Turgaus bendruomenė sukilo prieš rengiamas naujoves

Mokesčius į šalies biudžetą iš šešėlio pasiryžusi traukti Vyriausybė nusitaikė ne tik į statybų bei naudotų automobilių sektorių, bet ir į prekybą mėsa bei mėsos produktais turguje. Ministrų kabineto pavedimu Žemės ūkio ministerija parengė koncepciją, kuri turėtų būti įgyvendinta jau ateinančiais metais. Rengiamasi pereiti prie skaitmeninės – Centralizuotos turgaviečių apskaitos informacinės sistemos (CTAIS), kuri, kaip teigiama, bus palanki visiems: valstybei, vartotojams, patiems turgaus prekeiviams. Tačiau pastariesiems taip neatrodo. Turgaus bendruomenė prieš rengiamas naujoves gula kryžiumi.

Identifikavo problemą

Valstybinės maisto ir veterinarijos (VMVT) duomenimis, Lietuvoje veikia 209 stacionarios turgavietės. Maisto tvarkytojų leidimai išduoti 3,5 tūkst. prekiautojų, iš jų prekybai šviežia mėsa – 831, mėsos gaminiais – 948. Likusi dalis leidimų maždaug po lygiai tenka prekiautojams daržovėmis ir vaisiais.

Valstybinės mokesčių inspekcijos vertinimu, šešėlinė prekyba mėsos produktais sudaro apie 40–67 proc., o galimas neapskaitytų pajamų mastas gali siekti apie 151 mln. Eur, taigi biudžetas netenka dešimčių milijonų eurų.

Mokesčių prievaizdai mėsos sektorių stebi pro didinamąjį stiklą. Šiemet iš atliktų 385 patikrinimų beveik trečdaliu atvejų (135) rasta pažeidimų. Kone pusė jų susiję su pajamų neapskaitymu, kiti pažeidimai – prekybos vietoje nėra įsigijimo dokumentų, nenaudojamas kasos aparatas.

Visą straipsnį skaitykite ŪP Nr. 100, p. 1-7

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė