Prieš trejetą metų pasikeitė Šiaulių rajono Meškuičių seniūnijos Tautinių kaimo peizažas: kai sodybą įsigijo žirgų mylėtojai ir raiteliai Greta ir Aivaras Bataičiai, eiklius sportinius žirgus galima pamatyti ne tik įrengtoje jojimo aikštėje, mat kartais su reto grožio sportiniais žirgais pasižvalgyti po plačius laukus išjoja ir jaunoji ūkininkė, raitelė Greta.
Išsipildė svajonė
Tautinių kaime prieš trejetą metų Greta ir Aivaras įsigijo sodybą ir 3 ha žemės. Jie seniai svajojo turėti nedidelį nuosavą žirgyną, norėjo, kad būtų daug erdvės, o aplinkui – neaprėpiamos laukų platybės. Po dvejus metus trukusių paieškų jiems pavyko surasti tinkamą vietą. Bataičiai ir anksčiau laikė keletą sportinių žirgų, bet nuomoti gardus privačiame žirgyne buvo labai brangu. Kol kas sodyboje Tautinių kaime nėra gyvenamojo namo, todėl vasarą Bataičių šeima įsikuria vagonėlyje, o šaltuoju metų laiku pašerti žirgų, pajodinėti ir ruoštis konkūrams jie kasdien atvažiuoja iš Šiaulių.
Pirmiausia savo sodyboje jie įrengė arklides. Buvusiame dideliame moliniame tvarte išmūrijo pertvaras, padarė gardus žirgams laikyti. Paskui netoli arklidžių įrengė jojimo aikštę.
Bataičių žirgynas kol kas dar kuriamas. Jaunoji ūkininkė Greta pasakojo, kad laukia ilgas kelias, kol arklidės bus tokios, apie kokias svajojo. Jie viską daro patys, dirba neskubėdami, kad būtų patikima, gražu ir tvirta. Šią vasarą Bataičiai pradės statyti ir gyvenamąjį namą. Jų ateities vizija – turėti uždarą jojimo maniežą, bet tam reikia didelių investicijų.
Žirgai – gyvenimo būdas
Bataičiams žirgai – ir sportas, ir hobis, ir darbas, ir laisvalaikis. Abu sakė, kad žirgai jiems yra gyvenimo būdas, gana sunkus kasdienis darbas ir palaimos akimirkos, kai per konkūrų varžybas skrieja su ištvermingu žirgu per kliūtis.
Aivaras žirgais susidomėjo nuo penkiolikos metų. Kai pradėjo mokytis tuometėje Šeduvos aukštesniojoje žemės ūkio mokykloje, ėmė aktyviau jodinėti, prižiūrėjo žirgus, dalyvavo jojimo varžybose. Pabaigęs mokyklą, įgijo zootechniko specialybę ir žirgų treniravimo kvalifikaciją, dabar turimos žinios praverčia, kai treniruoja žirgus ir ruošiasi aukščiausio lygio nacionalinėms ir tarptautinėms varžyboms.
Aivaras kartu su Greta keletui metų buvo išvykę padirbėti į Vokietiją, ten ruošė žirgus varžyboms, dalyvavo žirgų konkūrų čempionatuose. Padirbėję užsienyje, sugrįžo į gimtąjį kraštą, nes norėjo turėti savo žirgyną ir toliau tęsti žirgų sportą.
Arklidėse rodydama eiklius sportinius žirgus, Greta pasakojo, kad ji taip pat jodinėja, dalyvauja varžybose, ne kartą pelnė prizines vietas. Aivaras yra profesionalus raitelis, vyksta į aukščiausio lygio nacionalines ir tarptautines varžybas, yra daugkartinis varžybų nugalėtojas ir prizininkas. Dabartinis Bataičių pasididžiavimas – trakėnų veislės žirgas Dobilas, jis sėkmingai dalyvauja aukščiausio lygio žirgų konkūrų varžybose. Dobilas ir raitelis iš varžybų visada parsiveža prizų.
