Taryba surengė politinius debatus dėl žemės ūkio ir maisto vizijos, kurią Europos Komisija paskelbė 2025 m. vasario 19 d.
Taryba palankiai įvertino tai, kad vizijoje pabrėžiamas dialogo su ūkininkais poreikis ir tai, kad vizijoje daugiausia dėmesio skiriama aprūpinimui maistu ir žemės ūkio gamybai.
Be ūkininkų mūsų lėkštėse nėra maisto. Norime užtikrinti, kad formuojant būsimą BŽŪP būtų atsižvelgta į jų nuomonę ir kad jie gautų paramą, kurios jiems reikia, kad galėtų toliau maitinti Europą. ES imasi veiksmų biurokratijai sumažinti, o bendros žemės ūkio politikos supaprastinimas yra konkretus to pavyzdys. Norime, kad ūkininkavimas taptų konkurencingesnis ir patrauklesnis ateities kartoms. (Tarybai pirmininkaujantis Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministras Czesławas Siekierskis)
Be to, ministrai pabrėžė, kad bendrai žemės ūkio politikai (BŽŪP) būtinas tinkamas ir atskiras biudžetas, kad ji galėtų atitikti plataus užmojo vizijos tikslus, ir daugelis nurodė, kad BŽŪP ir toliau turėtų būti grindžiama dviem ramsčiais.
Taryba sutiko, kad svarbu supaprastinti žemės ūkio politiką, kartu užtikrinant, kad būtų atsižvelgiama į nacionalinius ir regioninius ypatumus. Poreikis remti kaimo vietoves ir gerinti kartų kaitą taip pat buvo ministrų diskusijų dėmesio centre.
Kiti svarbūs tikslai, kuriuos pabrėžė ministrai, buvo šie: didinti žemės ūkio konkurencingumą ir tvarumą, skatinti ūkininkus taikyti aplinką tausojančią praktiką, parengti atsparumo vandeniui strategiją ir suteikti reikiamą finansavimą inovacijoms.
Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino užtikrinti tinkamą ES paramą kaimo vietovėms prie rytinės ES sienos, atsižvelgiant į neigiamą Rusijos agresijos karo poveikį.
Taryba aptarė žemės ūkio politikos ir prekių rinkos padėtį, visų pirma atsižvelgdama į Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą ir Jungtinių Valstijų tarifų politikos pokyčius.
Ministrai pažymėjo, kad ES žemės ūkio rinkose matyti teigiamų atsigavimo iki stabilios padėties ženklų. Vis dėlto tokie iššūkiai kaip gyvūnų ir augalų ligų protrūkiai, didelės gamybos sąnaudos ir nepalankios oro sąlygos ir toliau daro spaudimą žemės ūkio rinkoms. Taryba taip pat aptarė geopolitines aplinkybes, įskaitant JAV tarifų politikos ir prekybos su Ukraina pokyčius.
Diskusijos pradžioje dalyvavo Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministras Vitalijus Kovalis, kuris pateikė Tarybai naujausių pokyčių Ukrainos žemės ūkio rinkose apžvalgą. Ministrai turėjo galimybę pareikšti nuolatinę paramą Ukrainai ir jos žmonėms, kartu pabrėždami, kad reikia rasti subalansuotą ir abipusiai naudingą ilgalaikį prekybos su Ukraina sprendimą, kuriuo taip pat būtų apsaugoti Europos ūkininkų interesai ir konkurencingumas.
JAV klausimu ministrai pareiškė susirūpinimą dėl padėties ir paragino Komisiją nuolat informuoti Tarybą apie visus pokyčius, pabrėždami, kad svarbu toliau bendradarbiauti su JAV.
Taryba išklausė informaciją apie Komisijos 2025 m. gegužės 14 d. pateiktą pasiūlymą dėl žemės ūkio taisyklių supaprastinimo. Siūlomi pakeitimai susiję su biurokratizmo ūkininkams ir administracijoms mažinimu ir kontrolės mažinimu. Komisija trumpai pristatė dokumentų rinkinį, o ministrai pateikė savo pirminę nuomonę ir iš esmės palankiai įvertino siūlomus pakeitimus, nes jie iš esmės atspindi ūkininkų išreikštą susirūpinimą, tačiau juos turi analizuoti ir aptarti ekspertai. Ministrai taip pat pabrėžė, kad svarbu greitai priimti ir įgyvendinti siūlomas taisykles.
Parengė ŪP portalas