Paroda „Ką pasėsi… 2016“: kaip per dvidešimtmetį pasikeitė žemės ūkio poreikiai?

Tai, kas prieš 20 metų Lietuvos žemės ūkyje atrodė stebuklas, šiandien tapo realybe. Sustiprėję, pasaulinėje rinkoje konkuruojantys ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės vis drąsiau investuoja į naują techniką, technologijas. Kas ypatingo ir svarbaus įvyko šalies žemės ūkyje per du dešimtmečius?

Su žemės ūkio naujienomis ir pokyčiais nuo ketvirtadienio galima susipažinti 21-ą kartą Lietuvoje rengiamoje tarptautinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2016“. Jos pagrindinė rėmėja bendrovė „Dotnuvos projektai“ – beveik šios parodos bendraamžė. Kartu su kitais renginio dalyviais ji ne tik pristato žemės ūkio technologijų naujoves, bet ir dalijasi savo 20 metų veiklos patirtimi.

Didėjo technikos našumas
Lietuva per pastarąjį dvidešimtmetį tapo visateise pasaulinio žemės ūkio verslo dalyve. Tai liudija ir Aleksandro Stulginskio universiteto organizuojamoje tarptautinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2016“ pristatomos žemės ūkiui skirtos pasaulio technikos naujovės. Lietuvos ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės – ne vien šio technikos ir technologijų progreso stebėtojai, o ir drąsūs investuotojai. Jie vertina naujoves, kurios padeda jiems išlikti konkurencingais žemės ūkio produkcijos rinkoje.
„Žemės ūkis yra labai rizikingas verslas. Gali dvejus metus uždirbti, o paskui dvejus metus patirti didžiulius nuostolius. Dėl to sunku pervertinti Europos Sąjungos (ES) paramą. Visi sutiks, kad didelį postūmį šalies žemės ūkiui suteikė prasidėjusios ES paramos programos – tai paskatino pirkti šiuolaikišką, galingesnę techniką“, – teigė bendrovės „Dotnuvos projektai“ produktų vadybininkas Valentinas Bogačiovas. Jis buvo vienas iš penkių pirmųjų darbuotojų šioje prieš 20 metų veiklą pradėjusioje bendrovėje, kartu su ūkininkais išgyvenusioje daugelį žemės ūkio pokyčių.
Anot V. Bogačiovo, šalyje parduodama žemės ūkio technika per pastaruosius dvidešimt metų tobulėjo įvairiomis kryptimis. Didėjo jos našumas, daugėjo tos pačios technikos atliekamų funkcijų. Pradėtos taikyti navigacinės sistemos suteikė galimybę visus darbus atlikti tiksliau ir efektyviau. „Šiuolaikiški kombinuoti agregatai ir dirvą paruošia, ir sėja, ir trąšas beria, ir herbicidus išbarsto – viską atlieka vienu važiavimu“, – sakė „Dotnuvos projektų“ atstovas. Jis taip pat pastebi, kad per dvidešimtmetį neatpažįstamai pasikeitė šiuolaikinio traktorininko darbo sąlygos – dabar vairuoti tokią transporto priemonę dažnai patogiau nei lengvąjį automobilį.

Laiku atlikti darbai – didesni derliai
„Didėja ūkių derlingumas – auga finansinės galimybės įsigyti naują techniką. Palyginti su tuo, kokių rezultatų ūkininkai Lietuvoje pasiekdavo prieš 20 metų, dabartinis derlius – per metus užauginama 6,5 milijonų tonų grūdų – atrodo fenomenas. Anuomet derlingumo rodiklis buvo vidutiniškai vos 2,5 tonos iš hektaro, dabar šis vidurkis siekia 5–6 tonas. Rimtam ūkininkui 8–10 tonų iš hektaro jau atrodo normalu, o prieš 20 metų toks derlingumas atrodė nepasiekiamas“, – kalbėjo bendrovės Technikos skyriaus vadovas Raimundas Janarauskas.
Jo teigimu, didesniems derliams pasiekti reikalinga efektyvi technika – tai padeda sumažinti žemės ūkio veiklos išlaidas, gauti didesnį pelną, laiku atlikti darbus ir išvengti nuostolių.
„Dotnuvos projektų“ komanda pastebi ir savo pirkėjų pokyčius. „Galiu pasakyti, jog ūkininkai nepalyginamai daugiau žino nei prieš porą dešimtmečių. Dabar į mus kreipiasi daug jaunų ūkininkų. Ne vienas jų yra baigęs mokslus ar padirbėjęs užsienyje”, – sakė V. Bogačiovas. Jo kolega R. Janarauskas pastebi, kad konkurencijos sąlygomis išgyvenę ir daug patirties turintys ūkininkai vis geriau išmano savo ūkio poreikius, yra atviri naujovėms, domisi modernia technika.

