Kaunas +15,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025
Kaunas +15,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025

Žalia šviesa jūsų augalams

2022/12/20


Baigiantis lapkričiui iš lauko atsinešti prieskoninių daržovių kereliai ima atrodyti vis liūdniau, o iš parduotuvės parsineštas rozmarinas vazonėlyje ima skursti... O kaip kitaip, kai už lango vis daugiau tamsos? Žalumynams suvešėti trukdo nuolatinis šviesos stygius. Paieškokime būdų, kaip šią problemą išspręsti.

Saulę pakeičia elektros šviesa

Jau seniai pastebėta, kad saulės šviesą gali pakeisti elektros šviesa. Efektą duodavo net po baltais gaubtais įsuktos paprastos kaitrinės lemputės.

Jas pakeitė LED šviestuvai, kurie suteikia dar daugiau galimybių: galima pasirinkti tiksliai tokį bangos ilgį, kokio reikia augalams augti, vystytis, jų fotosintezei ir medžiagų apykaitai.

Kaip išsirinkti tinkamiausią lempą augalams apšviesti, kokiu atstumu ją kabinti?

Dėmesio: temperatūra

Norint džiaugtis sodria augalų žaluma bei puošniu žydėjimu, patartina įjungti papildomą dirbtinį apšvietimą tuo laiku, kai augalus pasiekia mažiau intensyvi natūrali šviesa.

Žinokite, kad yra vienas svarbus dėsnis: apšvietimo laikas ir temperatūra turi sutapti. Šviesiuoju paros metu patalpoje temperatūra turi būti aukštesnė, o naktį – žemesnė. Pavyzdžiui, optimali temperatūra daigams yra 21 °C dieną ir 17 °C naktį. Kadangi gyvenamosiose patalpose yra pernelyg šilta ir temperatūros negalite sumažinti, tuomet augalams reikia intensyvesnio apšvietimo.

Šilta ir šalta šviesos

Saulė yra universalus šviesos šaltinis augalams ir patenkina visus jų poreikius. O štai dirbtinį šviesos šaltinį augintojas turi rinktis atidžiai, įvertinti, kokią informaciją apie savo produktus teikia gamintojas, ir tinkamai pasirinkti šviesos spektrą galvojant apie savo augalus.

Kaitrinės lemputės skleidžia daugiau šilumos, LED lempos, skleidžiančios šiltą baltą šviesą, spektre turi per mažai mėlynos, o būtent ji yra svarbiausia stabdant perteklinį daigų tįsimą.

Buitinės lemputės

Galbūt tinkama išeitis būtų naudoti šaltą baltą šviesą skleidžiančias buitines lemputes? Iš tiesų, tai būtų gerokai pigesnė alternatyva specialioms lempoms. Jų spektre raudonos ir mėlynos santykis galėtų būti tinkamas augalams. Tokios papildomos šviesos gali pakakti auginant kai kuriuos žalumyninius augalus.

Čia reikėtų įsidėmėti dar vieną sąvoką – fotosintetiškai aktyvi šviesa. Tarkim, gyvenamosioms patalpoms apšviesti skirtos šiltos šviesos lempos neskleis augalams suprantamos fotosintetiškai aktyvios šviesos. Tos pačios galios buitinės šaltos baltos šviesos lemputės skleis nuo 3 iki 10 kartų mažiau fotosintetiškai aktyvios šviesos nei specializuotos LED lempos augalams.

Naktį augalai ilsisi

Gali kilti mintis, kad augalus dėl aukštesnės temperatūros reikėtų apšviesti kiaurą parą. Toks mąstymas klaidingas. Šviesos trukmė augalams yra signalas, lemiantis vystymosi procesus, tad apšviečiant juos kiaurą parą bus sutrikdytas vidinis augalų laikrodis.

Nakties metu augalai ilsisi, tai ramybės periodas, o dieną – augimo metas. Tuo metu ir turi būti papildomai apšviečiami augalai, kad šviesa teiktų energiją fotosintezei.

Kaip rinktis?

Kaip nepasiklysti lempų ir šviestuvų augalams įvairovėje? Skirtingi gamintojai siūlo skirtingą apšvietimo strategiją. Vieni universalias lempas, tinkančias visiems augalams, kiti apšvietimą pritaiko skirtingoms augalų grupėms. Taigi turėkite omenyje, kad vienos lempos gali būti skirtos auginti daigams, kitos augalams žiemoti ir pan. Todėl pasidomėkite, kokiems augalams lempą rekomenduoja gamintojas.

Atkreipkite dėmesį į informaciją, kokį plotą lempa apšvies, ir suplanuokite, kokio reikia jūsų turimiems augalams.

Teisingai naudokimės

Nenumokite ranka į saugų lempų atstumą nuo augalų. Pakabinę arčiau nei galima, ne tik rizikuojate nudeginti lapus, bet ir nepasieksite gero efekto, nes netolygiai pasiskirstys šviesos spalvos.

Apšviečiamo ploto centre šviesos intensyvumas paprastai yra didesnis nei pakraščiuose – periodiškai sukeiskite augalus vietomis.

Augalus patartina papildomai apšviesti 12–18 valandų. Lemputes paprastai galima įsukti į bet kurį šviestuvą su standartiniu E27 lizdu.

Padidėja trąšų poreikis

Papildomai apšviečiant augalus, net ir žiemos metu, padidėja poreikis vandeniui ir maisto medžiagomis, tad rekomenduojama papildomai patręšti organinėmis ar mineralinėmis trąšomis.

Norint, kad augalai sėkmingai augtų ir vystytųsi, be papildomo apšvietimo ir šilumos reikalingos ir maitinamosios medžiagos.

Spalvų poveikis

  • Sodri raudona šviesa yra pagrindinė energija fotosintezei.
  • Sodri mėlyna stabdo augalų tįsimą, lemia lapų spalvą, tvirtumą, skatina šaknų sistemos formavimąsi.
  • Tolima raudona yra svarbus signalas augalui vystytis.
  • Žalia naudinga fotosintezei augalų lapijos viduje.
  • Balta sudaryta iš raudonos, mėlynos ir žalios, todėl papildo jų funkcijas.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Akvilės Viršilės ir Dariaus Pauliukaičio nuotraukos

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis