Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024
Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024

„Žaliosios bangos“ biznis įsisiūbuoja

2023/04/13


ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ.  – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) įvykdė savo planą – Europos Komisija (EK) patvirtino Lietuvos pateiktą 16 mln. eurų vertės schemą, skirtą paremti 8 000 ha šlapynių atkūrimą. Žemdirbiai vienbalsiai tvirtina, kad žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas stipriai stengėsi, kad gautų tuos milijonus. Pasak jų, kaip šie pinigai prisidės prie mūsų šalies ekonomikos gaivinimo, gali atsakyti tik ponai, nesidarbuojantys žemės ūkyje.

Nusprendė kitaip

EK atstovybė Lietuvoje pranešė, kad ši schema bus finansuojama pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF). Schemos tikslas – paskatinti ūkininkus pereiti nuo tradicinio intensyvaus ūkininkavimo nusausintuose durpynuose prie klimatui nekenkiančių šlapynių. Paramos gavėjais galės būti mažosios arba vidutinės įmonės, užsiimančios pirmine žemės ūkio produktų gamyba, teisėtais pagrindais valdančios žemės plotus, kuriuose planuojama atkurti drėgmę. Schema bus taikoma iki 2026 m. birželio 30 d. Kaip sakė Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas, šią idėją – atkurti šlapynes, pateikė ne ūkininkai. Todėl ji ir bus naudinga ne jiems. Kam šie pinigai nukeliaus, galbūt galėtų įvardyti žemės ūkio ministras K. Navickas?

„Kuomet užgimė kalba apie RRF fondus, ūkininkai visą laiką sakė, kad pinigai galėtų būti naudingi žemės ūkiui ir jį pakelti į kitą lygmenį, į konkurencingumo didinimą. Todėl buvo teikiami pasiūlymai, kaip išmani technika ir žemės tyrimai pagerintų žemės ūkį, kaip visa tai kartu atsilieptų aplinkosaugos gerinimui ir kaip didintų ūkių konkurencingumą, kaip efektyviau ir tausiau būtų naudojamos trąšos, pesticidai. Vienu šūviu buvo galima nušauti kelis zuikius. Tačiau ministrui ir jo komandai tai pasirodė nereikšminga ir jie nusprendė kitaip“, – „Ūkininko patarėjui“ dėstė M. Puidokas ir pridūrė, kad 16 mln. Eur suma – nejuokinga. Reikalavimai paramos gavėjams – taip pat. Jie skirti ne ūkininkams, o mažoms ir vidutinėms įmonėms. Tarsi visa tai būtų specialiai kai kam surašyta ir ant lėkštutės padėta.

Ekonominės naudos nebus

Mažeikių r. ūkininkas Aud­rius Vanagas ŪP sakė, kad 16 mln. Eur bus įsisavinti, tačiau jie jokios ekonominės naudos Lietuvai neduos. Jis paminėjo, kad RRF pinigai buvo skirti žemės ūkio ekonomikai gaivinti. „Todėl neįsivaizduoju, kokį grįžtamąjį ryšį parama, kuri yra duodama pelkėms atkurti, turi ekonomikai. Tai – visiškai nesuderinama“, – piktinosi redakcijos pašnekovas. Jis tikino, kad iš RRF lėšų turėjo būti finansuojamas žemės ūkis, bet jam nebuvo skirta nei cento.

Pasak A. Vanago, ŽŪM buvo siūlyti variantai: tiek dirvožemio tyrimams atlikti, tiek tiksliajam tręšimui, kad ūkininkai tikrai pajustų ekonominę naudą. „Tręšimas ten, kur reikia, ir tiek, kiek reikia, duoda didžiausią derliaus potencialą su mažesnėmis sąnaudomis. Čia ir būtų buvęs geriausias sprendimas, kai ir gamta būtų mažiau teršiama, ir... Galima daug kalbėti. Tačiau kas iš to? Diskusijos su ministerija nebuvo. Ministerija viską pasirinko ir padarė savo nuožiūra. Todėl mes įžvelgiame, kad čia – tęstiniai projektai, skirti negamybinėms investicijoms, kaip mes vadiname. Tokie buvo ir meldinių nendrinukių apsaugos projektai. Būtent tie patys plotai ir dabar bus finansuojami. Todėl matome didelę neteisybę, su kuria negalime susitaikyti“, – atviravo Mažeikių r. ūkininkas.

Pateikė klausimą

A. Vanagas žemės ūkio ministrui norėjo užduoti jam rūpimą klausimą: „Kodėl Europos Sąjungos (ES) kontekste Lietuva vienintelė turi netgi 3 ekologinių sistemų priemones šlapynėms ir dirvožemiams, o kitos ES šalys tam visiškai neskiria dėmesio?“ Iš 27 ES šalių 20 apskritai šių priemonių neturi, nes panašu, kad tai nėra prioritetas anglies išsaugojimui. Po dvi ekologinių sistemų priemones turi Belgija ir Ispanija, po vieną – Lenkija, Vokietija, Kroatija ir Bulgarija.

ŽŪM Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius atsakė, kad strateginiame plane yra numatytos dvi ekologinės sistemos, susijusios su pievų ir šlapynių priežiūra. Tai: „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“, į kurią įeina „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“, prisidedantis prie gyvulininkystės skatinimo, ir „EB svarbos natūralių pievų ir šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“.

