Tarp mitų ir realybės

Nėštumas – ypatingas laikotarpis moters gyvenime. Jis nebėra taip gausiai apipintas įvairiais mitais ir prietarais kaip anksčiau, bet kai kurie prasimanymai vis dar populiarūs. Daugeliui besilaukiančių moterų, ypač jei nėštumas pirmas, kyla begalė klausimų – ką šiuo svarbiu gyvenimo periodu galima daryti ir ko ne. Apie tai kalbamės su Kauno centro poliklinikos vyr. akušere ginekologe Dovile Morkūnaite-Čerekiene.

Ar galima besilaukiančiai moteriai sportuoti ir kokią sporto rūšį rinktis?
Kai nėštumo eiga normali, fizinis krūvis galimas, bet nereikėtų labai aktyviai sportuoti. Jeigu moteris mankštinosi iki nėštumo, ji tą gali daryti ir besilaukdama kūdikio. Žinoma, jei nėra nėštumo komplikacijų, gresiančio persileidimo reiškinių, skausmo gimdos srityje. Nėščiajai geriausiai tinka plaukiojimas, ėjimas, lengvi pratimai su kamuoliu, bėgimas ristele nesiekiant jokių rekordų. Jei moteris mankštinasi sporto salėje ant stacionaraus dviračio, jokiu būdu nereikia važiuoti dešimtis ir daugiau kilometrų. Besilaukiančiai moteriai netinka jėgos pratimai, laipiojimai, šokinėjimai, reikia vengti itin intensyvių fizinių pratimų ir, žinoma, nereikia kilnoti svarmenų.

Apie lytinius santykius nėštumo metu gyvuoja ne vienas mitas, pavyzdžiui, neva seksas gali paskatinti gimdymą. Kaip yra iš tiesų? Ar lytiniai santykiai nėštumo metu galimi? Ar nekenkia vaisiui?
Jei nėštumas vystosi normaliai, nėra kraujingų išskyrų, skausmo, komplikacijų, lytiniai santykiai jo metu yra galimi ir saugūs. Nei nėštumo pradžioje, nei pabaigoje jie nesukels jokių bėdų. Lytiniai santykiai neskatina nei priešlaikinio gimdymo, nei persileidimo. Kiekviena šeima nėštumo metu suranda priimtiniausias, patogiausias lytinių santykių pozas, kurioms netrukdytų pilvukas.

Kai kurioms moterims darbo reikalais tenka į komandiruotes skristi lėktuvu. Ar nėščiajai nekenkia skrydžiai?
Skrendant lėktuvu organizmas patiria dideles perkrovas, ypač lėktuvui kylant ir leidžiantis. Kad būtų išvengta rizikos, aviakompanijos nėščių keleivių, dažniausiai nuo 28–32 nėštumo savaitės (priklausomai nuo aviakompanijos), prašo pateikti gydytojo pažymą, kurioje būtų nurodyta nėštumo trukmė, kad nėščios moters sveikata tinkama skrydžiui. Nepateikus gydytojo pažymos nėščioji gali būti į lėktuvą nesodinama. Kai kurios aviakompanijos leidžia skristi moterims iki 34 nėštumo savaitės, kitos – iki 38, bet moterys turėtų ir pačios įvertinti savijautą, ar joms nepakenks skrydis. Šiais laikais daug nėščiųjų skraido ir darbo reikalais, ir atostogauti, tačiau reikėtų vengti skrydžių lėktuvu bent jau paskutiniais nėštumo mėnesiais. Lėktuvui kylant dėl perkrovų, slėgio pokyčių gali nutekėti vaisiaus vandenys ir prasidėti priešlaikinis gimdymas. Yra moterų, kurios pagimdė lėktuvuose.

