Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Pandemijos realybė: keturi būdai ūkininkams išspręsti finansinius iššūkius

2020/08/25

Po pasaulį staiga išplitusi COVID-19 ligos pandemija išryškino skirtingų ekonomikos sektorių, taip pat ir žemės ūkio, silpnąsias vietas. Ilgametis įdirbis, sukaupta patirtis ir tai, jog karantinas nesutapo su derliaus nuėmimo laikotarpiu, leido Lietuvos ūkininkams atlaikyti kilusius sunkumus. Visgi prisitaikant prie naujos situacijos išvengti iššūkių pavyko ne visiems, tad ekspertai apibendrina, kokios priemonės gali padėti jiems stabilizuoti finansinę padėtį.

Nerijus Andrijauskas

Pandemijos iššūkiai

Naujojo koronaviruso pandemija ir jai stabdyti skirtos griežtos priemonės parodė, kokia pažeidžiama yra pasaulinė maisto tiekimo grandinė. Kaip teigiama „Wunderman Thompson“ ataskaitoje „The Future 100 2.0.20“, uždarytos sienos sutrikdė įprastą darbo jėgos judėjimą, tad kai kuriose pasaulio vietose tiesiog pritrūko pajėgų, galinčių nuimti užaugusį derlių. Sienų uždarymas nulėmė ir jau reikalingų žaliavų tiekimo sutrikimus.

Tuo pačiu metu vartotojų apsipirkimo procesas buvo pažymėtas netikrumu ir ilgomis eilėmis prie parduotuvių. Dėl šios priežasties didelė dalis jų atsigręžė į mažesnius vietos ūkius ar smulkiuosius maisto gamintojus. Pavyzdžiui, minėtoje ataskaitoje cituojamas „YouGov“ tyrimas nustatė, jog nuo pandemijos pradžios Jungtinėje Karalystėje dėžutę daržovių tiesiai iš pasirinkto ūkio pirmąkart užsisakė bent 3 mln. žmonių.

Lietuvoje tiek vartotojai, tiek ir produkciją jiems tiekiantys ūkininkai taip pat sprendė iššūkius, didele dalimi panašius į paminėtus anksčiau. Prisitaikymas prie pakitusios situacijos iš pastarųjų galėjo pareikalauti nemenkų resursų, taip pat ir finansinių. Tad tiems, kurie sprendžia iššūkius ar tiesiog nori pasitarti, kaip geriausia suvaldyti apyvartinius srautus, „PayRay“ ekspertai siūlo net kelis skirtingus sprendimus.

„Bendraudami su šalyje dirbančiais ūkininkais, jų produkcija prekiaujančiomis krautuvėlėmis ir kitais su žemės ūkiu susijusiais verslais, pastebime, kad šiuo laikotarpiu jiems labai svarbios tiek kokybiškos konsultacijos, tiek operatyvūs finansavimo sprendimai, leidžiantys prisitaikyti prie naujos realybės. Tikiu, kad ilgametė mūsų ekspertų patirtis finansų sektoriuje bei sprendimai, siūlomi kartu su tokiomis organizacijomis, kaip Europos investicijų fondas ar Žemės ūkio paskolų garantijų fondas, gali padėti jiems tai padaryti“, – sako Nerijus Andrijauskas, „PayRay“ komercijos direktorius.

Garantijos ir kompensavimas

Verslo finansavimo sprendimus siūlanti „PayRay“ – vienintelė kompanija Lietuvoje, kuri kartu su Žemės ūkio paskolų garantijų fondu ūkininkams suteikia galimybę pasinaudoti priemonėmis „Individuali garantija“ ir „Palūkanų kompensavimas“.

Priemonė „Individuali garantija“ yra skirta žemės ūkio sektoriuje veikiančių įmonių paskoloms. Pasinaudojusiems šia priemone gali būti garantuota iki 80 proc. neatgautos paskolos, o maksimalus paskolos, už kurią teikiama garantija, dydis siekia 1,160 mln. eurų. „Individualia garantija“ gali pasinaudoti paskolų gavėjai, Lietuvoje vykdantys veiklą, susijusią su žemės, miškų, maisto ūkiu, kaimo plėtra ir žuvininkyste. Gautas lėšas jie gali paskirti tiek investicijoms, tiek ir apyvartinėms lėšoms finansuoti. Paskolos gavėjui negali būti taikomos nemokumo procedūros.

Priemonė „Palūkanų kompensavimas“ yra skirta paskolas turinčioms žemės ūkio kooperatinėms bendrovėms ir kaimo vietovėse veikiančioms žemės ūkio sektoriaus įmonėms. Joms gali būti kompensuota iki 80 proc. palūkanų, maksimali kompensuojama metinė palūkanų norma siekia 8 proc. Palūkanų kompensavimo laikotarpis yra iki 36 mėn.

Kaip sako N. Andrijauskas, COVID-19 sukelto sunkmečio pasekmes pajutusios žemės ūkio sektoriaus įmonės pasinaudoti šiomis priemonėmis gali palankesnėmis sąlygomis. „Individualia garantija“ jos gali papildyti apyvartines lėšas ar finansuoti investicijas. Garantija gali būti suteikta neatgautos paskolos daliai iki 90 proc. arba negrąžintos paskolos daliai iki 35 proc. Priemone „Palūkanų kompensavimas“ galima kompensuota net iki 100 proc. palūkanų, o maksimali kompensuojama palūkanų norma yra 8 proc.

