Columbus +9,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024
Columbus +9,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024

pixabay.com nuotr.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
 

Vynuogių augintojai ir vyno gamintojai kviečiami kreiptis dėl paramos

2024/09/15


Spalio 1–31 d. vynuogių augintojai ir vyno gamintojai turės galimybę dar kartą šiemet kreiptis dėl paramos vystyti savo veiklas. Šiam paraiškų, teikiamų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) sektorinę intervencinę priemonę „Investicijos į vyno sektorių“, priėmimo etapui skirta 33 tūkst. eurų paramos lėšų.

Remiama veikla

Pagal sektorinę intervencinę priemonę remiamos šios veiklos:

  • vyninių vynuogių veislių pirminė gamyba (investicijos, reikalingos vynuogių auginimui, derliaus nuėmimui, saugojimui ir tvarkymui (iš esmės nekeičiant produkto savybių);
  •  vyno gamyba (investicijos, reikalingos vynuogių perdirbimui ir vyno gamybos infrastruktūrai).

Kam teikiama parama

Dėl paramos kviečiami kreiptis (gali atitikti abi kategorijas):

  • vyninių vynuogių veislių augintojai – fiziniai bei juridiniai asmenys, kurie yra registruoti maisto tvarkymo subjektai, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą valdų registre (prie užregistruotos žemės ūkio valdos nurodyta vynuogių auginimo ekonominės veiklos rūšis pagal ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK 2 red.), kodas klasifikatoriuje – A01 01.2 01.21 (vynuogių auginimas).

Pareiškėjo auginamos ar planuojamos auginti vynuogės turi būti skirtos tik Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 VII priedo II dalyje nurodytų vynuogių produktų gamybai: vynui, jaunam rauginamam vynui, likeriniam vynui, putojančiam vynui, rūšiniam putojančiam vynui, rūšiniam aromatiniam putojančiam vynui, gazuotam putojančiam vynui, pusiau putojančiam vynui, gazuotam pusiau putojančiam vynui, vynuogių misai, iš dalies raugintai vynuogių misai bei iš dalies raugintai vynuogių misai, gauta iš vytintų vynuogių, koncentruotai vynuogių misai, rektifikuotai vynuogių misai, vynui iš vytintų vynuogių, vynui iš pernokusių vynuogių, vyno actui.;

  • vyno gamintojai – juridiniai asmenys, kurie yra registruoti maisto tvarkymo subjektai, turintys Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) išduotą alkoholio produktų gamybos licenciją ir gaminantys ar planuojantys gaminti iš Lietuvoje išaugintų vyninių vynuogių veislių Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 VII priedo II dalyje nurodytus vynuogių produktus. Jei pareiškėjas yra vyno gamintojas, jis turi būti labai maža, mažoji ar vidutinė įmonė, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme.

Paraiška gali būti teikiama kartu su partneriu (-iais), kuris (-ie) užsiima ar planuoja užsiimti vyninių vynuogių veislių pirminės gamybos ir (ar) vyno gamybos iš Lietuvoje išaugintų vyninių vynuogių veislių veikla ir dalyvaus įgyvendinant ir (ar) finansuojant projektą ir atitiks bendrąsias tinkamumo sąlygas, reikalavimus bei tinkamumo kriterijus, nurodytus priemonės įgyvendinimo taisyklėse.

Su partneriu iki paraiškos pateikimo turi būti pasirašyta jungtinės veiklos sutartis, sudaryta laikantis pagrindinių geros partnerystės principų,– ją būtina pateikti kartu su paraiška.

Paramos suma ir intensyvumas

Paramos suma vienam projektui – iki 10 tūkst. Eur. 

Paramos intensyvumas – 40 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų, jei projektas įgyvendinamas Sostinės regione, ir 50 proc., jei projektas įgyvendinamas Vidurio ir vakarų Lietuvos regione.

Paramos dydis skaičiuojamas atsižvelgiant į tinkamas finansuoti projekto išlaidas be pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Jei pareiškėjas naudojasi projekto įgyvendinimui skirtais kredito įstaigų išduotais kreditais ir (ar) finansine nuoma (lizingu), į paramos sumą įtraukiama valstybės pagalba, skiriama kompensuojant dalį kredito įstaigai ir (ar) finansinės nuomos (lizingo) bendrovei sumokėtų palūkanų, ir (ar) dalis garantinio užmokesčio, kuris mokamas UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondui už garantijos suteikimą kredito įstaigai ar finansinės nuomos (lizingo) bendrovei.