„Mes be žirgų savo gyvenimo neįsivaizduojame. Šiuo metu turime 11, trys iš jų yra mažieji žirgeliai, sūnaus Augusto ir dukros Lukos džiaugsmas. Mūsų vaikams patinka jodinėti. Nors jie dar nedideli, Augustui 6,5, Lukai tik 4,5 metų, bet jau ir varžybose spėjo dalyvauti. Ko gero, ir jie bus raiteliai, auga mūsų pamaina. Ne tik mums, bet ir vaikams patinka gyventi kaime, sportuoti, rūpintis žirgeliais“, – nuotaikingai pasakojo žirgų mylėtoja Greta.
Parduoda užsieniečiams
Laikomais žirgais rūpinasi patys Bataičiai – juos šeria, gardus valo, ganyklas tveria, treniruoja. Jie sakė, kad stengiasi savo sportiniams žirgams sudaryti geriausias sąlygas, kad būtų sveiki, stiprūs, eiklūs. Pasak Gretos, žirgai jiems atsidėkoja – iš varžybų abu Bataičiai dažniausiai parsiveža ne vieną prizą. Pievoms ir ganykloms kol kas turi nedaug žemės. Kartu su sodyba įsigijo 3 ha, tiek pat žemės nuomoja, todėl tik dalį pašarų paruošia patys, o didžiąją dalį tenka pirkti. Tautinių kaimo puošmena – Bataičių žirgai – yra grynaveisliai. Jie žirgus laiko sportui, veislei ir dėl grožio. Profesionalus raitelis A. Bataitis treniruoja jaunus žirgus, nes turi sukaupęs nemažą patirtį. Vėliau tuos gražuolius parduoda. Jų žirgai išskrido net į Taivaną, kiti išvažiavo į Norvegiją, Suomiją, Vokietiją. Lenkų jojamųjų veislės eržilas Rafaello iškeliavo į Amerikos žemyną.
Raitelė ir ūkininkė Greta pasakojo, kad su naujaisiais jų užaugintų ir sportui paruoštų žirgų savininkais bendrauja, mat įdomu sekti žirgų tolesnį kelią. Žirgams auginti ir treniruoti Bataičiai skiria daug darbo valandų ir savo širdies šilumos, todėl jiems svarbu, kad gyvūnai pakliūtų į patikimas rankas. Greta pasakojo, kad geriausių raitelių žirgai per varžybas yra papuošti specialiais jos sukurtais ausinukais. Jiems suteiktas prekės ženklas, liudijantis autentiškumą ir autorystę.
Edukacinė veikla
Sodybos šeimininkė teigė, kad užaugo mieste, bet nuo vaikystės svajojo gyventi kaime. Norai išsipildė, todėl, apsigyvenusi sodyboje, mokėsi žemės ūkio darbų, sužinojo, kas yra sodininkystė. G. Bataitienė yra baigusi pedagogikos studijas, dirba Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre, vaikus moko gamtos pažinimo. Ji nusprendė edukacinius užsiėmimus vaikams rengti ir savo sodyboje. Vasaromis vaikučiams nuo 3 metų ir vyresniems veda jojimo pamokėles, taip įdarbino savo mažuosius žirgelius. Vaikai sodyboje atverčia tikrąją gamtos knygą, bendrauja su žirgais, mokosi ugdyti kantrybę ir pasitikėjimą savimi. Veiklioji raitelė Greta su mažaisiais poniukais vyksta pas vaikus, kai jie švenčia savo gimtadienius, dalyvauja kitose šventėse. Profesionalus raitelis Aivaras veda jojimo pamokas – treniruotes jau pažengusiems raiteliams, perduoda savo patirtį tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, moko joti dideliais žirgais.
Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
Autorės ir Gretos BATAITIENĖS nuotraukos
2021-05-01
Greta Bataitienė, jojimo pamokos