Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023
Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023

Kardiologai pacientą nuo širdies infarkto gelbėjo du kartus

2023/11/17


Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro medikams tą patį ligonį iš mirties gniaužtų teko gelbėti du kartus: ištikus širdies infarktui bei nustačius, kad netrukus gali įvykti dar vienas infarktas.

Šiaulietis Svajūnas Kačenauskas, anksčiau jokių problemų su širdimi neturėjęs, negaili padėkos žodžių intervenciniams kardiologams doc. Andriui Berūkščiui ir Vilmantui Smalinskui, atstačiusiems kraujotaką visiškai užsikimšusiose kraujagyslėse. Kardiologai džiaugiasi, kad daugelio medicinos specialistų dėka pavyko greitai atverti širdies arteriją ir atstatyti širdies raumens kraujotaką, todėl širdis nuo ūminio miokardo infarkto beveik nenukentėjo.

Širdis „streikavo“ ne kartą

Šiaulietis Svajūnas Kačenauskas sako, kad iki 52-ejų gyvenimo metų jokių rimtų sveikatos problemų neturėjo. Tad pasijuto nejaukiai, kai spalio pradžioje, darbo reikalais vykstant keltu iš Norvegijos į Klaipėdą, pasijuto blogai. „Užspaudė krūtinės viršų, rankos kojos nutirpo. Apėmė didžiulė baimė, nes nežinojau, ko pagalbos prašyti“, – prisimena Svajūnas keistą sveikatos sutrikimą, trukusį keliolika minučių.

Savijautai pagerėjus, vyras net pamiršo apie tai, kas jam nutiko kelte. Tačiau širdis po trijų dienų negalavimą vėl priminė. „Šeštą ryto kėliausi iš lovos ir taip blogai pasidarė, šaltas prakaitas kūną išpylė, krūtinę suspaudė nepakeliamas skausmas“, – prisiminė Svajūnas klastingos ir sunkios ligos, apie kurią niekad net nebuvo pagalvojęs, požymius.

„Nežinau, kaip patekau į greitosios automobilį – man akyse „išsijungė šviesa“ ir nieko daugiau neprisimenu“, – dalinasi S. Kačenauskas dienos, galėjusios tapti paskutiniąja gyvenimo diena, įspūdžiais.

Pakitimų rasta daug

Panašiai paciento ligos pradžią apibūdina ir jį gydęs intervencinis kardiologas Vilmantas Smalinskas. Pasak jo, pacientas Svajūnas Kačenauskas spalio 11-osios dienos ankstų rytą pajuto stiprų krūtinės skausmą. Panašaus pobūdžio skausmus jautė jau apie savaitę, tačiau jie buvo silpnesni, trukdavo trumpiau, praeidavo savaime, tad pernelyg dėmesio nekreipė. Tačiau tą lemtingą rytą, kai ištiko ūminis miokardo infarktas, skausmas buvo labai stiprus, todėl kvietė Greitąją medicinos pagalbą.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje pacientui nedelsiant atlikta vainikinių arterijų angiografija, kurios ėmėsi intervencinis kardiologas doc. Andrius Berūkštis.
Procedūros metu jaunam vyrui širdies vainikinėse arterijose pakitimų rasta daug. Tuokart atlikta visiškai užakusios labai stambios širdies arterijos angioplastika ir stentavimas, kurio metu implantuotas stentas – specialus metalinis vamzdelis, kuris palaiko atvirą arterijos spindį. Taip kraujotaka pačioje svarbiausioje širdies arterijoje buvo visiškai atstatyta.

„Laimei pacientas į ligoninę nuo skausmų pradžios pateko greitai, pavyko greitai atverti širdies arteriją ir atstatyti širdies raumens kraujotaką, todėl širdis nuo ūminio miokardo infarkto beveik nenukentėjo“, –džiaugiasi sėkmingai suteikta pagalba gydytojas kardiologas doc. A. Berūkštis.

Pakitimai kraujagyslėse neramino

Po sudėtingos angioplastikos procedūros širdies skausmas praėjo, pacientas jautėsi visiškai gerai, tačiau pradinės vainikinių arterijų angiografijos metu rasti pakitimai gydytojams neleido jaustis ramiai, nes aptikta dar viena kritiškai susiaurėjusi kraujagyslė, dėl to grėsė dar vienas miokardo infarktas.

Sukviestas gydytojų konsiliumas nusprendė, kad būtinai reikia atlikti stentavimą ir šią arteriją „išplėsti“ bei atstatyti normalią kraujotaką.

Po kelių dienų, ilgai nelaukiant, intervencinis kardiologas Vilmantas Smalinskas atliko antrąją sudėtingą angioplastiką. Taip atkurta visų širdies zonų kraujotaka. Atgavęs jėgas ir sustiprėjęs pacientas iš ligoninės išvyko į reabilitacijos centrą.

