Sumaniai ūkininkauti padeda lietuviškos trąšos „Granmax“

Žemės ūkio bendrovės „Agromanija“ vadovas Zigmas Misiukonis ir agronomas Leonas Anskaitis įsitikinę, jog ankstyvas pavasarinis tręšimas rapsams labai svarbus.

Kaip išgyventi, subalansuoti pinigų srautus ir gauti bent nedidelį pelną, tenka galvoti ne tik smulkiesiems ūkiams. Pinigais nesišvaisto ir žemės ūkio bendrovės, pastaruoju metu priverstos skaičiuoti kiekvieną centą. Visos randa būdų taupyti, nes renkasi produktus, kurie geriausiai atitinka kainos ir kokybės santykį. Šilutės rajone, Juknaičiuose, veikiančios žemės ūkio bendrovės „Agromanija“ vadovai pirmenybę teikia lietuviškai produkcijai ir jau skaičiuoja, kiek ir ko jiems reikės įsigyti pavasarį.

Trąšas renkasi atsakingai

Beveik tris dešimtmečius bendrovei, anksčiau vadintai „Juknaičių rapsu“, vadovaujantis Zigmas Misiukonis atidžiai klausosi bendrovę konsultuojančio agronomo Leono Anskaičio patarimų. Sodriai jau sužaliavo žieminiai kviečiai, kaip niekada šiemet gražūs bendrovės rapsų laukai – kol kas jiems nieko netrūksta. Bet jei ir vėl į pamarį neužsuks žiema, pavasarį augalai gali būti nusilpę ir atrodyti kur kas prasčiau, todėl specialistai atsakingai svarsto, kokių trąšų ir augalų apsaugos priemonių prireiks jiems gelbėti.

Trąšos jau bendrovės sandėlyje, UAB „Granmax“ granuliuotas amonio sulfatas.

„Mūsų žemės nederlingos, priesmėlis kaip rėtis praleidžia vandenį, todėl drėgmė neužsilaiko. Pavasariniai vėjai išpusto pasėlius – kartais tenka net atsėti. Kad užaugintume bent 4–5 t/ha kviečių, žemei turime duoti labai daug azoto ir mikroelementų, todėl trąšas renkamės atsakingai, laukuose neeksperimentuojame“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė bendrovės vadovas Z. Misiukonis.

Didelę patirtį turintis ūkininkas įsitikino, jog rapsus ir grūdines kultūras – žieminius kviečius, kvietrugius – reikia patręšti kuo anksčiau, todėl „Agromanijos“ technika į laukus išvažiuoja dar tebesant gruodui. Žieminių javų vegetacijos pradžioje bendrovė savo pasėlius tręšia „Granmax“ amonio sulfatu.

„Koks startas, toks ir augimas – suskurdęs augalas gero derliaus mums neužaugins“, – pritaria ir bendrovę konsultuojantis agronomas L. Anskaitis.

Turi viską ankstyvam augimo startui

Agronomas L. Anskaitis sako, jog žemės ūkio bendrovė „Agromanija“ trąšas pasirinko gerai. Ankstyvas tręšimas labai svarbus, nes po žiemos augalų šaknys ir lapija būna nusilpusios. Amoniakinės trąšos tirpsta vandenyje, gerai įsisavinamos, augalas aprūpinamas cukrumis ir aminorūgštimis – prasideda fotosintezės procesas.

„Amonio sulfatas labai tinka ankstyvam žieminių pasėlių tręšimui. „Granmax“ granuliuotos trąšos lėtai tirpsta, todėl jų veikliųjų medžiagų neišplauna lietus arba polaidžio vandenys, augalų šaknys ilgą laiką maitinamos azotu ir siera – tai viskas, ko anksti pavasarį reikia pasėliams, kad jie pradėtų augti ir greitai sustiprėtų“, – teigia bendrovės konsultantas.

Iš rudens rapsų laukas gražus, bet šilta žiema augalams gali būti pražūtinga.

Didelę patirtį sukaupę specialistai prisiminė, jog sovietmečiu šiame krašte kolūkiai kviečių net neaugindavo, nes šiai kultūrai žemės buvo per prastos. Kai bendrovė pradėjo auginti kviečius, seni agronomai kraipė galvas – stebėjosi ir svarstė, ar tokia drąsa nepridarys nuostolių.

Skeptikų abejonės nepasitvirtino. Nors derliai ir dabar nėra dideli, retais metais juknaitiškius nuvilia grūdų kokybė.

„Trąšų įtakos derliui nenuneigsi – ką žemei duodi, tą ji ir grąžina“, – sakė L. Anskaitis.

 

Patogu pirkti ir naudoti

Žemės ūkio bendrovė „Agromanija“ šiemet deklaravo 163 ha pievų ir ganyklų, augino 625 ha grūdinių kultūrų.

„Granmax“ granuliuotą amonio sulfatą bendrovė perka jau septinti metai, nuo tada, kai klaipėdiečių įmonė jį pradėjo gaminti. Z. Misiukonis sako, jog tai labai patogu – Klaipėdos miestas, kur ir gaminamos UAB „Granmax“ trąšos, juknaitiškiams kone ranka pasiekiamas. Trąšas bendrovė atsigabena savo transportu, UAB „Granmax“ labai operatyviai jas pakrauna.

„Kiek man žinoma, UAB „Granmax“ per pamainą į automobilius gali pakrauti iki 1000 tonų savo produkcijos, be to, granuliuoto amonio sulfato kokybė mūsų kol kas dar niekada nenuvylė“, – sakė Z. Misiukonis.

Tai, kad granuliuotas „Granmax“ trąšas lengva tolygiai išbarstyti, nes amonio sulfato granulės yra tinkamo granuliometrinio dydžio, Z. Misiukonis vadina privalumu. Nors bendrovė turi modernų tręštuvą „Amazon“, negranuliuotos trąšos taip gražiai neišbarstomos, todėl vieni augalai gauna per daug, o kiti veikliųjų medžiagų šaknimis nepasiekia.

Bendrovė yra sukūrusi 13 darbo vietų, laukuose triūsia vietiniai žmonės, visi nori daugiau uždirbti, todėl užauginti gerą derlių juknaitiškiams yra labai svarbu. Mišrų ūkį turinti bendrovė maistinius grūdus parduoda, o pašarinius sutraiško, pagerindama penimų mėsinių galvijų pašarų racioną.

Laukuose prie Juknaičių ganosi 140 šarolė mėsinių galvijų. Prieš penkerius metus gavusi paramą, „Agromanija“ Vokietijoje nusipirko 30 veislinių telyčių. Pradžia nebuvo lengva, besiveršiuodamos kelios brangios telyčios krito. Bet dabar bendrovė jau turi 80 žindenių bandą, gyvulius parduoda ir veislei, ir mėsai.

Bendrovei vadovaujantis Z. Misiukonis neslepia, jog sumaniai dirbant, atsirenkant geriausius lietuviškus produktus įdėtas triūsas net ir nederlingose žemėse atsiperka.

Daiva BARTKIENĖ

ŪP korespondentė

 

Autorės nuotraukos

2020-10-15