Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

VU dermatovenerologė: UV lempos gali pažeisti ląsteles, bet gali ir pagydyti odos ligas

2023/02/13


Ultravioletinės nagų lempos, naudojamos grožio salonuose gelinio manikiūro darymo metu, gali sukelti ląstelių pakitimus ir padidinti tikimybę susirgti odos vėžiu, rodo Kalifornijos universiteto mokslininkų tyrimo rezultatai. Tyrėjai paveikė žmonių ir pelių ląsteles UV spinduliais ir nustatė, kad toks 20 minučių trukmės seansas sukėlė 20–30 proc. ląstelių mirtį. Trys iš eilės 20 minučių trukmės seansai sukėlė 65–70 proc. paveiktų ląstelių mirtį. Likusios ląstelės patyrė mitochondrijų ir DNR pažeidimus, sukėlusius mutacijas, kurios buvo pastebėtos odos vėžiu sergančių žmonių organizmuose.

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto mokslininkė, dermatovenerologė gyd. Inga Kisielienė labai džiaugiasi, kad apie tai pradedama kalbėti, ir siūlo nenumoti ranka į galimas rizikas bei kiek įmanoma rečiau naudotis manikiūro salonų ir soliariumų paslaugomis.

Tai tik pirmos tyrimo fazės rezultatai

Daugumai žinoma, kad ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai gali sukelti odos senėjimą ar net vėžį, bet medikams kildavo klausimų ir dėl manikiūro meistrų naudojamų UV lempų poveikio.

Mokslininkė I. Kisielienė paaiškina, kad UV spinduliai pagal jų bangos ilgį yra skirstomi į UV-A, UV-B ir UV-C.

„Dažnai manikiūro salonuose yra naudojamos lempos su UV-A spektro spinduliais (jų bangos ilgis yra 315–400 nanometrų), kurie yra ilgesni ir pasiekia gilesnius odos sluoksnius, kaip ir saulės skleidžiami spinduliai, galintys sukelti odos vėžį arba kitus odos pakitimus. Gelinio manikiūro metu plaštaka dedama po UV lempa ir ta dalis odos yra veikiama UV spindulių. Jei mes tai darome dažnai ir ilgą laiko tarpą, akumuliacinė UV spindulių dozė tose vietose yra daug didesnė negu kitur ir tikimybė, kad ten atsiras ląstelių pažaida, yra didesnė. Todėl tyrimas tikrai turėtų priversti susimąstyti“, – sako pašnekovė.

Tačiau ji priduria, kad 100 proc. tvirtinti, jog UV lempos pavojingos ir sukelia vėžį, tikrai dar negalima, nes nebuvo atlikti ikiklinikiniai ir klinikiniai tyrimai su gyvūnais ir žmonėmis.

Kalifornijos universiteto mokslininkai laboratorijoje UV spindulius naudojo tiesiogiai žmonių ir pelių ląstelėms keratinocitams paveikti ir tas poveikis atskiroms ląstelėms UV šviesoje gali skirtis nuo tyrimo su gyvais žmonėmis ir gyvūnais, nes ląstelės, esančios gyvame organizme, turi tam tikrų apsauginių mechanizmų.

Ultravioletiniai spinduliai naudojami gydymui

UV spinduliai ne visada yra kenksmingi mūsų sveikatai. Pavyzdžiui, UV-B spinduliai, kurie yra trumpesni ir labiau veikia tik odos paviršių, yra dažniausiai naudojami gydant odos ligas.

„Siaurabangė UV-B spinduliuotė, kai naudojamas tik vienas spindulys, priskiriama prie saugių procedūrų odos ligoms gydyti, bet tik su gydytojo leidimu. Dermotologai UV-B šviesą naudoja žvynelinės, dermatito, egzemos, baltmės, odos limfomoms gydyti, tačiau visada tai daro atsižvelgdami į žmogaus odos fototipą bei naudos ir žalos santykį. Pasveriama, kiek galima skirti spindulių, kad gydymas būtų saugus. Iki 80 kursų gydomosios fototerapijos per metus yra tikrai saugi dozė pacientui“, – teigia I. Kisielienė.

Dermatovenerologė Inga Kisielienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Medikai skaičiuoja, kad iki 200 procedūrų su UV-A spinduliuote ir iki 500 procedūrų su UVB 311 nanometrų (siaurabange) spinduliuote yra saugi riba, bet ją peržengus jau rekomenduojama atsargiau skirti fototerapiją ir vertinti tokį pacientą kaip turintį didesnę tikimybę susirgti odos vėžiu.

Į soliarumą – ne daugiau kaip 20 kartų per metus

Soliarumai, naudojami ne gydymo tikslais, paprastai taiko platesnį spektrą UV spindulių (ir UV-A, ir UV-B). Į juos žmonės vaikšto dažniau nei į medicinines fototerapijos procedūras ar į manikiūrą – kartais net ir kasdien ar 2–3 kartus per savaitę šaltojo sezono metu, todėl jų gaunamas spindulių kiekis būna daug didesnis.

„Jeigu į soliariumus einama daugiau kaip 20 kartų per metus, mes, dermatologai, tokį asmenį laikome rizikos veiksnį turinčiu pacientu, vertinant odos vėžinius susirgimus. Todėl, jeigu nėra medicininių indikacijų, tai į soliarumus eiti nėra rekomenduojama. Galima pabūti saulėje tiek, kiek mums užtenka vitaminui D pasisavinti – iki 15 min. vasaros metu ar šiltuose kraštuose“, – kategoriškai sako medikė.

Einant darytis gelinio manikiūro ji rekomenduoja prieš procedūrą patepti rankas apsauginiu kremu nuo saulės, kuris apsaugo ir nuo UV-A spindulių, arba rinktis kitos rūšies manikiūrą ar lempas, skleidžiančias kitą bangos ilgį, pvz., LED lempas.

 

VU informacija

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...