„Palankesnės sąlygos tiek „Individualiai garantijai“, tiek ir „Palūkanų kompensavimui“ taikomos iki šių metų pabaigos. Pavyzdžiui, nukentėjusiems nuo COVID-19 sunkmečio maksimalus paskolos, už kurią teikiama garantija, dydis siekia iki 5 mln. eurų. Norintys suspėti pasinaudoti šiomis priemonėmis turėtų pateikti prašymus iki lapkričio 30 d. Gautas paraiškas išnagrinėjame ir sprendimus dėl pasirinktos priemonės suteikimo priimame per 1–2 savaites“, – sako „PayRay“ ekspertas.

Mikrokreditai iki 50 tūkst. eurų

„PayRay“, pasirašiusi sutartį su Europos investicijų fondu, išduoda mikrokreditus, kurių vertė siekia iki 50 tūkst. eurų. Taip šalies mikroįmonės ir ūkininkai gali pasinaudoti nebankinio finansavimo galimybėmis pagal ES užimtumo ir socialinių inovacijų programą (EaSI).

Šia programa siekiama suteikti labai smulkiems verslams bei ūkininkams kuo daugiau galimybių gauti reikalingą finansavimą. Šiuo atveju finansavimo sąlygos yra ne tokios griežtos, taikomi mažesni užtikrinimo priemonių reikalavimai. Gautas lėšas galima investuoti tiek į kompanijos apyvartinį kapitalą, tiek ir į verslo plėtrą.

„Mūsų ekspertai sulaukia nuolatinio žemės ūkio sektoriuje veikiančių įmonių, taip pat ūkininkų užklausų srauto dėl galimybės pasiskolinti vienokią ar kitokią sumą. Tai rodo, kad šiuo metu apyvartinių lėšų klausimas jiems yra itin svarbus. Tad teikdami konsultacijas dalijamės tiek visa reikalinga informacija apie šią paslaugą, tiek ir vertingais patarimais, susijusiais su įmonės finansų valdymu“, – sako N. Andrijauskas.

Suplanuota, kad „PayRay“ iš viso išduos iki 7,2 mln. Eur mikrokreditų, kuriems suteikiama EIF garantija. Programai įgyvendinti sąlygas sudaro pagal Junkerio planą įsteigtas Europos strateginių investicijų fondas, leidžiantis Europos investicijų banko grupei investuoti į rizikingesnes įmones.

Faktoringo galimybės

Dar vienas sprendimas, galintis padėti suvaldyti finansinius srautus, – faktoringas. Ši paslauga reiškia reikalavimo teisės į sąskaitas su atidėtais mokėjimais perleidimą faktoringo bendrovei. Taip galima gauti net iki 90 proc. sąskaitose įšaldytų lėšų be papildomo turto įkeitimo dar iki atsiskaitymo termino.

Kaip pastebi N. Andrijauskas, dėl faktoringo galimybių dažniausiai teiraujasi tie ūkininkai, kurie užaugintą produkciją tiekia stambiems klientams – pavyzdžiui, didiesiems prekybos centrams. Faktoringas jiems gali praversti tuo atveju, jei anksčiau sudarytose sutartyse numatyti pakankamai ilgi atsiskaitymo terminai, o dėl dabartinių aplinkybių gauti lėšas už pristatytas prekes reikalinga greičiau.

Be to, besinaudojantys faktoringo paslauga gali apdrausti sąskaitas nuo klientų nemokumo. Tai padaryti galima kreipiantis tiesiogiai į kredito draudimo paslaugą siūlančias kompanijas ir faktoringo kompaniją nurodyti kaip draudimo išmokos gavėją. Kitas galimas variantas – kredito draudimą įsigyti kartu su faktoringo paslauga. Pasirinkus pirmąjį variantą, apdraudžiamas visas pirkėjų portfelis, o pasirinkus antrąjį – galima drausti tik iš konkrečių pirkėjų numatytas gauti sumas.

Smulkiesiems ūkininkams

Paskola su Europos investicinio fondo garantija:

  • nuo 15000 iki 50000 eurų
  • skolinama 6 ar 12 mėnesių
  • galima naudoti ir apyvartiniam kapitalui, ir plėtrai
  • taikomi mažesni užtikrintumo priemonių reikalavimai

Priemonės su Žemės ūkio paskolų garantijų fondu

Individuali garantija:

  • garantuojama iki 80 proc. neatgautos paskolos
  • maksimalus paskolos, už kurią teikiama garantija, dydis – 1,160 mln. eurų
  • lėšos gali būti naudojamos ir investicijoms, ir apyvartinėms lėšoms

Palūkanų kompensavimas:

  • kompensuojama iki 80 proc. palūkanų
  • maksimali kompensuojama metinė palūkanų norma – 8 proc.
  • palūkanų kompensavimo laikotarpis – iki 36 mėn.

Faktoringas/sąskaitų finansavimas

  • iki 90 proc. išrašytos sąskaitos faktūros vertės iš anksto
  • nereikia įkeisti turto, nes įkeičiama išrašyta sąskaita
  • lėšos pasieks jau tą pačią arba kitą dieną
  • galima finansuoti visas išrašomas sąskaitas arba dalį

Pasitarkite su „PayRay” ekspertais

Tel. +370 620 29236

El. paštu info@payray.lt

Internetu www.payray.lt

Dalintis
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.