Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Kardiologai pacientą nuo širdies infarkto gelbėjo du kartus

2023/11/17


Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro medikams tą patį ligonį iš mirties gniaužtų teko gelbėti du kartus: ištikus širdies infarktui bei nustačius, kad netrukus gali įvykti dar vienas infarktas.

Šiaulietis Svajūnas Kačenauskas, anksčiau jokių problemų su širdimi neturėjęs, negaili padėkos žodžių intervenciniams kardiologams doc. Andriui Berūkščiui ir Vilmantui Smalinskui, atstačiusiems kraujotaką visiškai užsikimšusiose kraujagyslėse. Kardiologai džiaugiasi, kad daugelio medicinos specialistų dėka pavyko greitai atverti širdies arteriją ir atstatyti širdies raumens kraujotaką, todėl širdis nuo ūminio miokardo infarkto beveik nenukentėjo.

Širdis „streikavo“ ne kartą

Šiaulietis Svajūnas Kačenauskas sako, kad iki 52-ejų gyvenimo metų jokių rimtų sveikatos problemų neturėjo. Tad pasijuto nejaukiai, kai spalio pradžioje, darbo reikalais vykstant keltu iš Norvegijos į Klaipėdą, pasijuto blogai. „Užspaudė krūtinės viršų, rankos kojos nutirpo. Apėmė didžiulė baimė, nes nežinojau, ko pagalbos prašyti“, – prisimena Svajūnas keistą sveikatos sutrikimą, trukusį keliolika minučių.

Savijautai pagerėjus, vyras net pamiršo apie tai, kas jam nutiko kelte. Tačiau širdis po trijų dienų negalavimą vėl priminė. „Šeštą ryto kėliausi iš lovos ir taip blogai pasidarė, šaltas prakaitas kūną išpylė, krūtinę suspaudė nepakeliamas skausmas“, – prisiminė Svajūnas klastingos ir sunkios ligos, apie kurią niekad net nebuvo pagalvojęs, požymius.

„Nežinau, kaip patekau į greitosios automobilį – man akyse „išsijungė šviesa“ ir nieko daugiau neprisimenu“, – dalinasi S. Kačenauskas dienos, galėjusios tapti paskutiniąja gyvenimo diena, įspūdžiais.

Pakitimų rasta daug

Panašiai paciento ligos pradžią apibūdina ir jį gydęs intervencinis kardiologas Vilmantas Smalinskas. Pasak jo, pacientas Svajūnas Kačenauskas spalio 11-osios dienos ankstų rytą pajuto stiprų krūtinės skausmą. Panašaus pobūdžio skausmus jautė jau apie savaitę, tačiau jie buvo silpnesni, trukdavo trumpiau, praeidavo savaime, tad pernelyg dėmesio nekreipė. Tačiau tą lemtingą rytą, kai ištiko ūminis miokardo infarktas, skausmas buvo labai stiprus, todėl kvietė Greitąją medicinos pagalbą.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje pacientui nedelsiant atlikta vainikinių arterijų angiografija, kurios ėmėsi intervencinis kardiologas doc. Andrius Berūkštis.
Procedūros metu jaunam vyrui širdies vainikinėse arterijose pakitimų rasta daug. Tuokart atlikta visiškai užakusios labai stambios širdies arterijos angioplastika ir stentavimas, kurio metu implantuotas stentas – specialus metalinis vamzdelis, kuris palaiko atvirą arterijos spindį. Taip kraujotaka pačioje svarbiausioje širdies arterijoje buvo visiškai atstatyta.

„Laimei pacientas į ligoninę nuo skausmų pradžios pateko greitai, pavyko greitai atverti širdies arteriją ir atstatyti širdies raumens kraujotaką, todėl širdis nuo ūminio miokardo infarkto beveik nenukentėjo“, –džiaugiasi sėkmingai suteikta pagalba gydytojas kardiologas doc. A. Berūkštis.

Pakitimai kraujagyslėse neramino

Po sudėtingos angioplastikos procedūros širdies skausmas praėjo, pacientas jautėsi visiškai gerai, tačiau pradinės vainikinių arterijų angiografijos metu rasti pakitimai gydytojams neleido jaustis ramiai, nes aptikta dar viena kritiškai susiaurėjusi kraujagyslė, dėl to grėsė dar vienas miokardo infarktas.

Sukviestas gydytojų konsiliumas nusprendė, kad būtinai reikia atlikti stentavimą ir šią arteriją „išplėsti“ bei atstatyti normalią kraujotaką.

Po kelių dienų, ilgai nelaukiant, intervencinis kardiologas Vilmantas Smalinskas atliko antrąją sudėtingą angioplastiką. Taip atkurta visų širdies zonų kraujotaka. Atgavęs jėgas ir sustiprėjęs pacientas iš ligoninės išvyko į reabilitacijos centrą.

Pagalba – visą parą

Sudėtingas procedūras pacientui atlikę ir gyvybę išgelbėję gydytojai intervenciniai kardiologai A. Berūkštis ir V. Smalinskas atliko didžiausią darbą, gelbėjant šio paciento gyvybę. Tačiau visų nuopelnų sau neprisiima ir akcentuoja: ypač svarbu, kad pacientas į ligoninę atvyko laiku, tai artimųjų bei Greitosios medicinos pagalbos stoties medikų nuopelnas. Atvykęs ekipažas ne tik suteikė skubią kvalifikuotą pagalbą, bet ir informavo ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių, kad atvežamas miokardo infarkto ištiktas žmogus. Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje šiems pacientams „uždegama žalia šviesa“ t.y. tokiems pacientams suteikiama pirmumo teisė: pacientą apžiūri medikas, kuris įvertina būklę, skubiai atliekami būtiniausi tyrimai. Apie paciento atvykimą skubiai informuojamas kardiologas.
Tuo šio paciento, bei kitų miokardo infarkto ištiktų žmonių sėkmės istorija nesibaigia. Pasak gydytojo V. Smalinsko, labai svarbus ir Kardiologinės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus medikų darbas bei jų sklandus bendradarbiavimas su Intervencinės kardiologijos skyriumi.

Miokardo infarkto ištiktiems pacientams skubi intervencinė pagalba teikiama ištisą parą.

Suserga vis jaunesni

Medikams nerimą kelia faktas, kad šiomis, itin sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis serga vis jaunesni pacientai (ypač vyrai). 52-eji metai, pasak gydytojo V. Smalinsko, per jaunas amžius sirgti miokardo infarktu. Daugėja ir įsisenėjusios ligos atvejų, dėl ko paciento gydymas tampa sudėtingesnis ir komplikuotas.
Gydytojai kviečia rūpintis savo arteriniu kraujo spaudimu, cholesterolio kiekiu kraujyje ir visais kitais šių ligų rizikos veiksniais, kuriuos galima kontroliuoti ir atitolinti pavojingas ligas: hipertenziją, cukrinį diabetą.

„Taip pat reikėtų neignoruoti skausmo krūtinėje, kuris atsiranda nuo didesnio fizinio krūvio, o kartais miokardo infarktas gali sukelti pykinimą ir vėmimą, kas dažnai palaikoma visai su širdimi nesusijusia liga“, – pataria gydytojas V. Smalinskas, pasirengęs padėti pacientams, tačiau kviečia nelaukti sunkiausio momento ir rūpintis savo sveikata kasdien.

 

Partnerio turinys

Zitos Katkienės nuotr. – Respublikinės Šiaulių ligoninės intervenciniai kardiologai Vilmantas Smalinskas (kairėje) ir doc. Andrius Berūkštis

Dalintis