Pagalba – visą parą

Sudėtingas procedūras pacientui atlikę ir gyvybę išgelbėję gydytojai intervenciniai kardiologai A. Berūkštis ir V. Smalinskas atliko didžiausią darbą, gelbėjant šio paciento gyvybę. Tačiau visų nuopelnų sau neprisiima ir akcentuoja: ypač svarbu, kad pacientas į ligoninę atvyko laiku, tai artimųjų bei Greitosios medicinos pagalbos stoties medikų nuopelnas. Atvykęs ekipažas ne tik suteikė skubią kvalifikuotą pagalbą, bet ir informavo ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių, kad atvežamas miokardo infarkto ištiktas žmogus. Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje šiems pacientams „uždegama žalia šviesa“ t.y. tokiems pacientams suteikiama pirmumo teisė: pacientą apžiūri medikas, kuris įvertina būklę, skubiai atliekami būtiniausi tyrimai. Apie paciento atvykimą skubiai informuojamas kardiologas.
Tuo šio paciento, bei kitų miokardo infarkto ištiktų žmonių sėkmės istorija nesibaigia. Pasak gydytojo V. Smalinsko, labai svarbus ir Kardiologinės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus medikų darbas bei jų sklandus bendradarbiavimas su Intervencinės kardiologijos skyriumi.

Miokardo infarkto ištiktiems pacientams skubi intervencinė pagalba teikiama ištisą parą.

Suserga vis jaunesni

Medikams nerimą kelia faktas, kad šiomis, itin sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis serga vis jaunesni pacientai (ypač vyrai). 52-eji metai, pasak gydytojo V. Smalinsko, per jaunas amžius sirgti miokardo infarktu. Daugėja ir įsisenėjusios ligos atvejų, dėl ko paciento gydymas tampa sudėtingesnis ir komplikuotas.
Gydytojai kviečia rūpintis savo arteriniu kraujo spaudimu, cholesterolio kiekiu kraujyje ir visais kitais šių ligų rizikos veiksniais, kuriuos galima kontroliuoti ir atitolinti pavojingas ligas: hipertenziją, cukrinį diabetą.

„Taip pat reikėtų neignoruoti skausmo krūtinėje, kuris atsiranda nuo didesnio fizinio krūvio, o kartais miokardo infarktas gali sukelti pykinimą ir vėmimą, kas dažnai palaikoma visai su širdimi nesusijusia liga“, – pataria gydytojas V. Smalinskas, pasirengęs padėti pacientams, tačiau kviečia nelaukti sunkiausio momento ir rūpintis savo sveikata kasdien.

 

Partnerio turinys

Zitos Katkienės nuotr. – Respublikinės Šiaulių ligoninės intervenciniai kardiologai Vilmantas Smalinskas (kairėje) ir doc. Andrius Berūkštis

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/30

Žieminiams pasėliams – išmėginimas drėgmės pertekliumi, o dabar šalčiu

Dėl nepalankių orų sąlygų daug kur Europos vėlavo žieminių javų sėja, dažnos ir gausios liūtys didelėje Vakarų ir Šiaurės Europos dalyje trukdė lauko darbus ir neigiamai paveikė pasėlius, skelbiama Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro ...
2023/11/30

Skirtumas tarp benzino ir dyzelino kainų padidėjo

Vidutinės degalų kainos lapkričio 20–27 d. Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino – padidėjo 0,7 procento. Dėl to skirtumas tarp šių degalų kainų augo iki 0,03 Eur/l, kai visą lapkritį buvo api...
2023/11/30

Ūkininkų žinutė rajono valdžiai – užteks gyventi šia diena

Biržai („Biržiečių žodis“). Praėjusį penktadienį rajono meras Kęstutis Knizikevičius, susitikęs su ūkininkais, išgirdo apie problemas, kurias reikia spręsti – žemdirbiai drąsiai kėlė aktualius klausimus ir reikalavo konkre...
2023/11/30

Miškininkai paskelbė prekybos kalėdiniais medeliais pradžią

Artėjant Šv. Kalėdoms Valstybinių miškų urėdija (VMU) skelbia kalėdinių medelių prekybos pradžią bei kviečia savo namus papuošti tikra, mišku kvepiančia eglute. Prekybą kalėdiniais medeliais VMU rengia visoje Lietuvoje ...
2023/11/30

Ūkinių gyvūnų transportavimas: laikas atvesti ir šią sritį į skaitmeninį amžių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama užtikrinti gyvūnų gerovę ir maisto saugą bei rinkai tiekiamų ūkinių gyvūnų atsekamumą, inicijuoja gyvūnų siuntų lydimųjų dokumentų skaitmenizavimą. Tikimasi, kad naujovė taip pat&nbs...
2023/11/30

Tyrimas: gyventojai kasmet vis labiau pripažįsta prevencijos programų svarbą

Lietuvos gyventojai vis labiau pripažįsta ligų prevencijos programų, finansuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, svarbą ir vis aktyviau jose dalyvauja, rodo naujausias Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos...
2023/11/30

Rusijos piliečiai žemės sklypus buvo įsigiję neteisėtai

Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo s...
2023/11/30

Buvo žengtas vienas iš žingsnių naktinio matymo taikiklių legalizavimo link

Vakar Seimo Kaimo reikalų komitetas po svarstymo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti naktinių taikiklių naudojimą, medžiotojų bendruomenei svarbaus įstatymo projekto svarstymo eigą pasiremdamas LRT.lt komentuoja žurna...
2023/11/30

Darbdaviams dėl trūkstamų profesijų užsieniečių įdarbinimo nebereikia kreiptis į Užimtumo tarnybą

Lapkritį pasibaigus nustatytai kvotai paslaugų ir statybų sektoriuose, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu priimtas sprendimas ją padidinti. Šiems metams nustatytoji 35950 kvota trūkstamų profesijų trečiųjų šalių piliečiams...