Pažangiame Šemetų šeimos ūkyje plūgas lieka tik šašlykinės dalimi

Šį rudenį Šemetų šeimos ūkis (Akmenės r.) nutarė nebearti visų dirbamų žemės plotų – žieminius rapsus ir žieminius kviečius pasėjo į noraginiu skutikliu sėjai paruoštą žemę. Ūkininkų teigimu, toks žemės dirbimo būdas padės ne tik tausoti dirvožemį, bet mažiau terš ir aplinką.

Pinigus taupė žemei

Darbšti ir tvarkinga Aurelijos ir Vytauto Šemetų šeima gyvena Kivylių gyvenvietėje. Jų augalininkystės ūkis – vienas pažangiausių rajone. Atkūrus nepriklausomą Lietuvą, daugelis sodiečių pradėjo dirbti savarankiškai, vieni kūrė ūkius, kiti ėmėsi verslo, treti išvažiavo uždarbiauti į užsienį. Kai pradėjo byrėti kolūkiai, du jauni žemės ūkio specialistai – A. ir V. Šemetos iš Kivylių stvėrėsi verslo: jie pradėjo prekiauti mėsa, patys augino kiaulių, dalį mėsos supirkdavo ir iš kitų augintojų, laikė keletą melžiamų karvių, patys veždavo miestiečiams parduoti šviežius naminius varškės sūrius, pieną.

Erdvi ir tvarkinga sodybos aplinka

Keturių vaikų motina pasakojo, kad pradžia nebuvo lengva – augo vaikai, viskam reikėjo pinigų, todėl abu su vyru dirbo sunkiai, skaičiavo kiekvieną litą, mat planavo ūkininkauti, todėl nutarė taupyti pinigus žemei pirkti.

Savo ūkį Šemetos įregistravo 1999 metais. Tada turėjo tik 3 ha žemės. Abu šypsodamiesi pasakojo apie ūkininkavimo pradžioje nusipirktą vikšrinį traktorių. Kasmet ūkio valdos vis plėtėsi: už sutaupytus pinigus nusipirko šiek tiek dirbamos žemės, dar keliolika hektarų paveldėjo, kitus plotus nuomojo, įsigijo našios technikos.

Galvijų ir kiaulių Šemetos nebelaiko jau penkiolika metų, mat jie pasirinko augalininkystės ūkio kryptį – augina grūdines ir ankštines kultūras. Dabar Šemetų šeimos ūkis nebemažas: deklaruoja daugiau nei 300 ha dirbamos žemės, pusė tų plotų – nuosava žemė. Tėvams džiugu, kad sėkmingai ūkininkauja ir jų sūnūs.

Tėvas ir trys sūnūs

Šemetų šeimos ūkis – vienas geriausių ir pažangiausių Akmenės rajone. Moderniame, naujoves diegiančiame augalininkystės ūkyje dirba tėvas ir trys sūnūs: Žydrūnas, Vytautas ir Armandas, pastarasis dar mokosi dvylikoje klasėje. Pabaigęs gimnaziją, jis svajoja tapti jaunuoju ūkininku, ketina studijuoti Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje. Armandas ir dukra Vanesa – dvyniai, abu mokosi gimnazijoje. Per vasaros atostogas jie yra puikūs pagalbininkai tėvams.

Abu Šemetos džiaugiasi, kad keturi jų vaikai yra darbštūs, vieningi, nuoširdūs, sūnums patinka žemės ūkio darbai, jie domisi technikos naujovėmis, jei reikia, patys sugeba suremontuoti turimą ūkio techniką. Vyresnieji – Žydrūnas ir Vytautas gyvena atskirai, jie ne tik ūkininkauja, bet dar suspėja dirbti ir kitus darbus. Su tėvais kartu gyvena jaunesnieji – dvyniai Armandas ir Vanesa.

Aurelija ir Vytautas Šemetos kartu jau 30 metų

Ūkio šeimininkas pasakojo, kad šią vasarą dėl karštų ir sausų orų kviečių derlius buvo 30 proc. mažesnis, negu prognozavo. Planus pakeitė gamta. Ir rapsų šiais metais byrėjo kur kas mažiau – apie 3 t/ha. Sausus grūdus laikyti supila į 600 t talpos sandėlį, kurį pasistatė prieš trejus metus, kitus grūdus išveža parduoti, tik nedidelę jų dalį parduoda pagal iš anksto sudarytas pirkimo ir pardavimo sutartis, be to, dar reikia atsiskaityti tiekėjams už gautas trąšas. Ūkininkai Šemetos planuoja įsigyti džiovyklą, kuri labai reikalinga drėgniems grūdams džiovinti. Taip pat jie augina rapsus, pupas, žirnius, taiko sėjomainą, saikingai beria trąšų.

Pasirinko neariminę technologiją

Šemetos savo šeimos ūkyje prieš dvejus metus pradėjo diegti neariminę žemės dirbimo technologiją, tik dalį laukų suardavo tradiciniais plūgais. Šį rudenį nutarė nebearti visų dirbamų plotų – žieminius rapsus ir žieminius kviečius pasėjo į noraginiu skutikliu sėjai paruoštą žemę. Ūkininkų teigimu, toks žemės dirbimo būdas padės tausoti dirvožemį, be to, daug spartesni ūkio darbai, taupomas ne tik laikas, bet ir nemažai degalų, be to, mažiau teršiama aplinka.

Prieš trejus metus Aurelija ir Vytautas Šemetos pasistatė sandėlį grūdams laikyti

Namų jaukumu, aplinkos grožiu rūpinasi valdų šeimininkė Aurelija. Vasarą daug darbų, reikia į laukus keturiems vyrams nuvežti karšto maisto. Buitimi rūpintis jai padeda dukra Vanesa. Sodybos teritorija nemaža, apie 50 arų, kiekvienas kampelis sutvarkytas, visur žydi gėlės.

A. Šemetienė pasakojo, kad pirmiausia daugiausia investicijų buvo skirta ūkiui, stengėsi įsigyti daugiau žemės, tik prieš trejus metus jie renovavo gyvenamąjį namą, sutvarkė visą sodybos teritoriją. Didelei šeimai po darbų smagu pavakaroti verandoje, aptarti būsimus darbus ir planus. O jų turi gana daug.

Šašlykinę Vytautas sukonstravo iš mašinos dujų baliono, pritvirtino ant plūgo

Nemažo ūkio šeimininkas V. Šemeta yra kolekcininkas – erdvioje sodyboje eksponuoja surinktas senienas, senus praėjusio šimtmečio žemės dirbimo agregatus ir padargus. Jam patinka ir pačiam ką nors sukonstruoti, pradžiuginti ne tik šeimyną, bet ir atvykusius svečius. Originali ir nematyta net ir šašlykinė, kurią jis padarė iš mašinos dujų baliono ir įmontavo į tradicinį plūgą. Vytautas vardijo tos šašlykinės privalumus, pats patenkintas neįprastu dizainu. Jam patinka pažvejoti, šviežia žuvimi pavaišinti savo šeimyną.

Autorės nuotraukos

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

2021-08-25

 

Vytautas Šemeta, neariminė žemdirbystė, senienų kolekcija