Derlingesnės sėklos ir išaugęs grūdų įrangos poreikis
„Didesnių derlių siekis lemia nuolatines sėklininkystės permainas. Per 20 metų mūsų bendrovės sėklų asortimentas visiškai pasikeitė. Nebeprekiaujame nė vienomis anuomet turėtų veislių sėklomis, nes naujosios daug produktyvesnės. Kaip rodo tyrimai, selekcija kasmet padeda apie 2 proc. padidinti derlių. Naujų veislių sėklų pranašumas – jos derlingesnės, atsparesnės ligoms, geresni jų kokybiniai parametrai. Pavyzdžiui, salykliniams miežiams yra svarbu, kad nekauptų per daug baltymų. Jų veislės dabar tiek ištobulintos, kad visiškai nebeliko baimės, jog baltymų kiekis grūduose bus per didelis“, – aiškino bendrovės „Dotnuvos projektai“ Sėklininkystės
skyriaus vadovas Sigitas Augas.
Anot bendrovės Projektų diegimo skyriaus vadovo Mindaugo Veiverio, per pastaruosius 20 metų dauguma ūkininkų ir bendrovių investavo į techniką, traktorius, kombainus – sutelkė milžiniškus grūdų apdorojimo pajėgumus. Kitas žingsnis buvo investicijos į grūdų sandėliavimo įrangą, kuri kompensuoja darbo rankų kaime stygių bei užtikrina saugomo derliaus kokybę. Ūkininkai ir bendrovės į žemės ūkį žvelgia kaip į verslą, įvertina sandėliavimo įrangos naudą ir atidžiai planuoja investicijas. Per dvidešimtmetį įmonė pastatė ir rekonstravo beveik 200 objektų, įrengtų grūdų bokštų talpa siekia 670 tūkst. tonų.

Dalijasi patirtimi ir naujienomis
Visą šį dvidešimtmečio kelią drauge su žemdirbiais praėjusi ir visada šalia jų buvusi bendrovė „Dotnuvos projektai“ gerai žino jų situaciją ir poreikius.
„Žemės ūkis šiandien susiduria su dideliais iššūkiais ir galimybėmis. Dirbdami tokioje aplinkoje labai gerai suvokiame, kokia didžiulė atsakomybė tenka mūsų verslui. Esame čia tam, kad padėtume Baltijos šalių agroverslui sėkmingai konkuruoti Europoje ir pasaulyje, spręsti ūkio efektyvumo klausimus, mažėjančios darbo jėgos problemą, įsisavinti naujausias technologijas. Šiuolaikiniam žemdirbiui neužtenka pilnų parodos technikos aikštelių, ekspozicijos paviljonų. Šiandien jam reikia profesionalių partnerių, kurie būtų šalia, patartų priimant jam tinkamiausius sprendimus. Paroda „Ką pasėsi…“ jau daugelį metų yra laukiamiausias žemės ūkyje dirbančių žmonių susibūrimas, kur susitikę žemdirbiai ir technologijų partneriai aptaria ir braižo artimiausius planus, kuria ateities perspektyvas. UAB „Dotnuvos projektai“ komanda didžiuojasi esanti šios parodos dalimi“, – sakė bendrovės „Dotnuvos projektai“ generalinis direktorius Darius Jaloveckas.
Įvertindama Lietuvos žemdirbių poreikius, bendrovė „Dotnuvos projektai“ savo stende pristato naujausią, pasaulio technikos parodose jau įvertintą techniką. Tarp šių metų naujienų – Hanoverio parodoje „Agritechnika 2016“ apdovanojimą „Machine of the Year 2016“ pelnęs išmanusis plūgas „Kverneland 2500 i-plough“, „Jeantil“ mėšlo tvarkymo technika, pašarų smulkintuvas-dalytuvas „Siloking“. Pagrindine parodos naujiena „Dotnuvos projektai“ tituluoja kompanijos „Case IH“ traktorių „Magnum Rowtrac“. Šis itin manevringas, įmirkusioms dirvoms pritaikytas traktorius su unikalia galine vikšrine važiuokle apdovanotas parodos „Ką pasėsi… 2016“ medaliu.