Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Vokietijos Heseno žemėje – mėlynojo liežuvio liga

2024/07/08


Heseno žemės ūkio ir aplinkos, vynuogininkystės, miškininkystės, medžioklės ir bendruomenės ministerija pranešė apie pirmąjį galvijams patvirtintą mėlynojo liežuvio ligos atvejį. Tai reiškia, kad federalinė žemė praranda šia liga neužkrėstos teritorijos statusą, gyvulių augintojams atsiranda prekybos apribojimų. Liga dar toli nuo Lietuvos, tačiau globaliame pasaulyje saugumas yra sąlyginis, padėtis gali greitai pasikeisti.

Sergantis gyvūnas aptiktas Alsfelde, Vogelsbergo apkrityje. Įtarimas dėl mėlynojo liežuvio ligos patvirtintas tyrimais Heseno valstybinėje laboratorijoje. Gyvūnų liga paveikia atrajotojus – galvijus, tai taip pat avis, ožkas, kupranugarius.

Pasak ministerijos, Heseno žemė dėl to praranda vadinamąjį šia liga neužkrėstos teritorijos statusą. Nuo šiol jokie gyvūnai, kuriems gresia ši liga, negali būti vežami į ES regionus, kuriuose nėra ligų, įskaitant kaimynines federalines žemes.

Kadangi ši liga Vokietijoje nebuvo aptikta daugelį metų, Federacinė Respublika oficialiai buvo laikoma neapimta mėlynojo liežuvio ligos.

2023 m. spalį 3 serotipo mėlynojo liežuvio ligos virusas pirmą kartą buvo aptiktas Nyderlanduose. Šio tipo virusas šiuo metu cirkuliuoja Belgijoje, Nyderlanduose ir Vokietijoje Heseno, Šiaurės Reino-Vestfalijos, Žemutinės Saksonijos, Brėmeno ir Reino krašto-Pfalco žemėse.

Šio tipo virusas šiuo metu cirkuliuoja Belgijoje, Nyderlanduose ir Vokietijoje: Heseno, Šiaurės Reino-Vestfalijos, Žemutinės Saksonijos, Brėmeno ir Reino krašto-Pfalco žemėse.

Praėjusį mėnesį Hesenas patvirtino atrajotojų skiepijimą nuo mėlynojo liežuvio ligos. Vakcinavimas yra subsidijuojamas: 2 Eur už vakcinos dozę avims ir 3 Eur – galvijams. Siekiant sukurti imunitetą, galvijams būtina skirti dvi vakcinos dozes, tarp kurių yra maždaug trijų savaičių pertrauka. Avims ir ožkoms pakanka vienos vakcinacijos. Imunitetą ligai gyvūnai įgyja po trijų savaičių.

Heseno žemės ūkio ir aplinkos, vynuogininkystės, miškininkystės, medžioklės ir bendruomenės ministerijos duomenimis, Hesene laikoma apie 400 000 galvijų ir 165 000 avių.

Trumpai apie mėlynojo liežuvio ligą

Mėlynojo liežuvio ligą (angl. Bluetongue – BT) sukelia virusas, kuris veikia atrajotojus: galvijus, avis, ožkas bei laukinius atrajotojus, taip pat kupranugarius. Gyvūnas gyvūnui ligos neperduoda, virusą platina Culicoides genties kraujasiurbiai vabzdžiai.

Virusas nėra pavojingas žmonėms. Todėl mėsa ir pienas bei iš jų pagaminti produktai nedvejojant gali būti vartojami, jiems netaikomi prekybos apribojimai.

Lietuvoje mėlynojo liežuvio liga niekada nebuvo registruota. Tačiau globaliame pasaulyje nuo to nesame apsaugoti. Pasak Heseno žemės ūkio ir aplinkos, vynuogininkystės, miškininkystės, medžioklės ir bendruomenės ministerijos, kad mėlyojo liežuvio liga gali patekti ar plisti šiais keliais:

  • su vėju plačiau pasklindant užkrato nešiotojams vabzdžiams;
  • įvežant ligos platintojus per prekybos ir transporto logistiką;
  • prekiaujant užsikrėtusiais gyvūnais, jų sperma, embrionais ir kiaušinėliais

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis