpimu.

Centro vadovo teigimu, natūralistiniai gėlynai jau paplito ne tik viešosiose, bet ir privačiose erdvėse. Populiarumo priežasčių ne viena. Svarbus pragmatinis aspektas – palyginti su tradiciniais vienmečiais gėlynais, tai daug pigesnis variantas. „Momentinė įmoka būtų didesnė, bet vėliau priežiūros ir kitais dalykais labai sutaupoma“, – pastebi pašnekovas. Pasak jo, natūralistinius, olandiškosios bangos gėlynus galima pavadinti tinginėlių gėlynais, nes augalams suvešėjus, nereikia skirti laiko ravėjimui. Vėlyvą rudenį jis tiesiog nupjaunamas, o pavasarį vėl atželia. Jis yra dinamiškas – skirtingas kiekvieną mėnesį ir savaitę. Su metais keičiasi, funkcionuoja pats – silpnesni augalai nunyksta, stipresni išgyvena. Tai ilgaamžis gėlynas.

Daugiametės gėlės ne tokios ryškios, palyginti su vienmetėmis, tačiau atsiranda naujų veislių, žiedai ryškėja, o lapai ir faktūra tampa išraiškingesni. Natūralistiniam gėlynui negalioja tradiciniai gėlių derinimo principai. Spalvos gali būti bet kokios. Centro vadovas šio tipo gėlyną apibūdina kaip į kiemą parneštą minimalistinį gamtos fragmentą, kuriame augalai sutankinami.

Žinoma, labai svarbu gerai įdirbti dirvą, išnaikinti piktžoles. T. Čižokas rekomenduoja darbą pradėti žiemą – tai laikas, kai pavaikščiojus po teritoriją galima parinkti optimalią vietą. Dviejų metrų ilgio lysvelės tikrai neužteks natūralios gamtos įspūdžiui sukurti. Iš anksto susiplanavus vietą ir augalus bei paruošus dirvą, pavasarį galima pradėti sodinimo darbus. Kai augalai išauginti vazonėliuose, sodinti galima visą sezoną, tik atmintina, kad kuo labiau vasarop, tuo daugiau priežiūros augalams reikia po pasodinimo.

 

Autorės nuotraukos

2022.05.18

ŪP korespondentė - Irma DUBOVIČIENĖ Susijusios temos - skaitykite: populiarios gėlėstvarumassodas; mugė; Vilniaus kolegija;
Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Pakeistos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Augalų apsaugos produktų (AAP) saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklės.
2024/04/19

Pareikšti nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Marija...
2024/04/19

Istorija, kaip atstatytoje sodyboje atsirado 800 ąsočių, piligrimai ir po saulėgrąžų lauką žirgliojanti žirafa

Gyvenimas nuolat primena, kad asmeninės žmonių iniciatyvos visada veiksmingesnės nei valdiškos. Tuo ne kartą įsitikinsime, pasižvalgę, kaip entuziastingai ir išradingai atstatomos senos kaimų sodybos. Viena tokių yra Radvilišk...
2024/04/19

Beda pirštu: šalia atliekų deginimo įrenginių gaunami maisto produktai grėsmingai užteršti

Europos organizacija „Zero Waste Europe“, bendradarbiaudama su fondu „ToxicoWatch“, paskelbė tyrimų duomenis, kurie kelia didelį nerimą. Atskleista, kad atliekų deginimo įrenginių išmetami dideli patvariųjų orga...
2024/04/19

Tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa

Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokros...
2024/04/19

Į Europos Parlamentą kandidatuojančioms partijoms liko savaitė surinkti rinkėjų parašus

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad daliai politinių partijų, keliančių kandidatų sąrašus rinkimuose į Europos Parlamentą, liko 7 dienos pristatyti rinkėjų parašų lapus.
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...