Tinkamos finansuoti išlaidos

Paramos lėšomis gali būti finansuojamos šios investicijos: statyba, rekonstravimas, kapitalinis remontas, modernizavimas, siekiant nekilnojamą turtą pritaikyti vynuogių pirminei gamybai ir vyno gamybai; pagrindiniai infrastruktūros darbai;  įranga (nauji įrenginiai ir mechanizmai), t. y. įrenginiai ar įranga, mechanizmai, įtaisai, įrankiai, naudojami valdymo, organizavimo ir kontrolės sistemoje, įskaitant kompiuterinę įrangą ir su ja susijusias programas, skirtas informacinių ir ryšių tinklų plėtrai, skaitmeninės technologijos, kai užsiimama vyno gamyba - vynuogių perdirbimo įranga, fermentacijos įrenginiai, vyno gamybos įranga, skirta vynų ir misos apdorojimui, speciali įranga žaliavų ir produktų transportavimui gamybos patalpose, blendinimo (maišymo), brandinimo ir laikymo įranga, įranga, skirta putojančių vynų technologijai, išpilstymo, ženklinimo, pakavimo įranga, atliekų perdirbimo ir tvarkymo įranga, speciali kompiuterinė ir programinė įranga, skirta įrangos ar technologinio proceso valdymui, laboratorinė įranga ir kitos, nurodytos Įgyvendinimo taisyklėse.

Atrankos kriterijai

Pateiktos paraiškos bus vertinamos pagal atitiktį atrankos kriterijams – juos atitikus bus suteiktas atitinkamas balų skaičius.

Žemiau pateikiami paraiškų atrankos vertinimo kriterijai:

  • Pareiškėjas yra vyninių vynuogių veislių augintojas ir Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 VII priedo II dalyje nurodytų vynuogių produktų gamintojas – suteikiama 30 balų.
  • Pareiškėjas yra vyninių vynuogių veislių augintojas, paraiškos pateikimo dieną negaminantis Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 VII priedo II dalyje nurodytų vynuogių produktų, jis įsipareigoja pradėti juos gaminti iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos – suteikiama 20 balų.
  • Pareiškėjas vyninių vynuogių veislių auginimo ir (ar) Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 VII priedo II dalyje nurodytų vynuogių produktų gamybos veiklą vykdo kaimo vietovėje – suteikiama 10 balų. Kaimo vietovė – viensėdis, kaimas, miestelis, miestas ar kita gyvenamoji vietovė, kurios gyventojų skaičius neviršija 6 tūkst., jei intervencinės priemonės aprašyme ir (arba) įgyvendinimo taisyklėse nenurodyta kitaip.
  • Daugiau kaip 5 proc. tinkamų finansuoti išlaidų skiriama bent vienam veiksmui, kuris padėtų apsaugoti aplinką, prisitaikyti prie klimato kaitos, gerinti gamybos sistemų ir procesų tvarumą, mažinti ES vyno sektoriaus poveikį aplinkai, taupyti energiją ir gerinti visuotinį energijos vartojimo efektyvumą vyno sektoriuje, – suteikiama 10 balų.
  • Pareiškėjas projekte investuoja į gamybinių procesų skaitmeninimą – suteikiama 10 balų.
  • Pareiškėjas – jaunasis ūkininkas, kuris atitinka Administravimo taisyklių 5 punkte nurodytus reikalavimus arba ne vyresnis kaip 40 m. (imtinai) fizinis asmuo, arba juridinis asmuo, kurio vienasmenis valdymo organas arba ne mažiau kaip 50 proc. šio juridinio asmens kolegialaus valdymo organo narių yra ne vyresni nei 40 metų (imtinai) (tais metais, kai pirmą kartą teikia paraišką, paraiškos teikimo dieną nesuėję 41 metai) fiziniai asmenys, – suteikiama 10 balų.
  • Pareiškėjas vykdo ekologinę gamybą arba kontroliuojančioje institucijoje yra registruotas kaip perėjimo prie ekologinio ūkininkavimo laikotarpio ūkis ir turi sertifikavimo institucijos išduotą ekologinės gamybos patvirtinimo dokumentą bei įsipareigoja iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos vykdyti ekologinę gamybą – suteikiama 10 balų.

Norint gauti paramą, privaloma surinkti 30 balų. Jeigu projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektas nesurinko 30 balų, paramos paraiška atmetama.

Dalintis