Nėščia moteris neretai artimųjų, aplinkinių raginama valgyti už du. Ar tai teisingas požiūris?
Valgyti reikia reguliariai, bet ne už du, o už vieną, nes valgant už du per nėštumo laikotarpį priaugs 25 kilogramai antsvorio, ko tikrai nereikia. Nėštumo metu kalorijų per dieną reikia gauti tik šiek tiek daugiau nei vidutiniškai –
apie 2000, bet ir tai priklauso nuo to, kokį darbą moteris dirba, koks jos fizinis krūvis. Nėščia moteris su maistu turėtų gauti šiek tiek daugiau baltymų nei įprastai, ji turi pakankamai valgyti žalių daržovių, mėsos, kad organizmas gautų reikiamą kiekį geležies. Citrusiniais vaisiais derėtų mėgautis saikingai, nes nuo didesnio jų kiekio gali kilti alerginių reakcijų.

Yra mėgstančiųjų valgyti jūros gėrybes, sušius. Kokie pavojai kyla nėščiajai nuo tokio maisto?
Sušiai – vertingi patiekalai, bet į juos dedama žalios, termiškai neapdorotos žuvies, todėl kyla infekcijų grėsmė. Dabar kalbama, kad nemažai žuvų sugaunama radioaktyviomis medžiagomis užterštuose vandenyse. Dalis žuvų į parduotuves atkeliauja iš akvakultūrų – dirbtinai veistų ir augintų įvairiuose vandens telkiniuose. Yra teigiančiųjų, kad jų maistinė vertė abejotina, tačiau išbraukti žuvis ir jūrų gėrybes iš nėščiosios raciono tikrai nerekomenduotina, nes šie produktai – daugelio maistingųjų medžiagų šaltinis. Kita vertus, jūros gėrybėse yra daug baltymų, o suvalgius jų didelį kiekį organizmas sunkiau virškina. Dėl nėštumo moters skrandis yra užspaustas, žarnynas pakeltas, todėl reikia valgyti dažnai ir nedideliais kiekiais, kad nepasunkėtų virškinimas.

Kai kurios moterys neįsivaizduoja dienos be kavos. Ar būsimos mamos nėštumo metu gali gerti kavą?
Gali, tik, žinoma, vaizdžiai tariant, ne po dešimt puodelių per dieną, nes viskas negerai, ko per daug. Jei iki nėštumo moteris gerdavo kavą norėdama pakelti tonusą, palaikyti reikiamą kraujo spaudimą, gali ją gerti ir besilaukdama kūdikio. Keli puodeliai per dieną tikrai nepakenks. Tas pat pasakytina ir apie žaliąją bei juodąją arbatą.

Moteris nori būti graži ir besilaukdama kūdikio. Ar ji gali darytis pedikiūrą, manikiūrą grožio salonuose? Ar tai nepavojinga?
Tikrai galima, tik visi naudojami instrumentai turi būti švarūs, sterilūs, kad nekiltų pavojus užsikrėsti kokia nors grybeline infekcija. Jei moteris pasitiki savo kosmetologe ir žino, kad higieninės sąlygos kirpykloje ar grožio salone atitinka normas, nėra jokios infekcijų rizikos, ji gali naudotis šiomis paslaugomis. Jei nėščioji nėra įsitikinusi įrankių sterilumu ar tiesiog nerimauja, gali į kirpyklą atsinešti savo instrumentus – žirklutes, dildę, peiliuką odelėms šalinti ir kitus.

Kokios tendencijos vyrauja – mažėja ar daugėja mitų apie nėštumą, koks pačių nėščiųjų požiūris į šį gyvenimo periodą?
Pasaulis keičiasi, ir požiūris į nėštumą kinta. Dabar moterys labiau apsiskaičiusios, daugiau viskuo domisi. Dauguma jų nėštumą planuoja ir labai atsakingai žiūri į šį gyvenimo etapą. Nėščiosios nori viską žinoti, joms kyla daugybė abejonių, gal todėl kartais atrodo, kad nėštumą supa įvairūs mitai, bet jie išsisklaido, kai nėščioji išsiaiškina visus jai rūpimus klausimus.

Violeta Gustaitytė

Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.