Pasak ŽŪM, intervencinėmis priemonėmis „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“ ir „Eroduotos žemės keitimas pievomis“ siekiama mažinti dirvožemio eroziją ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas, padidinti organinės medžiagos kiekį dirvožemyje ir biomasėje, ariamuosiuose durpžemiuose ir eroduotuose žemės plotuose įrengiant ir išlaikant pievas. Intervencinė priemonė prisidės prie geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 1 reikalavimo įgyvendinimo, nes pasibaigus įsipareigojimų laikotarpiui, pagal priemonę deklaruoti plotai taps daugiametėmis pievomis. „Atkreipiame dėmesį, kad BŽŪP yra numatytas naujas GAAB 2, skirtas durpynų ir šlapynių apsaugai, kuris turės būti taikomas visose ES šalyse. Šlapynės yra itin vertingos ekosistemos, kurių apsauga yra svarbi siekiant ES ir globalių biologinės įvairovės apsaugos ir atkūrimo tikslų. Kitos daug durpžemių turinčios ES šalys taip pat finansuoja durpžemių atkūrimą, siekdamos sumažinti ŠESD emisijas – iš RRF, iš Teisingos pertvarkos fondo, iš LIFE programos, iš nacionalinio biudžeto ar kitų šaltinių.“

Šlapynės – tarsi anekdotas

Šlapynių atkūrimo tema su redakcija kalbėdamas Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas pašmaikštavo, kad ji – tarsi anekdotas, iš kurio išbraukus necenzūrinius žodžius liktų tik jungtukai ir kableliai. „Taip gyvename, nes mūsų niekas neklausia ir neklauso. Buvo geresnių variantų. Visi prisimename, kaip buvo paruoštas projektas tvariam ūkininkavimui su žemės tyrimais, tvariomis technologijomis, jam ir pinigėlių nedaug reikėjo. Tačiau jam neatsirado vietos“, – kalbėjo E. Pranauskas.

Projektą, kurio poreikį juto mūsų šalies žemdirbiai, buvo paruošusi Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA). Asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas sakė, kad šiam projektui iš RRF būtų reikėję skirti 200 mln. Eur. Tai, anot redakcijos pašnekovo, yra panaši suma, kurią beveik visos aplinkinės valstybės ir skyrė žemės ūkiui iš RRF. Lenkija, Vokietija ir kt. valstybės skyrė iš RRF apie 10 proc. žemės ūkiui. „Mes buvome paruošę žemės ūkio skaitmenizavimo projektą, kuris visiškai atitiko RRF dvasią – ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo. Todėl pasitinkant naujuosius iššūkius visa tai buvo galima padaryti ir su mažesnėmis sąnaudomis gauti didesnius derlius. Bet tam nebuvo pritarta, buvo primityviai nuspręsta, kad sieksime ES žaliojo kurso tikslų tiesiog mažindami gamybą ir uždrausdami ūkininkauti tam tikrose teritorijose, suvaržydami agroverslą. Tokiu keistu keliu Lietuvoje einama. Ir tai, be abejonės, turės labai skaudžių pasekmių ateityje visam kaimui“, – akcentavo A. Macijauskas. Jis pažymėjo, kad šlapynių atkūrimas anaiptol neprisidės prie Lietuvos ekonomikos, bet ją dar labiau žlugdys.

Ūkininkai išeliminuoti

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 41, 2023 m. balandžio 13 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/27

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...
2024/05/27

VDU Agroinovacijų centras – naujos galimybės aukštos kokybės mokslo tyrimams

Lietuvos agrosektorius susiduria su iššūkiais, kurie tiesiogiai atsiliepia jo efektyvumui, tvarumui ir konkurencingumui. Keliami vis aukštesni reikalavimai, nuo didesnio produktyvumo, iki minimalaus išteklių naudojimo i...
2024/05/27

Nuogąstavimai pasitvirtino: Kuršių mariose pastebėtos kritusios žuvys

Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Hidrologinių tyrimų skyriaus atliktų hidrologinių matavimų duomenys parodė, kad deguonies koncentracija pasiekė vandens telkiniuose gyvenančioms žuvims, pavojingai mažą ribą.
2024/05/27

Ministras K. Navickas siekia, kad padidinti muitai būtų taikomi kuo platesniam rusiškos ir baltarusiškos žemės ūkio produkcijos sąrašui

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvaujantis  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas paragino Europos Komisiją (EK) kuo skubiau išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamų žemės ūki...
2024/05/27

Sveikatos apsaugos sistemų ekspertė: kai kurie Lietuvos rodikliai – žemiausi ES

Slopstant pasaulio šalių sveikatos apsaugos sistemas sukrėtusios Covid-19 pandemijos pasekmėms, Lietuvoje neišvengiamai teks atsigręžti į ankstesnes, dar iki pandemijos vyravusias problemas.
2024/05/27

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoj...
2024/05/27

VMVT patikrinimas atskleidė šiurkščius pažeidimus mėsos perdirbimo įmonėje: nesaugi produkcija sunaikinta

Šių metų, gegužės 8–10 dienomis Valstybinės maisto ir veterijanijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą mėsos perdirbimo įmonėje UAB „Riamona“, esančioje Alytaus rajone. &Sc...
2024/05/27

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik na...
2024/05/27

Akcijos „Saugom lydeką“ rezultatai: 80 šiukščių žvejybos pažeidimų, padaryta žala aplinkai – daugiau nei 41 tūkst. eurų

Per šių metų vasario–balandžio mėnesiais vykusią akciją „Saugom lydeką“ Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė 278 žvejybos pažeidimus, iš jų 80 – šiurkštūs. Iš pažeidėjų ...