Kalnus vysk. Jurgio Tiškevičiaus paliepimu išvertė bei parašė Žemaitijos dvasininkai. Kultūros istoriko M. Biržiškos teigimu, šį darbą galėję atlikti kun. dominikonas Jurgis Kasakauskis ar kun. jėzuitas Pranciškus Šrubauskis.
Greta lotyniškų ir lenkiškų tekstų vertimų, baigiamojoje „Žemaičių Kalvarijos kalnų“ dalyje giedamos dvi originalios giesmės: „Karaliene Maloninga, Kalvarijoj stebuklinga“ ir „Dangaus Karaliaus Motina švenčiausia“. Giesmių tekstai laiko tėkmėje būdavo literatūrinami, taisomi pagal lietuvių kalbos gramatikos taisykles, apvalomi nuo barbarizmų bei slavizmų. Jie nekart skelbti įvairiose maldaknygėse bei giesmynuose. Pakito ne tik tekstai, bet ir melodija. Senieji giedoriai su ilgesiu prisimena ,,senuosius kalnus“.
Įdomu, kad Žemaitijoje žmonės žemaičių kalnus gieda ne tik per atlaidus Žemaičių Kalvarijoje, bet ir per būdynes (šermenis), taip pat minit įvairias mirimo sukaktis, per gavėnią. Ši graži tradicija, kiek pakitusi, išliko iki mūsų dienų. Per būdynę pirmą vakarą dažniausiai žemaičių kalnus giedodavo tik giedoriai (vyrai ir moterys), o antrą vakarą kalnai buvo giedami su triūbais (iki XIX a. garsiai giedamas (šaukiamas) katalikiškas giesmes palydėdavę senoviniais muzikos instrumentais: kanklėmis, birbalais, lamzdžiais, būgnais, mediniais trimitais).
Tradicija išliko kalnus giedoti ir per gavėnią. Seniau per gavėnią kaimo žmonės giedodavo namuose: sueina kaimynai vieną gavėnios savaitę pas vieną, kitą – pas kitą kaimyną, ir t.t. Dabar kai kur dar renkasi giedoti ir namuose, bet dažniausiai eina giedoti į parapijos ar bendruomenės namus.
Žemaičių Kalvarijos Kalnų giesmės, vadinamieji Kalnai – tai liaudiškojo pamaldumo paminklas, savita Žemaitijos kultūros paveldo dalis. 2019 m. Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.
Žemaitijos nacionalinis parkas, Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Kuprelytė
Paklausyti ir pajusti autentišką Žemaičių Kalvarijos kalnų tradiciją, padedant Skuodo krašto giesmininkams bei triūbininkams, vakarą vedant kun. prof. dr. Sauliui Stumbrai, padės Klaipėdos etnokultūros centras. (iliustracija – šio vaizdo įrašo stop kadras).
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos